Nüve Forum


Gökbilim hakkinda Kayıp Bağlantı ile ilgili bilgiler


Bir Bilimadamı Güneş Fırtınalarını Tahmin Etmek İçin Yeni Bir Yol Buldu Bir Sanatçının gözünden dünyaya ulaşmakta olan radiyasyon fırtınası tasvir edilmiştir. Bir bilim adamı SOHO(Güneş Helyosferik Gözlem Uydusu) 'u kullanarak

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #11  
Alt 06.06.08, 13:22
safran çiçeği - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Doçent
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Nereden: Dünya' dan...
İletiler: 4.634
Blog Başlıkları: 1
safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!safran çiçeği öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: Kayıp Bağlantı

Bir Bilimadamı Güneş Fırtınalarını Tahmin Etmek İçin Yeni Bir Yol Buldu


Bir Sanatçının gözünden dünyaya ulaşmakta olan radiyasyon fırtınası tasvir edilmiştir.

Bir bilim adamı SOHO(Güneş Helyosferik Gözlem Uydusu) 'u kullanarak güneş radyasyon fırtınalarını tahmin etmek için yeni bir yöntem geliştirmiştir.
Yeni metod sayesinde hemen hemen bir saat evvel haber verilerek, yaklaşan güneş fırtınalarından korunmaları için astronotlara radyasyon kalkanları arkasına saklanmaları ve yer kontrole de uyduları korumaya almaları için imkan tanıyacaktır.

Yeni tekniğin mucidi Arik Posner 'e göre : " Güneş Radyasyonu fırtınaları kötü bir şöhrete sahip belirlenmeleri güç ve çoğunlukla sürpriz bir şekilde bizi yakalayan olaylardır. Fakat şimdi bulunan yeni metod sayesinde bu olaylara karşı önceden tedarikli bulanabileceğiz"

Posner, Texas daki San Antonio Southwest Araştırma enstitüsünde görevli bir araştırma görevlisidir, aynı zamanda Washington D.C. deki NASA genel merkezinde de görevlidir. bir saate kadar evvelden güneş fırtınalarını haber verecek olan çalışması bu ay ki Space Weathe Dergisinde yayınlanacaktır.

Güneş radyasyon fırtınaları, güneşte meydana gelmiş olan patlamalar tarafından yüksek hızlara kadar yükseltilmiş ağır iyonlar, protonlar ve elektron bulutlarından oluşmaktadır. Dünyamızda bizler bu zararlı parçacıklardan atmosferimiz ve iyonosferimiz sayesinde kurtulmaktayız. Dünya yörüngesindeki astronotlarda şanslı sayılır zira Dünyamızın manyetik alanı onlarıda koruyacak biçimde uzaklara kadar yayılmaktadır. Tehlike ise astronotlar bu koruyucu zarfın dışına çıktıkları zaman başlamaktadır. Posner'a göre Ay ve Mars gibi herhangi bir global manyetik alanı olmayan gezegenlerde çalışmakta olan astronotlar oldukça yüksek bir risk altındadırlar."


NASA Uzay radyasyonu programında baş bilim adamı Francis Cucinotta 'a göre Astronotları en savunmasız bir biçimde Güneş fırtınalarına yakalanabilecekleri Ay'ın üzerindeki çevrede iken bir saat evvelinden haber alınması sayesinde yaşanılacak bir sürü aksaklığın önüne geçilecektir."

Uzay araçları ve uydularda aynı zamanda fayda göreceklerdir. CPU ları ve diğer elektronik aksamlara çarpacak olan Atomaltı parçacıklar gömülü bilgisayarların aniden resetlenmesine ve emirlere yanıtsız kalmalarına sebepolacaktır. Eğer ki uydu operatörü bir fırtınanın yaklaşmakta olduğunu bilseydi, uydusunu fırtına geçene kadar bir çeşit güvenli modda koruyabilecektir.Astronot koruma uzmanlarının en korktukları parçacık tipi elektrik yükünü dengelemekte olan elektronlarını kaybetmiş atomlar olan iyonlardır. Cucinotta 'a göre : "Enerjik iyonlar dokulara zarar vermekte yada DNA ları iyonlaştırarak mide bulantısından katarakta ve hatta kansere kadar değişik şekillerde sağlık problemlerine sebep olmaktadırlar."

Bu yüzden hedef iyonlar gelmeden evvel korumaya almaktır. Bunu gerçekleştirmek için anahtarda elektronlardır. Posner'e göre : " Elektronlar herzaman daha tehlikeli iyonların evvelinde tespit edilmektedirler". bu yıllardan beri bilinmekte olan birşeydi ama ilk defa Psoner'in "İlk Elektronlar" şekli ile radyasyon fırtınalarını tahmin aracı olarak kullanılmaya başlandı.

Her radyasyon fırtınasaı elektron proton ve ağır iyonların bir karışımıdır. Elektronlar daha hafif daha hızlı ve diğerlerine göre yarışı önde bitiren parçacıklardır. Ve adeta iyonların geldiğinin habercileridirler. Posner Elektron fırtınalarının yükseldiği ve yoğunluğunun arttığının ölçülmesi sayesinde ne miktarda iyonun onları izlediği ve ne kadar zamanda varacağının tespit edilmesinin mümkün olacağını farketmiştir.

Bu keşfe öncülük eden anahtar ise SOHO 'ya bağlı olan COSTEP cihazıdır. COSTEP kısaca "Kapsamlı Süpertermal ve Enerjik Parçacık Analizcisi" olarak adlandırılmakradır. açıkcası bu cihaz güneşten gelen parçacıkların miktarını ve enerjilerini ölçmektedir.

Posner ,1996 ve 2002 yılları arasında COSTEP tarafından kaydedilmiş olan radyasyon fırtınalarını izleyerek empirik bir biçimde tahmin matrisi yaparak, elektron verilerini matrise tanıtmış ve çıktı olarak da iyon tahminini elde etmiştir.(Bu biraz bana yapay sinir ağları gibi geldi ya neyse... )

Daha sonraki adım ise sonuçlarını test aşaması olmuş. Matris'i COSTEP tarafından 2003 yılında alınmış ve matrisin parçasını oluşturmayan verilere tabi tutarak. 2003 deki tüm 4 adet büyük fırtınanın tahminini 7 ila 74 dakikalık uyarı süresine erişerek başarı ile gerçekleştirmiştir.

Posnere göre metod henüz mükemmel değildir. İstinsa olarak 2003 deki bir fırtına için ancak 7 dakikalık bir tahmin gerçekleştirebilmiştir. Posner metodunu daha iyiye götürmek istiyor ve Matrisinin 2003 için üç adet yanlış alarm verdiğini ve ya yanlış alarm yada zayıf fırtınalar için alarm verdiğine dikkat çekmektedir.

COSTEP den gelen yeni veriler ile veri seti güçlendikçe ve Posner çalışmalarına devam ettiği müddetçe metod gelişmeye açık olacaktır. Johson Uzay Merkezinden gelecekteki Ay ile ilgili planlanan seferleri tasarlayan Prof. Bernd Heber 'e göre "SOHO ile beraber 1995 de fırlatıldığından beri COSTEP 2001 deki güneş maksimumundan beri halen iyiye giderek çalışmaya devam etmektedir. "

Posnerin yeni tekniği sayesinde astronotlar eskisine nazaran güneş rüzgarından %20 daha az etkilenebileceklerdir. Bu da Hem Bilim hemde Keşifler için iyi bir haberdir.

Kaynak : Space.com , Çeviri : Emre
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağlantı, kayıp

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:47 .