Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Gökbilim > Gözlemevi, Rasathane, gözlemevlerinin yeri, gözlemevi kubbeleri

Gökbilim hakkinda Gözlemevi, Rasathane, gözlemevlerinin yeri, gözlemevi kubbeleri ile ilgili bilgiler


Gökbilimsel araştırmaların yapıldığı yerlere «gözlemevi İlk gökbilimciler, gözlemlerini, evlerinin çevresindeki uygun yerlerde yaparlardı. Sözgelimi Wüliam HERSCHEL, Uranüs gezegenini, 'evinin arka bahçesinde sürdürdüğü incelemeler sonucu buldu. XIX. yüzyıldaysa, Batı ülkelerinde, üniversitelerin,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.11.08, 21:44
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Gözlemevi, Rasathane, gözlemevlerinin yeri, gözlemevi kubbeleri

Gökbilimsel araştırmaların yapıldığı yerlere «gözlemevi İlk gökbilimciler, gözlemlerini, evlerinin çevresindeki uygun yerlerde yaparlardı. Sözgelimi Wüliam HERSCHEL, Uranüs gezegenini, 'evinin arka bahçesinde sürdürdüğü incelemeler sonucu buldu. XIX. yüzyıldaysa, Batı ülkelerinde, üniversitelerin, kendi alanları içinde, gözlemevi kurmaları gelenek halini aldı. Ama, XIX. yüzyılın sonlarına doğru daha büyük teleskopların yapılması ve kent nüfuslarının artması, gözlemevlerinin yerleşme bölgeleri dışına kaydırılmasına yolaçtı. Günümüzde bazı gözlemevlerinin deniz kenarlarına kurulmasına karşılık, büyük TELESKOP'lar için yüksek tepeler daha uygun bulunmaktadır.
Hava kirliliği, genellikle atmosferin alt tabakalarında ortaya çıkan, olumsuz bir etmendir. Gözlemlerin niteliğini etkileyen başka bir önemli etmen de, «görüş koşulları
Yer seçimi: Dağlık ve engebeli bölgelerin pek çoğunda, hava koşulları iyi değildir. Günümüzde, gözlemevlerinin yeri, yılın büyük bir kesiminde olumlu hava koşulları sağlayan bölgeler üstünde yapılan geniş çaplı araştırmalarla saptanır. Normal açık havada, güneş ısısından ötürü, atmosferin özellikle alt tabakalarında büyük türbülanslar oluşur. Bu türbülanslar dağ sırtlarına rasladığında, doruklar çevresinde bulutlar yoğunlaşır. En iyi. koşul, bir sıcaklık terslenmesi oluşması, yani çeşitli nedenlerle, soğuk hava tabakasının bir sıcak hava tabakası altında sıkışıp kalmasıdır. Bu olaya özellikle, kararlı antisiklonların (Bk. METEOROLOJİ) görüldüğü Kaliforniya ve Şili gibi, kıtaların batı kıyılarında bulunan bölgelerde raslanır. Soğuk deniz akıntılarından ötürü deniz üstünde oluşan buğu ve hava kirliliği gibi olumsuz etmenler, "terslenme tuzağı" adı verilen soğuk hava tabakaları tarafından tutulur. Bunun üstünde de çok açık ve kuru görüş koşulları oluşur.
Bu nedenle, XX. yüzyılın ilk yarısında Kaliforniya'da kurulan Mt. Hamilton ve Mt. Palomar gözlemevleri, son derece iyi görüş ve hava koşulları al-tında işlevlerini sürdürmektedirler. Son zamanlardaysa, dünyanın en iyi gözlem koşullarının bulunduğu düşünülen And dağlarının eteklerinde yeni gözlemevleri kurulmaya başlanmıştır. Sözgelimi, denizden 2 400 m yükseklikte bulunan ve 3,8 m'lik teleskopları olan, Cerro Tololo ile La Silla gözlemevleri, bir bulut tabakasının üstünde gözlem yapmaktadır. Ayrıca, Sutherland'daki yeni Güney Afrika gözlemevi de, Karroo'nun yarı çöl ikliminde, benzeri koşullarda çalışmalarını sürdürmektedir.
Değişmez bir hava akımı içinde bulunan yerlerde de, iyi gözlem koşulları oluşabilmektedir. Buna örnek olarak, rüzgarların etkisinden çevredeki da£ zincirleriyle korunan Fransız Pireneleri'nin kuzeyindeki Pic du Midi (2 860 metre) gözlemevi ile Hawaii'df deniz yanardağı üstüne kurulu Mauna Kea ve Kanarya adalarındaki Tenerife gözlemevleri gösterilebilir.

Yapılar: Görüş ve hava koşulları, ulaşım kolaylığı, uçak yollarından uzaklık gibi etmenler göz önüne alınarak gözlemevinin kurulacağı yer saptandıktan sonra, yapıların tasarımına girişilir. Amaç, içinde teleskopların bulunduğu kubbenin iç sıcaklığını, elden geldiği ölçüde (Özellikle geceleri), çevre sıcaklığına yakın bir düzeyde tutabilmektir. Kubbenin iç sıcaklığının aşırı yükselmesi, açıklıktan dışarı sıcak havanın akıp, kötü görüş koşulları oluşturmasına yolaçar. Bu nedenle, gözlemevi kubbeleri, ışığı yansıtmaları için beyaza boyanır; ayrıca, kubbe içinde, gece-gündüz sıcaklık farkı oluşmaması için iyi bir yalıtım yapılması gerekir. Sıcaklık farkı, çok kısa sürede kendini dengeleyebilir; ama teleskopun optik parçalarının soğuması uzun sürer ve bu zaman içinde merceklerin odak uzaklıkları yavaş yavaş değişir.

Kaynak:4
3.cilt / s.959-962

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
gözlemevi, gözlemevlerinin, kubbeleri, rasathane, yeri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:55 .