Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Gökbilim > Uzay > Uzay Nedir ? Uzay Hakkında Genel Bilgiler

Uzay hakkinda Uzay Nedir ? Uzay Hakkında Genel Bilgiler ile ilgili bilgiler


Uzay Nedir? Uzay Hakkında Genel Bilgiler Uzay [coverattach=1]Uzay, Dünya'nın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir. Uzay'ın sınırları asla kesin değildir ve Uzay hep büyür. Atmosfer ile uzay arasında

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.08, 00:07
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Uzay Nedir ? Uzay Hakkında Genel Bilgiler

Uzay Nedir? Uzay Hakkında Genel Bilgiler

Uzay

[coverattach=1]Uzay, Dünya'nın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir. Uzay'ın sınırları asla kesin değildir ve Uzay hep büyür. Atmosfer ile uzay arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır, fakat Dünya'nın atmosferi yukarı doğru çıkıldıkça incelmektedir. Uzayda milyonlarca gökada bulunmaktadır. Bu gökadalar içinde milyonlarca güneş sistemleri, gezegenler ve gök taşları bulunmaktadır.
Uzay çok eski dönemlerden beri insanların büyük ilgisini çekmiş, sonu olup olmadığı; varsa, sınırlarının nereye kadar uzandığı bilginleri ve felsefecileri yakından ilgilendirmiştir. Uzayda yer alan gökcisimlerinin incelenmesi, bunların hareketlerinin diğer gökcisimlerinin davranışlarına yaygınlaştırılması, uzay hakkında çok az da olsa kimi fikirlerin ortaya atılmasını sağladı. Çağlar geçtikçe insanların daha güçlü teleskoplarla uzayı incelemesi uzay hakkındaki bilgileri artırdı. Uçan cisimlerin ortaya çıkmasıyla Dünya'yı çevreleyen yakın uzay hakkındaki bilgiler, daha da artmaya başladı. Nihayet, güçlü füzeler, yapma uydular, Ay'a insanlı ya da insansız araçlar gönderilmesi, Güneş Sistemi içinde yolculuk yapacak yapma uyduların geliştirilmesi, çok güçlü radyoteleskoplarla uzayın derinliklerinin araştırılması, 20. yüzyılın ikinci yarısında insanlığın uzay hakkındaki bilgilerini önemli ölçüde genişletti. Bu arada teorik fizik ve astronomi konusunda devrim yapacak görüşler ortaya atan Einstein gibi bilginlerin uzay konusunda ortaya attıkları pek çok kuram, gözlemcilerin uzay üzerine verdikleri bulguların mantıklı bir şekilde açıklanmasını sağladı. Uzay konusundaki ilk sağlam bilgiler, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında, özellikle kuzey ülkelerinde kurulan gözlemevleri sayesinde alındı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Palomar Gözlemevi, Dünya'da mevcut gözlemevlerinin en büyüğüdür. Buradaki aynalı teleskopun çapı 5 m., yüksekliği 40 m.dir. Bu gözlemevlerinde uzaydaki gökcisimlerinin kütlesi, hacmi, ışığının şiddeti vb. incelenmektedir. Uygulamalı fiziğin geliştirdiği tayf (spektrum) analizi, uzaydan gelen ışıklardan, cisimlerin hangi elementlerden oluştuğunu göstermektedir. 1932'de K. G. Jansky adındaki bir mühendisin rastlantı sonucu bulduğu uzaydan gelen radyo yayınları, daha sonraki yıllarda radyoteleskopların doğmasına ve uzayın derinliklerinin dinlenmesine, bu radyo yayınlarının kaynaklarının ve nedenlerinin bulunmasına yol açtı. II.
[coverattach=2]Dünya Savaşı sırasında Almanların geliştirdiği V-1 ve V-2 füzeleri daha sonraki yıllarda uzayın keşfi için yapılacak çalışmalarda büyük bir adım oldu. 1947-1956 yılları arasında özellikle ABD, uzay çalışmalarına büyük hız verdi. Yapılan uzay uçuşu denemelerinin hiçbiri bir uzay aracını yörüngeye oturtmayı başaramadı. Bu arada SSCB, 1957 yılında üç kademeli Vostok füzeleri ile "Sputnik" adındaki ilk yapma uyduyu Dünya çevresinde yörüngeye oturtarak uzay yarışında öne geçti. Uydulardan elde edilen uzay üzerine bilgiler, canlıların, özellikle insanların uzayda yaşayabilmeleri için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiğini ortaya koydu. Böylece uzay tıbbı doğdu ve gelişti. Uzayda ilk insan ise 12 Nisan 1961 tarihinde SSCB'nin uzaya gönderdiği Yuri Gagarin oldu. Bu arada, insanların uzay boşluğuna yerleşmelerini sağlamak, uzayı uzaydan izlemek, Dünya üzerinde haberleşme kolaylıkları sağlamak için binlerce uydu yörüngeye yerleştirildi ya da uzayın boşluğuna fırlatıldı. Nihayet 1969 Temmuzu'nda Ay'ın ABD'li astronotlar tarafından fethedilmesi, uzay çalışmalarında en önemi adımlardan biri oldu. Günümüzde uzay yarışı büyük bir hızla sürmektedir.
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Uzay Nedir ? Uzay Hakkýnda Genel Bilgiler-uzay.jpg   Uzay Nedir ? Uzay Hakkýnda Genel Bilgiler-lune_002.jpg  

Konu loli tarafından (04.04.08 saat 15:42 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 21.02.08, 18:30
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: Uzay Nedir ? Uzay Hakkında Genel Bilgiler

diğer uzay bilgileri için tıklaYINIZ
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 11.12.09, 18:54
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Smile Uzay

uzay hakında bütün bilgilere hep burdan bakıyorum
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 27.03.10, 17:38
süleyman yıldırım
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Cool Cevap: Uzay Nedir ? Uzay Hakkında Genel Bilgiler

bakın cok uzun ama ödewden 5 aldım saolun...
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 06.06.10, 19:04
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Smile bu bilgiler çok güzel.Ben hep buraya bakarım

bu bilgiler çok güzel.Ben hep buraya bakarım
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilgiler, genel, hakkında, nedir, uzay

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:44 .