Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Türkiye'nin coğrafi bölgeleri > Akdeniz Bölgesi > Akdeniz bölgesi'ndeki kentler ve özellikleri

Akdeniz Bölgesi hakkinda Akdeniz bölgesi'ndeki kentler ve özellikleri ile ilgili bilgiler


Akdeniz bölgesi bütünüyle şu illeri içine alır: Hatay, Adana, İçel, Antalya, İsparta, Burdur. Kahramanmaraş ilinin Afşin ve Elbistan ilçeleri Doğu Anadolu bölgesinde kalır. Ayrıca komşu illerin bazıkesimleri Akdeniz bölgesine girer:

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.01.08, 21:43
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Akdeniz bölgesi'ndeki kentler ve özellikleri

Akdeniz bölgesi bütünüyle şu illeri içine alır:

Hatay, Adana, İçel, Antalya, İsparta, Burdur. Kahramanmaraş ilinin Afşin ve Elbistan ilçeleri Doğu Anadolu bölgesinde kalır. Ayrıca komşu illerin bazıkesimleri Akdeniz bölgesine girer:
Muğla ilinin Köyceğiz ve Fethiye, Denizli ilinin Acıpayam, Çameli ve Çardak, Afyon ilinin Dinar ve Dazkırı, Konya ilinin Ermenek, Hadım, Bozkır, Seydişehir ve Beyşehir, Niğde üinin Ulukışla ve Çamardı.
Gaziantep ilinin İslahiye ve Kilis ilçeleri Akdeniz bölgesindedir.
Bölgenin kalabalık nüfuslu kentleri genellikle doğuda toplanmıştır.
Bu kesimde yer alan Adana bölgenin birinci, Türkiye' nin de İstanbul, Ankara, İzmir'den sonra dördüncü büyük nüfuslu kentidir.
Adana, Seyhan ırmağının Toroslar' dan çıkarak ovaya girdiği yerde (ırmağın sağ yakasında) kurulmuştur.
Efsaneye göre adı, Tanrı Uranüs'ün oğlu Adanus'tan gelir (Adanus'un öbür oğlu Sarus'un adıysa Seyhan ırmağına verilmiştir). İlkçağ'da Tarsus'a bağlı kalan Adana, Ortaçağ'da müslümanlar üe Bizanslılar arasında birçok kez el değiştirdi.
XVI. yy. başlarında Ramazanoğullan Türk Beyliği'nden Osmanlı Devleti'ne geçti. Bir süre Mısır valisi Mehmet Ali Paşa'nın yönetiminde kaldı (1833-1840) ve 1918-1922 arasında Fransız işgali altına girdi. Kentin nüfus artışı 1950'den sonra sanayileşmeyle gerçekleşti.
Önceleri Seyhan'ın yalnızca sağ yakasında yayılırken, sanayileşme çalışmalarıyla birlikte ırmağın sol yakasına taştı. Bir yandan çevreye doğru gecekondularla düzensiz bir biçimde yayılırken, bir yandan da geniş caddeler, parklar, iş hanlarıyla modern bir görünüm aldı.
Sanayide özellikle son yıllarda büyük gelişme oldu; iplik ve dokuma fabrikalarına yenileri eklendi.
Adana ulaşım bakımından da önemli yollar üstündedir.
Balkanlar'ı Suriye' ye ve Mezopotamya'ya bağlayan yol buradan geçer.
Bölgenin ikinci kalabalık kenti İçel ilnin merkezi olan Mersin'dir. XIX. yy'ın ikinci yarısında, Adana ovasının başlıca iskelesi Tarsus, alüvyonlanmayla dolunca, bu yöreye liman olarak Mersin seçüdi ve küçük bir köyken, hızla gelişerek, bir kent haline geldi.
1886'da Adan'a-Mersin arasındaki demiryolunun açılması limanın canlılığını daha da artırdı. Tarihi, Mersin'in tersine çok eskilere uzanan Tarsus kentiyse, İç Anadolu' dan gelen yolların Gülek boğazından geçerek ovaya açıldığı yerde kurulmuştur.
Akdeniz bölgesinin kuzeydoğusunda,kıyıdan oldukça içeride, bölgenin üçüncü kalabalık nüfuslu kenti Kahramanmaraş yer alır. Maraş yada Ahır adı verilen dağın güney yamacında, eğimli bir alan üstünde kurulan, birkaç kez el değiştiren kent, günümüzdeki yerine Dulkadiroğulları döneminde taşınmıştır.
Birinci Dünya savaşı sırasında Maraşlılarm Fransızlara karşı yaptığı başarılı savunmadan dolayı, kentin adına 1972 yılında bir ekleme yapılarak Kahramanmaraş'a dönüştürülmüştür.
Akdeniz bölgesinin dördüncü kalabalık kenti, batıdaki Antalya'dır. Antalya körfezinin kara içine iyice sokulduğu bir kıyıda kurulmuştur.
Gerek kara, gerek deniz ulaşımı yönünden elverişli bir konumu olması, bir kent olarak gelişmesini sağlamıştır:
Batı kesimi ile iç kesimler arasındaki bağlantıyı sağlayan yollar Antalya'dan geçer. İ.Ö.I. yy'da Bergama kralı Attalos tarafından kurulan (adı da bu addan türemiştir), Roma döneminde büyüyen, Selçuklular döneminde önemli bir ticaret merkezine dönüşen kent, Cumhuriyet döneminde surların dışına taşarak her yöne genişlemiştir. Tarihsel anıtları ve doğal güzellikleriyle Türkiye'nin önemli bir turizm bölgesidir,


kaynak 3
1.cilt / s.67-68


İlgili Konular:
Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Akdeniz bölgesi'nin yüzey şekilleri
Akdeniz bölgesinde iklim koşulları
Akdeniz bölgesinde bitki örtüsü
Akdeniz bölgesinde ırmaklar ve göller
Akdeniz bölgesi'ndeki kentler ve özellikleri
Akdeniz bölgesinin ekonomisi
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu puskullupabuc tarafından (14.02.08 saat 12:15 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.04.09, 15:21
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Exclamation Cevap: Akdeniz bölgesi'ndeki kentler ve özellikleri

mesela antalyada portakal ağaçları çok bulunur ama sakına dikenlerini ellemeyin
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akdeniz, bölgesi'ndeki, kentler, özellikleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:59 .