Nüve Forum


Güneydoğu Anadolu Bölgesi hakkinda Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili bilgiler


Türkiye'deki tarım alanlarının yaklaşık yüzde 10'u Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bölgede 231 bin kadar tarımsal işletme sahibi vardır. Ekilip biçilen tarım alanlarının yaklaşık yarısı bunların yüzde 6'sının elindedir. Fırat Irmağı'nın sularının

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.12.08, 16:03
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)

Türkiye'deki tarım alanlarının yaklaşık yüzde 10'u Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir. Bölgede 231 bin kadar tarımsal işletme sahibi vardır. Ekilip biçilen tarım alanlarının yaklaşık yarısı bunların yüzde 6'sının elindedir.
Fırat Irmağı'nın sularının değerlendirilmesi amacıyla 1930'larda başlatılan araştırma çalışmaları sırasında ve daha sonra Keban Barajı' nın yapımının tasarlandığı dönemlerde elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra bu sulardan sulamada da yararlanılması düşünüldü. 1971'de Dicle Irmağı sularından da yararlanma tasarılarının geliştirilmesiyle bölgesel boyutta Güneydoğu Anadolu Projesi ortaya çıktı. 1976'da uygulama aşamasına geçirilen bu projenin kısa adı GAP'tır.
13 büyük projeden oluşan GAP gerçekleştiğinde, 15 baraj ile 18 hidroelektrik santralın yapımı da tamamlanmış olacaktır. Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman illerinde enerji üretimini ve sulamayı amaçlayan bir dizi projenin uygulanması sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik, toplumsal ve kültürel açıdan kalkınması beklenmektedir. Günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tarım alanlarından ancak 40 bin hektarlık bir bölümü devletin kurduğu tesislerle sulanabilmektedir. Fırat Irmağı havzasındaki yedi, Dicle Irmağı havzasındaki altı büyük projeden oluşan GAP'ın gerçekleşmesiyle 1,8 milyon hektarlık tarım alanının sulanması sağlanacaktır. Üretilecek hidroelektrik enerji miktarı ise yaklaşık 22 milyar kilowatt/saattir. Oysa bugün devlet tarafından 1,5 milyon hektar tarım alanı sulanabilmekte ve yaklaşık 14 milyar kilo-watt/saat hidroelektrik enerji üretilebilmektedir. Kurulacak baraj ve depolama tesislerinden, bazı kesimlerde çeşitli pompalama istasyonlarından pompayla sulama yapılacağı gibi Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç yörelerinde de yeraltı sularından yararlanarak sulama yapılması tasarlanmıştır. Karakaya Barajı'nın yapımı tamamlanmıştır ve GAP kapsamındaki en büyük tesis olan Atatürk Barajı ile bu barajın sularını Harran Ovası'na taşıyacak tünellerin yapımı sürdürülmektedir. 26 km uzunluğundaki bu tüneller bittiğinde, dünyanın en uzun sulama tünelleri olma özelliğini taşıyacaktır. Proje gerçekleştiğinde özellikle pamuk, tahıl, baklagiller, şekerpancarı, antepfıstığı başta olmak üzere meyve ve sebze üretiminin büyük ölçüde artması ve nadasa gerek kalmaksızın üretim yapılması beklenmektedir.
GAP kapsamındaki tüm projelerin 30 yılda bitirilmesi öngörülmektedir. 9 milyar dolar harcanarak gerçekleşecek olan GAP tamamlandığında ulusal ekonomiye yaklaşık 1,6 trilyon lira katkıda bulunacaktır.
Kaynak:1-cilt:7

__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(gap), anadolu, güneydoğu, projesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:14 .