Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ekosistem > Istria (Adriya denizi'nde yarımada)

Ekosistem hakkinda Istria (Adriya denizi'nde yarımada) ile ilgili bilgiler


istria, sırpça İstra, Adriya denizi'nde yarımada. 1947'den beri Yugoslavya'ya bağlıdır. ***8226; COĞRAFYA. Yarımadada üç doğal bölgeye rastlanır: toprakları verimsiz, kışları sert geçen, halkı küçükbaş hayvancılıkla uğraşan kireçtaşlı Ğicarija platosunu kapsayan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.04.11, 09:53
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Istria (Adriya denizi'nde yarımada)

istria, sırpça İstra, Adriya denizi'nde yarımada. 1947'den beri Yugoslavya'ya bağlıdır.
***8226; COĞRAFYA. Yarımadada üç doğal bölgeye rastlanır: toprakları verimsiz, kışları sert geçen, halkı küçükbaş hayvancılıkla uğraşan kireçtaşlı Ğicarija platosunu kapsayan Beyaz istria; Üçüncü Zaman flysch'lerinden oluşan, daha yağışlı ve alçak, tarıma açılmış Gri istria. Kırmızı topraklı (Terra Rossa) bir ova olan akdeniz iklimli (bağlar, tahıllar; zeytinlikler) Kırmızı istria. Özellikle Batı kıyısında denizcilik gelişmiştir. Başlıca yeraltı zenginlikleri ma-denkömürü ve boksittir. En önemli kenti Pula liman kentidir. Hırvatlar'ın ve Slovenlerin yaşadığı köylerde pek değişiklik olmamakla birlikte, kent nüfusu İtalyanlar' ın göçmesinden beri azalmıştır. Kentlere göç sonucunda kıyı kentlerinin (turizm ve sayfiye merkezleri) nüfusu biraz artmıştır. Ucka'da açılan bir karayolu tüneli, yarımadayı ardülkeye bağlamaktadır.
***8226; TARİH. Venetler'in ve kıyılarında liburnalı korsanların yaşadıkları istria, Romalılar tarafından işgal edildi. Romalılar, Aguileia sömürgesinin kurulmasından (İ.Ö. 181) sonra bölgeyi tamamen işgal ederek (177), yeni sömürgeler oluşturdular ve Ter-geste'den (Trieste) Pula'ya giden via Fla-via'yı açtılar. Çok zengin olan bölge (büyük zeytinyağı üretimi), Vizigotlar'ın (401), Hunlar'ın (Aquileia'mn yıkılması, 452), Ostrogotlar'ın, Slovenler'in (VI. yy.) ve Lombardlar'ın istilalarına uğradı. Charlemagne döneminde Friuli markalığına dahlldi; Kutsal imparatorluk'a katıldı, Bavye ra düklüğüne (952), ardından Kârnten düklüğüne bağlandı (976). XI. yy/dan başlayarak, Habsburglara geçen Trieste (1382) ve doğudaki bir iç toprak dışında, yavaş yavaş Venedikliler tarafından fethedildi. Campoformio antlaşmasına (1797) kadar venedikll kaldı, bu antlaşmayla Avusturya'ya bırakıldı. Avusturya da ¡stria' nın çok büyük bir bölümünü Napoléon'a geri vermek zorunda kaldı (aralık 1805). İtalya krallığı'na (1806), ardından illyria eyaletlerine katıldı (1809), Avusturya'ya geri verildi (1815), özerklik kazanarak diyetini Parenzo'da kurdu (1861). italya, "terre irredente" olarak üzerinde hak İddiasında bulundu, Gorizia'yı aldı ve Rapallo antlaşmasiyla eyaleti ilhak etti (kasım 1920). Serbest şehir ilan edilen Fiume, D'Annunzio tarafından işgal edildi, sonra Suáac dış limanını Yugpslavya'ya bırakan Roma antlaşmasiyla italya'ya bağlandı (ocak 1924). ikinci Dünya savaşı sırasında, Tlto'nun partizanları (nisan 1945) ve Monfalcone'de onlarla birleşen (2 mayıs) Büyük Brltanyalılar tarafından işgal edildi. Şubat 1947 antlaşmasiyla istria Yugoslavya'ya bırakıldıysa da Trieste* bölgesine özel bir statü tanındı.

kaynak:2-cilt:10
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(adriya, denizi'nde, istria, yarımada)

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:55 .