Nüve Forum


Ekosistem hakkinda Ekoloji ile ilgili bilgiler


Özüyle, Sözüyle, Türkçesiyle ; Ekoloji Berke Bugatur (Biyolog) "Normal (Ekolojist) olmak ya da "çevreci!" (anormal) olamamak" (Ekoloji kuramı - (1866 | Yerkure) (Çevre***8217;! olgusu (kurmacasi) - (1973|Stockholm) [coverattach=1]Kelimeler, kavramlarından türer.

Like Tree4Likes
  • 4 Post By berke23

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.01.09, 22:14
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
İletiler: 2
berke23 doğru yolda ilerliyor.
Lightbulb Ekoloji

Özüyle, Sözüyle, Türkçesiyle ; Ekoloji
Berke Bugatur (Biyolog)
"Normal (Ekolojist) olmak ya da "çevreci!" (anormal) olamamak"
(Ekoloji kuramı - (1866 | Yerkure)
(Çevre***8217;! olgusu (kurmacasi) - (1973|Stockholm)

[coverattach=1]Kelimeler, kavramlarından türer. Toplumun iç dinamikleri ile oluşan kavramlar kelimeler aracılığı ile yaşama katılır. Hayatın ve bilimin doğal akış süreci içinde kendilerine varlık alanı yaratan kelimeler daima anlamlar dünyasında içeriği sağlam kavramlar ile özdeşleşmişler ve bütünselleşmişlerdir.

Ancak, Küreselleştirilenen ! dünyada, (dört) köşeli ***8220;Kapital***8221; emperyalizminin, Türkiye gibi ülkelere ihraç ettiği kelime gruplarını incelediğimizde, özgün kavramların içini boşaltmak amaçlı olduğunu görürüz. Örneğin; Siyasal İslam, ılımlı İslam, Demokrasi, ***8220;Ilımlı çevrecilik***8221;, ***8220;çevrebilim***8221;! vb gibi yapay söylemler de, sanal gerçekler üzerine temellenen bu kavram imalat hattında şekillenir ve ***8220;son ürün***8221; olarak, dışarıdan toplum bünyesine şırınga edilir.Toplumda geçici bir mutluluk ve heyecan dalgası yaratır.Kuyuya bir taş atılır ve hatta çıkaranlar bile olur.!

Her ne kadar Çevremizin bilimcileri varsa da, evet.. doğrudur! sonuçta çevremiz kirlendi, sularımızda azaldı..ama unutmayalım ki; her kavramın bir ekolojisi vardır.Daha öncesinde de Ekoloji kavramı (kavramsal ekoloji) kirletilmiş ve maalesef ***8220;Çevrebilim***8221;e ! indirgenmiş idi. Adını da şeklen ve naklen ***8220;Ekoloji***8221; koymuşlar idi.

Bir hekim olan, Sinan Canan, ***8220;hekimlik***8221; ile Ortodoks tıp geleneği olan***8220;doktorluk***8221; arasındaki anlam halesi farklılığını şöyle açılıyor ;

***8220;***8230;Amacım elbette kelime köklerini didikleyerek malumatfuruşluk yapmak değil.***8221;Hekim***8221; kelimesini her yerde ve aynı anlamda kullanmak bu kelimenin anlam bulutuna sahip zihinler de, en azından bir rahatsızlık uyandıracaktır.Zira gerçek hekim, insanı bir makine olarak görmez ; Ellerinde ölen hastalarına ***8220;exitus***8221; oldu diyerek yapancılaşmaz ..hastalıklarla değil hasta ile uğraşır .Hekim, kamil insandır bu anlamda doktor, hatta tabip bile sadece teknik bir
uygulayıcı olabilir. ***8220;Hekim***8221; bir tanıdığınız var mı? Varsa ona iyi bakın, zira sayıları fazla değil***8217;***8217;***8230;.

Çevremizdeki, ***8220;D.R çevrecilerin***8221;! sayısının ***8216;***8217;A.B***8217;***8217; standartlarından bile fazla olduğunu da bir yere koyarsak; Allah hiçbir hasta ve hasta yakınını kendini bilmez doktorların, ekolojimizi de, ***8220;çevre uzmanlarının***8221;! eline düşürmesin***8230; Hep Ekoloji- hekimleri ile karşılaşırsınız umarım.
Ibni-Sina ve Ernst Haeckle***8217; i hatırlayalım.Atamızın dediği gibi; ***8220;Beni Türk hekimlerine emanet ediniz***8221;..

Bekir Coskun***8221;un ***8216;Catisma***8217; baslikli bir yazisindaki ifdeleri ile de konuyu biraz daha acarsak;

***8216;***8217; Bir taraftan ***8216;muska***8217; ile recetenin..

Hekim ile Doktorun
Ufuruk ile steteskopun..
Sevismek ile ***8216;halletmenin..***8217;
Kuram ile kurmaca nin...
Bilim ve hurafenin..
Fikir ile Zikir..
Prezarvatif ile ***8216;en az uc cocuk***8217; un karsilasmasidir ***8217;***8217;.

Dun ile ***8216;yarin***8217; in mucadelesidir bu..Gecmis ile ***8216;gelecek***8217;arasindadir.Iyi bakin bir kavram kavgasinin tam ortasindayiz,bu aydinlik ile karanligin catismasidir.***8217; (hesaplasmasidir) der.
Ancak, Butunsellik kurami geregi; gece ve gunduzun dongusel bereberliginin, aslinda ayni butunun farkindalasmis enerji alanlari oldugunu da hatirlarmak isterim.

Yukarıda sayılan ornekler sadece bir bilgi alanındaki bilinç genişlemesinden kaynaklanmıyor. Bu güzergâhlar köklü bir paradigma değişikliği ile gerçekleşiyor. Bu yeni düşünsel paradigmanın adı, "Ekolojist bilim paradigması"dır. Bu bilimsel bir devrimdir. "Klasik ekoloji"nin zaman içinde evrimleşerek, böylesine farklı bir çağdaş bilim paradigmasına isim babalığı yapacağına geçmişte kim inanırdı ki?
Ekoloji kavramının tarihinin 1866, çevre sorunlarının gündeme ilk getirildiği Stockholm Konferansı'nın tarihinin 1973 olduğu hatırlanırsa, Ekolojinin, "çevre"den 107 yıl önde olduğu ve de önümüzdeki 107 yıla da paradigmatik bir cevher olarak damgasını vuracağına inancımız tamdır. (Ekolojist Dönem).
Gelecek dönemlerde; bu bütüncül (Holistik) paradigmanın üniversitelerde ve toplumsal alandaki pragmatik yansımalarının görülmesi kaçınılmaz olduğu kadar "Çevrebilim" olgusunu, "Ekoloji" ile özdeşleştiren kimi magazin yazarlarının kitaplarını da en azında bir süre daha akademiada okuyacağımıza da kuşku yok.

"Çevrebilim"! olgusunun kendisi doğaldır ki; bilime inceleme konusu olabilir. Ancak "bilimsel" olduğunu söylemek yanlış olur.
Son olarak; Muhammed Bozdağ'ın da dediği gibi; "Bugüne kadar öyle olaylar yaşandı ki; sanal nedenlerin asıl neden olmadığını, gerçek nedeni gölgelemek için yaratıldıklarını kavramamıza yetecek kadar delile sahibiz.***8217;***8217;

Neyse ki; 2003 yilinda T.D.K***8217; nın ve akademisyenlerimizin başarılı çalışmaları ve ortak kararı ile Ekoloji kelimesine en azından sözlükte sahip çıkıldı ve ***8220;çevre***8221; kelimesi ile kavramsal farklılığı tescil edildi de; havasız bırakılan popülist çevremize! Ekolojik bir dağ esintisi olarak esti ve içimizi ferahlattı. Zihniyetimiz aydınlandı. İçini doldurması da artık bilimcilere kaldı.

Ekolojinin de bir canlı varlık olarak; bir dilinin, ağzının ve bir biliminin olduğunu da böylelikle algılamış olduk.
Takdire şayan emeklerinden dolayı duyarlı Ekolojist meslektaşlarımı kutlarim.

."Çevre" lerinden dayak yiyen çevrecilerle suya yazi yazma hat sanatinin sevimli akademisyenleri , "Ekoloji" bilimine vurgu(katkı) yapılamayacağı gibi; Ekoloji kuramına da sahip çıkabilmek için önce ekolojiyi algılamak gerekiyor.Bilgi üretimimizdeki nitelikte, bu algılamanın doğal bir ürünü aslında.

Murray Bookchin ne güzel söylemiş: "Her halükarda, gerçekte çevreciliği kastederken "ekoloji" hakkında konuşmak sadece bir kelime oyunu değildir. Bunun anlamı; ekolojiyi, toplumda, art niyetli olarak "çevreciliğe"(kartezyen akla) indirgemektir."

***8217;***8217;Çevre" üzerindeki hesap, "Ekoloji"ye uymaz.***8217;***8217;

Birşeyin "ortam"ında bulunmakla, kıyısında etrafında ("çevresinde) olmak"! (dolaylı ve subjektif görüş bildirmek) arasında da bilimsel farklılıklara vardır.

Ekolojinin Türkçesi için"ortam bilimi" kelimesini öneriyorum.

Çevreyi de, çevreci "-magazin çevresine" ! bırakmak gerekir.
2008 yılında, (yanda kaynağı verilen) ve İngiltere ' de yayınlanan bir sözlük çalışmasında da İngilizler, Ekolojinin, "çevre" (environment) ile kavramsal ve dilsel açıdan birbirlerinin yerine kullanılamayacağını saptamışlardır.

Aradaki 5 (beş) senelik bu gecikme farkı bile; Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede "Ekoloji mi? ***8216;***8217;Cevre mi***8217;***8217; ?" kuram tartışmasını; lüks, anlamsız ve "bir beğeni" kapsamında gören ve çevrelerine öyle imiş gibi algılatan, pek bir muhterem demokrat! bilim baronu çevre-sine de
anlayacakları dilde (İngilizce) verilen anlamlı bir cevaptır. Türkçesi pek fazla gelişkin olmayanların da anlayabilmesi için, ilgili eser "İngilizce" olarak alıntılanmıştır. (*) Ekolojinin dilini ve bilimini bilmeyen vede felsefesinide ozumseyemeyen kisiler icin basucu niteliginde bir dilbilgisi kitabidir diye dusunuyorum.

Ekoloji ve Ekolojizm bir ismi tanımladığı gibi; Çevrecilik ve çevre bilim kelimeleri ise birer ismi niteleyen sıfattır. Bir ismin, sifata indirgenmesi ve
özdeşleştirilmesi bilimsel bir dil açısından zaten mumkün olamayacağı göre, ancak bunun örneklerine, edebiyat yazınında yer alan devrik şiirde rastlamak da mümkün olabilir.....

Dr. Murat Aytekin hocamızında belirttiği gibi; "Mücadele, yanlış kullanılan bir terimin düzeltilmesi ile dilbilimine katkı sağlamak amaçlı değil, aslında yerkürenin ve bilimin ta kendisi için." Daha sağlıklı bir Demokrasi ve Ekoloji için de***8230;

Dil ile bilim arasındaki ilişki Türkçeleştirme için ön şarttır.
Dilimiz tertemiz, ama ekolojimiz pis ise, neye yarar.?

Ekoloji kavraminin Turkcesi ve bilimsel karsiligi ***8216;cevre***8217; olamayacagi gibi , Turk dilinin Ekolojisine de uygun bir tanim degildir ***8216;Cevre***8217;...!!

"Kavram kargaşası" yaratmak gibi bir takdik, her zaman "kavram sahtecilerinin" kullandıkları bir yöntem olagelmiştir.

"Çevre- bilim-cilik" , "reel söyleminin" ise (discourse) bu haliyle; "krema kaplı", bir söylem olarak, Gerçek bir Ekoloji kuramının yerini bilimsel açıdan doldurması imkansızdır.

"Çevre-bilim-CİLİK" dil oyunlarını bozan bilimcileri; "kelime"! oyunu yapar
gibi göstermeye çalışan ve empoze eden kişiler de, işte yine bu yüzeysel algı ve anlama içinde olan makyajcı bilim sahtecileri ve intihalciler çevre-sidir.

Konumuzla ilgili olarak, "Ekoloji" kavramı ; "Çevre-bilim-cilik" ! (Neo- Environmentalism) değildir. 1876 tarihli, Ekoloji bilim kuramını," B.M" odaklı 1973 tarihli totolojik ve dar kapsamlı "çevreci" bir olguya indirgemenin bilimsel açıdan ne denli zor ve çelişkili bir süreç olabileceğini de okuyucuların takdirine bırakıyorum! Bakılması için üniversite avlusuna bırakılan kavramlarla, bizzat bilim patentli kuramsal kavramlar arasındaki içeriksel farkın; söz konusu bu kavramları birbirleri ile özdeşleştirmeye mani bir durum oluşturması, aslında son derece doğaldır.

" Çevre mi?, Ekoloji mi? "kuram tartışması ; belki, reel piyasadaki "ekmek" fiyatlarını düşürmez, gramajını da fazlalaştırmaz ancak, yağmur kokusuna
sinmiş taze buğday kepeği tadında mayalanan doğal teorilerin, ekolojik kuramların ve de büyük anlatıların filizlenmesinin, gelecekteki bilimsel zeminini hazırlar, kavramsallaşmış gerekçelerini oluşturur.

"Çimlere basmak yasaktır" tabelası ile "Yaban hayatını beslemek yasaktır" tabelaları arasındaki farkındalık gibi***8230;.

"Çevrecilik"! adına yapılan bilinçsiz eylemlerimizin genelde, bizzat kendisinin ekolojik yıkımlara neden olması bunun en güzel örneğidir. Yağmur duasına çıkar gibi helikopterden yağacak meyve çekirdeklerinin, ağaç olmasını uman Nasretdin hoca çevrecisi! arkadaşlarımızın da, tutulan akıllarına bir kaşık bilinç çalabilirsek ya da tutturabilirsek***8230;!

Ekoloji ; çevre(bilim)cilere bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir.

Berke Bugatur (Biyolog)
--------------------------------------------------------------
books.google.com.tr/books?isbn=1887902899...
(*)Common Errors in English
Public presentations by Paul Brians(2008)England
William,James &Co


Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ekoloji-ekoloji.jpg  

Konu CiwCiw tarafından (02.01.09 saat 22:28 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ekoloji

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:23 .