Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Optik Araçlar > Elektron mikroskopu,Geçirimli elektron mikroskopu,taramalı elektron mikroskopu

Optik Araçlar hakkinda Elektron mikroskopu,Geçirimli elektron mikroskopu,taramalı elektron mikroskopu ile ilgili bilgiler


Elektron mikroskopu, optik MİKROSKOP'tan daha ayrıntılı bir inceleme sağlar. Virüs ve kanserli dokular gibi biyolojik örnekler kadar, metal örneklerinin incelenmesinde de çok yararlı olan bir aygıttır. 1873 de Alman fizikçi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.09.08, 01:46
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elektron mikroskopu,Geçirimli elektron mikroskopu,taramalı elektron mikroskopu

Elektron mikroskopu, optik MİKROSKOP'tan daha ayrıntılı bir inceleme sağlar. Virüs ve kanserli dokular gibi biyolojik örnekler kadar, metal örneklerinin incelenmesinde de çok yararlı olan bir aygıttır.
1873 de Alman fizikçi Ernst Abbe (1840-1905), birbirine çok yakın bulunan iki tanecik arasındaki uzaklığın ayırt edilmesi için, buradan geçen ışığın dalgaboyunun, tanecikler arasındaki uzaklığın iki katından çok . olmaması gerektiğini kanıtlamıştır. Bu kural, bir örneğin içerdiği bütün noktalar için geçer-lidir.İki taneciği birbirinden açıkça ayırt etme özelliğine, «ayırma gücü Büyütme gücü daha yüksek bir mikroskop geliştirme çalışmalarında, önce, dalgaboyu ışığın dalga-boyundan çok daha kısa olan X ışınlarından yararlanılmak istendi. Ne var ki, X ışınlarını denetleyebilecek mercek sistemleri yapılamadı.
Bunun üstüne araştırıcılar, elektronu incelemeye başladılar ve hızlandırılmış elektronların, ışığın dalga biçimine benzeyen, ama ondan 100 000 kez daha kısa olan bir tür dalga hareketiyle yol aldığını buldular. Böylece, elektrostatik ya da elektromagne-tik alanların elektron ışınımı denetlemede kullanılabileceği ve bunların, tıpkı bir merceğin ışığı odaklaması gibi görev yapabileceği kanıtlandı. 1930'lardan sonra, elektron demeti oluşturma ve magnetik merceklerle denetleme, adım adım gelişti. Amaç, nesnenin bir gölge resminin elde edilmesiydi. İlk ticari elektron mikroskopu 1939'da yapıldı. Bunun ayırma gücü, 0,000 000 24cm'ydi(24 angström). Bu ilk mikroskoptan sonra, yapılan araştırmalarla, ayırma gücü daha da artırıldı. Günümüzde sıradan işlerde kullanılan elektron mikroskoplarının ayırma gücü 0,000 000 02 cm'dir (2 angström).
Elektron mikroskopunun yirmi yıldan daha kısa bir sürede bu düzeye eriştirilmesi, XX. yüzyıl teknolojisinin gelişme hızını gösteren iyi bir örnektir; çünkü optik mikroskopun yetkin duruma gelebilmesi ancak 300 yılda gerçekleşmiştir.

Gecirimli elektron mikroskopu:
Çok ince bir örnekten geçen elektron demeti kullanıldığı için, ilk elektron mikroskopuna, «gecirimli (transmisyonlu) elektron mikroskopu Gecirimli elektron mikroskopunun (optik mikroskop gibi) örnekte odaklanabileceği derinlik (alan derinliği) sınırlıdır.

Taramalı elektron mikroskopu: 1965'te, alan derinliği nesnelerin üç boyutta incelenmesine olanak veren, yeni bir tür elektron mikroskopu geliştirildi. Bu yeni mikroskopa, «taramalı elektron mikroskopu Nesneden ne kadar çok elektron koparsa, katot ışını tüpünde bu noktaya karşılık olan ışık beneği o kadar parlak olur. Büyütme oranı, katot tüpünün büyüklüğü ile taıanan alanın büyüklüğü arasındaki ilişkiye bağlıdır ve. 10 - 200 000 kez arasında değişir. Görüntünün parlaklık ve kontrastı, tıpkı televizyon görüntüsünde olduğu gibi, ayarlanabilir ve pozitif ya da negatif resim olarak verilebilir. Görüntünün resmi, sıradan bir fotoğraf makinası ya da polaroid makinayla çekilebilir.
Tarama yapan beneğin çapı ne kadar küçük tutulursa, o kadar yüksek ayırma gücü elde edilir. Ancak, benek çapı küçüldükçe, içerdiği enerji de azalmaktadır. İkincil elektron koparabilecek enerji ve en az benek çapı arasında denge kurulduğunda, ayırma gücü sınırı (günümüz aygıtlarında olduğu gibi) 70 -100 angström arasında kalır.

Mikroskop, elektron,stereoskopik,polarizasyon,faz kontrast,interferens,metalurji,saha

Taramalı geçirimli elektron mikroskopu, örneklerin hazırlanması

Nüve Forum
Kaynak:4
3.cilt / s.720-723
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (14.09.08 saat 01:54 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
elektron, geçirimli, mikroskopu, taramalı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:05 .