Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Optik Araçlar > Fotomikrografi, mikroskopla çekilen fotoğraf, Fotoğraf filmi, Ayırma gücü,Uygulamalar

Optik Araçlar hakkinda Fotomikrografi, mikroskopla çekilen fotoğraf, Fotoğraf filmi, Ayırma gücü,Uygulamalar ile ilgili bilgiler


XVII. yüzyılın başında, ilk bileşik MİKROSKOP bulundu; ama büyütülmüş görüntünün kaydedilmesi, ancak resminin yapılmasıyla gerçekleşiyordu. Bu tür kayıtlara «mikrograf On kez ya da daha az büyütmeler için, «fotomakrografi rofotoğrafçılık, cisimlerin

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.11.08, 12:17
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Fotomikrografi, mikroskopla çekilen fotoğraf, Fotoğraf filmi, Ayırma gücü,Uygulamalar

XVII. yüzyılın başında, ilk bileşik MİKROSKOP bulundu; ama büyütülmüş görüntünün kaydedilmesi, ancak resminin yapılmasıyla gerçekleşiyordu. Bu tür kayıtlara «mikrograf On kez ya da daha az büyütmeler için, «fotomakrografi rofotoğrafçılık, cisimlerin çok küçültülmüş fotoğraflarının alınmasıdır.

Aygıt: Sistem, bir ışık kaynağı, bir mikroskop ve bir fotoğraf makinasından oluşur. Fotoğraf makinasının tek görevi, görüntüyü kaydedecek olan ortamı (genellikle fotoğraf filmi) bulundurmaktır. Mikroskopta mercek ile diyafram olduğundan, bu parçaların makinada da bulunması gerekmez. Ama buzlu camdan yapılmış bir ekran, odaklamayı kolaylaştırır. Objektif perdesi, ya fotoğraf makinasının içine ya da mikroskopa yerleştirilir.
Fotomikrografi sistemleri, çok yalın aygıtlardan bile yapılabilir. Bu tür sistemlerin iyi çalışmasını sağlayan tek koşul, mikroskop ile fotoğraf makinasının, eksenleri çakışacak biçimde ayarlanmasıdır. Ayrıca, yansıyan ışık yardımıyla saydam olmayan cisimlerin resminin çekilmesi ya da yüksek büyütme oranı için uzun poz süreleri gerektiğinden, sistemin, hiç bir sarsıntıdan etkilenmeyecek biçimde monte edilmesi gerekir.
Modern aygıtlar, bazı ek parçaların ve aksesuvar-ların kolayca takılıp çıkarılması ve ayarlanabilmesi için, modüller halinde yapılır.

Fotoğraf filmi: Belirli ışık koşullarında, belirli bir örnek için en iyi sonucu elde etme amacıyla, birçok etmenin hesaba katılması gerekir. Önce, örneğin ilgi duyulan ayrıntılarını en iyi biçimde belirtecek olan ışık kaynağı ve (gerekiyorsa) renkli filtreler seçilir. Sonra, kullanılan tayfı algılayan en uygun film saptanır. Mavi ışığa duyarlı bir filmin aynı sonucu vereceği yerde, bütün renklere duyarlı olan ve karanlık odada işlenmesi gereken, pankromatik film kullanmanın anlamı yoktur.
Seçilecek filmin kontrastının fazla mı, yoksa düşük mü olacağı, incelenen Örneğin parlaklık dağılımına bağlıdır. Parlaklıklarf birbirinden çok farklı değilse, yüksek kontrastlı film, fark çoksa, düşük kontrastlı film kullanılır. İncelenen örneğin koyu yerleri negatifte açık renk çıkacağından, bu bölgelerdeki ayrıntıların seçilebilmesine dikkat edilmelidir. Negatif film kullanıldığı zaman, poz süresinin gerekenden uzun olması, kısa olmasından iyidir. Renkli tersinir filmler (doğrudan doğruya renkli slayt veren filmler) içinse, bunun tam tersi geçerlidir.
Işık kaynaklarının verdiği ışığın rengi, kaynağın sıcaklığına bağlı olarak değişir. Bu özellik, renkli fotomikrografide çok önemlidir. Kaynağın sıcaklığı azaldıkça, ışık, kırmızı renk bakımından zenginleşir. Kaynağın renk sıcaklığı yükseldikçe, ışıkta mavi renk artar. Renkli filmler, belirli bir renk sıcaklığında, incelenen örneğin gerçek renklerini yansıtacak biçimde üretilir. Kaynağın verdiği ışık ile kullanılan film türü arasında uyum sağlamak için, tayfın kırmızı ya da mavi bölgesini soğuran, renk düzeltici filtreler kullanılır.

Ayırma gücü: Bir sistemin çok küçük ayrıntıları kaydetme yeteneğine, «ayırma gücü 700 kez büyütülen görüntülerde, en küçük ayrıntının boyu 0,1 mm'dir. Bütün fotoğraf filmleri bu büyüklükteki ayrıntıları saptayabildiğinden, aygıtın ayırma gücü, kullanılan filmin ayırma gücüne bağlı değildir. Ne var ki, çekilen resim üstünde görüntünün düzeltilmesi olanaksızdır. Film ancak, mikroskopun görünür hale getirdiklerini kaydeder.

Uygulamalar: Fotomikrografi, uygulandığı her alanda yararlı olmuştur. Tıpta ise, artık günlük çözümlemelerde bile kullanılmaktadır. Erken kanser araştırması ve kromozomların incelenmesi, bu yöntemin yararlı uygulamalarına iki örnektir.
Fotomikrografi, nükleer fizikte de çok önemli rol oynar. Fotoğraf emülsiyonu yıllarcaTANECİK BULUCULARI'nda kullanılmıştır. Taneciklerin emülsiyon içinde bıraktığı izler incelenerek, çok önemli temel bilgiler elde edilebilir. Adli bilimde kanıt olarak kullanılan fotomikrografi kayıtlarının, belirsizliğe yer vermemesi gerekir. Parmak izlerinin, imzaların, ipliklerin, mermilerin, vb. nesnelerin fotoğrafları çok dikkatli çekilir. Bu yüzden ADLİ BİLİM fotoğrafları, fotomikrografi tekniğinin en kesin dallarından biridir. Metalürji, biyoloji ve jeoloji gibi birçok başka bilim dalında da, fotomikrografi yaygın olarak kullanılır.

Kaynak:4
3.cilt / s.838-840

__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ayırma, çekilen, filmi, fotoğraf, fotomikrografi, gücü, mikroskopla, uygulamalar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:50 .