Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Optik Araçlar > Gözlüğün tarihçesi, Gözlük yapımı, ilk gözlüklerin çerçeveleri, Gözlük camları

Optik Araçlar hakkinda Gözlüğün tarihçesi, Gözlük yapımı, ilk gözlüklerin çerçeveleri, Gözlük camları ile ilgili bilgiler


İlk gözlüğü kimin yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Gözlüğün kullanımına ilişkin ilk belge, XIII. yüzyıldan kalmadır. Gözlüğü buldukları ileri sürülen kişiler arasında, İngiliz Roger BACON'dan da söz' edilir. Gözlüklü birini gösteren

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 14.11.08, 21:54
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Gözlüğün tarihçesi, Gözlük yapımı, ilk gözlüklerin çerçeveleri, Gözlük camları

İlk gözlüğü kimin yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Gözlüğün kullanımına ilişkin ilk belge, XIII. yüzyıldan kalmadır. Gözlüğü buldukları ileri sürülen kişiler arasında, İngiliz Roger BACON'dan da söz' edilir. Gözlüklü birini gösteren ilk portre de, 1352 yılında, ressam Tommaso da Modena tarafından yapılmıştır.
Gözlük yapımı XV. yüzyılda Avrupa'da iyice yaygınlaştı. Matbaa ortaya çıkınca, gözlük istemi de arttı. Önceleri yalnızca, hipermetroptuk (yakını görememe) ve presbitlik (gözün uyum yetisini yitirmesi sonucu oluşan hipermetropluk) için kullanılan dışbükey MERCEKLER yapılıyordu. Miyopluğu (uzağı görememe) düzeltmede kullanılan içbükey mercekli gözlükler, ancak XVI. yüzyılın başında ortaya çıktı. Bu gözlükleri ilk takanlardan biri Papa Leo Xidi.

Çerçeve: îlk gözlüklerin çerçeveleri bakır, kurşun ya da tahtadan yapılır ve yuvarlak biçimli olurdu. Daha sonraları aynı amaçla kösele, kemik ve boynuz da kullanıldı. XVII. yüzyılın başında çelikten, hafif çerçeveler yapıldı. XVIII. yüzyıldaysa aynı amaçla, bağadan (kaplumbağa kabuğu) da yararlanıldı ve çerçeveler günümüzdeki alışılmış biçimini aldı.
Günümüzde çerçeveler genellikle, metal ya da plastikten yapılmaktadır. En çok kullanılan plastik türleri selüloz asetat, selüloz nitrat ve «termoplas-tik Metal çerçevelerin en yaygın türlerinden biri, altın kaplamadır. Bunlarda, içteki pirinç gibi bir metalin üstüne, altın bir tabaka kaplanmıştır. Paslanmaz çelik, alüminyum, gümüş-nikel ve üstü rodyum kaplanmış metaller de kullanılır.
Selüloz asetat, farklı renkteki ince tabakaların: üst üste dizilip, bir çözücü ve plastikleştirici eklenerek hidrolik presten geçirilmesiyle hazırlanır. Sıkıştırılmış kütle yana çevrilip, 3-6 milimetre kalınlığında dilimler halinde kesilir. Kesim .düzlemi, tabaka düzlemine diktir ve asetatın üstünde dalgalı renklerin belirmesine yolaçar.
Ekstrüzyonla dökülmüş selüloz asetat, dilimlenmiş asetattan çok daha sert ve dayanıklıdır. Üstelik daha iyi parlatüabilir. Selüloz asetat tozları, uygun bir plastikleştiriciyle bir silindir içinde karıştırılıp ısıtıldıktan sonra, yüksek basınç altında, istenilen kalınlığa ayarlanmış bir yarıktan geçirilir. Aynı yarıktan çeşitli renklerde maddeler geçirilerek, istenilen desenler elde edilir.

Çerçeve yapımı: Günümüzde çerçeveler seri olarak üretilir ve her çerçeve, yaklaşık olarak 100 ayrı işlemden geçer. Plastik çerçevelerin ön kesimleri, frezelerle hazırlanır. Gözlük malzemesi aparatlara bağlanır ve freze kalemleriyle, camların takılacağı delikler açılır. Deliğin çevresine de, içine camın geçirileceği ince oyuklar kazılır. Aradaki köprü bölümü, çerçeve ısıtılıp yumuşatıldıktan sonra biçim verme yoluyla yapılır. Saplar ise, enjeksiyon ya da pres dökümle üretilir. Pekiştirme telleri sap içine, ya yapım sırasında yerleştirilir ya da sonradan ısıtılarak içlerinden geçirilir. Parçalar, monte edilmeden önce, içinde süngertaşları bulunan bir tamburda parlatılır. Montaj işlemi özel bir düzenekte yapılır; menteşeler ya doğrudan pimlenir ya da ısı verilerek basınçla gömülür.
Metal çerçeveler kesilip, yontulup, kıvrılarak hazırlanır. Bu işlemler sırasında metal çok sertleşir; yeniden biçim verilebilecek duruma gelmesi için tavlanması gerekir, Bu amaçla çerçeveler, koruyucu bir çözeltiyle kaplanarak, fırında yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır ve suda soğutulup temizlenir. Parçalar punta kaynağıyla, birleştirilir; en sonunda da, burun yerindeki ve yanlardaki plastik parçalar takılır.

Kaynak:4
3.cilt / s.962-966

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 14.11.08, 21:55
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Gözlüğün tarihçesi, Gözlük yapımı, ilk gözlüklerin çerçeveleri, Gözlük camları

Gözlük camları: Gözlük camı olarak genellikle Croıon camı adı verilen bir CAM türü kullanılır. Bu camın Kırılma indisi (optik ortamın ışığı kırma özelliği) 1,523'tür. Son yıllarda, kırılma indisi 1,7 olan ve aynı güçteki Crown camından hem daha ince, hem de daha hafif bir cam türü geliştirilmiştir. Büyük mercekli gözlüklerde, camdan çok daha hafif olan akrilik plastikler kullanılır. Gözlük camı olarak kullanılacak cam ve plastiklerin, her türlü çizik, hava kabarcığı, bulanıklık ya da iç gerilmeden arındırılmış olması gerekir (Bk. OPTİK ÖĞE ÜRETİMİ). Gözlüklerde kullanılan merceklerin gücü de bütün merceklerde olduğu gibi dioptri ile ölçülür. Dioptri, metre cinsinden ölçülen odak uzaklığının evrik değeridir.
Mercekler menisk (bir yüzü dışbükey, öteki yüzü içbükey), küresel ve silindirsi olarak yapılır. Si-lindirsi merceklerin birbirine dik iki düzleminin eğrilik yarıçapları farklıdır; göz yüzeyinin eğriliğinin eşit olmamasından kaynaklanan astigmatlığı düzeltmede kullanılırlar. Miyopluk ve hipermetropluk için yalın küresel mercekler kullanılır. Renkli mercekler, camın hamurunu boyama ya da hazır mercekleri metal oksitlerle vakumda kaplama yoluyla hazırlanır. Camın bileşimine gümüş halürler katılarak, ışık şiddetine göre rengi koyulaşıp açılan fotokromatik camlar yapılır. Endüstride kullanılan güvenlik göz-lükleriyse tabakalı camlardan, güçlendirilmiş camlardan ya da plastiklerden hazırlanır.
Birden çok görme kusurunun düzeltilmesi gereken durumlarda çok odaklı mercekler kullanılır. Sözgelimi bifokal (çift. odaklı) merceklerde, üst bölüm uzağı görmek, alt bölüm ise yakını görmek ve okumak içindir. Bifokal mercekler iki j türdür: Tek parçalı bifokal; birleşik bifokal. Yüzyılımızın başında bulunan tek parçalı bifokal mercekler, merceğin bir yüzü, farklı biçim verilmiş iki yüzeyden oluşacak biçimde yapılır. Birleşik bifokallerdeyse, asıl merceğin dışbükey dış yüzüne, küçük bir küresel yuva açılır ve buraya, okuma işlevini sağlayacak küçük bir mercek yerleştirilir. Bundan sonra sistem, iki mercek iyice kaynaşıncaya kadar fırında ısıtılır. Okuma işlemi için gerekli yüksek gücü sağlama amacıyla, bu küçük mercek, kırma indisi asıl merceğin indisinden daha büyük olan camdan yapılır.

Muayene: Gözlük hazırlanmadan önce, hastaya ne türden mercek gerektiğinin ve merceğin gücünün ne olacağının, bir uzman tarafından belirlenmesi gerekir. Bu da, dış ya da iç (ya da ikisi birlikte) muayenelerle yapılır.
Gözün gücü optometre adı verilen bir aygıtla ölçülür. Bu aygıt, aydınlanmış şeklin görüntüsünü, gözün arka yüzeyindeki ağtabakaya paralel ışınlarla düşürür. Doktor, ışın demetini, net bir biçim elde edecek gibi ayarlar. Bu durumda göz merceğinin gücü, ışığı düşüren aygıtın üstündeki ölçekten doğrudan doğruya okunur. Aygıt, iki asal düzlemdeki bozukluğu da ölçme amacıyla, ekseni çevresinde doksan derece döndürül'ebilir. «Oftalmetron Gözün kırma gücü, retinoskop adlı bir aygıtla incelenir. Retinoskop, bir ışık kaynağı ile ışık demetinin yakınsaklığını ya da ıraksaklığını ayarlayan ve kaynak ile ortası delik bir aynanın arasında bulunan bir mercekten oluşur. Hasta gözünü, uzaktaki, bir cisme diker; doktor da, aynayla ışık demetini hastanın gözüne yöneltir. Işık ağtabakadan yansır ve hastanın gözbebeğinin üstünde, kırmızı bir görüntü oluşturur. Doktor, bu görüntüyü aynanın ortasındaki delikten izler ve retinoskop hareket ettikçe, görüntünün ne yöne kaydığını inceler. Miyoplarda yansıyan görüntü, retinoskopun ışığıyla aynı yönde, hipermetroplarda ise ters yönde hareket eder. Kesişen bir hareket de, astigmatlık bulunduğunu gösterir. Doktorların, gözün içini inceleme amacıyla kullandıkları OFTALMOSKOP da benzer ilkelere göre çalışır.
Görme kusurunun niteliği belirlendikten sonra, retinoskoptan izlenen yansıyan ışık yok oluncaya kadar, hastanın gözünün önüne mercekler yerleştirilir. Böylece doktor, hastaya gerekli gözlük camının derecesini saptar. Deneme mercekleri, ya çerçevenin içine tek tek yerleştirilir ya da «refraktör başlığı Muayenede hasta, altı metre uzaktaki bir tabloya bakar. Gözlerinden biri kapalıdır. Ötekinin önüne, en net ve keskin görüntü sağlanıncaya kadar çeşitli mercekler yerleştirilir. Astigmatlık söz konusuysa, silindirsi mercekler eklenir.
Gözlükler, çeşitli mercekler, çerçeveler, parçalar ve öteki optik araç, gereçleri bulunduran gözlükçü-lerde hazırlanır. Her mercek, çerçeveye takılmadan önce, «fokimetre
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
camları, çerçeveleri, gözlüğün, gözlük, gözlüklerin, ilk, tarihçesi, yapımı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:01 .