Nüve Forum


Optik Araçlar hakkinda Kamera nasıl çalışır ile ilgili bilgiler


Kamera, kısa ve eşit aralıklarla, sürekli görüntü kaydeden fotoğraf makinası olarak tanımlanabilir. Kamera ile fotoğraf makinası arasındaki en önemli fark, kameranın değişik görüntüleri arka arkaya, aralıklarla, sürekli akan bir film

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 18:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Kamera nasıl çalışır

Kamera, kısa ve eşit aralıklarla, sürekli görüntü kaydeden fotoğraf makinası olarak tanımlanabilir. Kamera ile fotoğraf makinası arasındaki en önemli fark, kameranın değişik görüntüleri arka arkaya, aralıklarla, sürekli akan bir film üstüne kaydetmesidir. Fotoğraf makinasının obtüratörü açılıp kapanarak, bir anın donmuş görüntüsünü saptar. Kameraysa, görüntüleri arka arkaya dizip, göz aldanmasından da yararlanarak, hareketin sürekliliğini sağlar. Kamerayla çekilen, birbirini izleyen donmuş anların fotoğrafları, film gösterme makinasıyla aym hızda perdeye düşürüldüğünde, gene harekete dönüşür.
Kameranın parçaları: Kamerada, fotoğraf makinasındaki gibi bir karanlık oda, ışığı toplayıp nitelikli görüntü sağlayan mercekler (objektif) ve ışığa duyarlı tabaka (film) bulunur. Ancak, kamerada, fotoğraf makinasındaki gibi hareketsiz bir tabaka yerine, uzun şeritler halinde kesilmiş ve sarılmış film kullanılır. Filmin kenarına düzenli ve rahat hareket etmesi için delikler delinmiştir. Kamerada ayrıca, ham filmin (ışık görmemişpozlanmamış film) ve; pozlanmış filîmin toplandığı bir bölüm vardır. Buna ***8220;kase***8221; ya da ***8220;magazin***8221; denir. Bazı makinalarda Jı5, 30, 60, 120 m uzunluğunda film .makaralarını ve kasetlerini içine alacak bölmeler vardır.
Dişli tamburlar:
Filmin kamera içindeki sürekli hareketi, dişli tamburlarla sağlanır. Bütün kameralarda bir ya da daha çok sayıda dişil tambur bulunur. Bunlar, kameranın yapısına göre, gövde içinde bulunabilecekleri gibi, kaset içinde de yeralabilirler. Filmin deliklerine takılarak sürekli olarak akmasını sağlayan dişli tamburlar, kameraya bağlı zemberekli ya da elektrikli motorlarla döndürülür.
Kesintili hareket:
Filmin, görüntü penceresi önünden, dişli tamburların sürekli hareketiyle akması, istenen sonucun elde edilmesini sağlamaz. Sürekli hareket eden filmin hiç ara verilmeden ışık alması, görüntünün düz çizgiler halinde oluşmasına yolaçar. Bunu önlemek için, «tırnak Tırnak, filmin üstündeki deliklere girip, yukarı ya da aşağı çekerek görev yapar. Tırnak, kesintili hareket görevini yaparken, örtücü de pencerenin önünü kapatarak içeri ışığın girmesini önler. Böylece, film hareket halindeyken üstüne ışık düşmesi ve bozuk görüntü kaydedilmesi önlenir.
Filmin dişli tamburlarla sürekli akışı sağlanırken, tırnakla da, bir resim kaydedilecek büyüklükte film aşağı çekilip, pencere önünde hareketsiz bırakılır. Bu sırada, yonca, yaprağı, yarım daire ya da kelebek kanadına benzeyen örtücünün kanadı, pencerenin önünü açar ve objektiften giren ışınlar, filmin üstüne düşerek, bir anın fotoğrafının çekilmesini sağlar. Bu işlem tamamlanınca örtücü (obtüratör), pencereyi (dolayısıyle objektiften gelen ışığı) kapar. Bundan yararlanan tırnak da, ikinci pozlanmamış film karesini pencerenin önüne çekerek, bir başka anın görüntüsünün saptanması için hazırlar. Bu olayların birçok kez yinelenmesiyle sinema görüntüleri oluşur.
Önemli profesyonel kameraların bazılarında, «saptama pimi Filmin pencere önünde kalma süresi, duruma göre değişebilir. Saniyede kaydedilen görüntü sayısı da kameradan kameraya büyük değişiklik gösterir. Hızı saniyede 1 kareden 100150 kareye kadar değişen alıcılar yapılmıştır (hızlı çekim kameralarında hız çok daha yüksektir). Hareketin doğru bir biçimde görülebileceği en düşük hız, saniyede 16 karedir. Sessiz filmlerde kullanılan 16 kare, sesin gelişiyle, amatör kameralarda 18'e yükseltilmiş, profesyonel kameralardaysa, saniyede 24 karelik hız, standart olarak kabul edilmiştir. Kameraları, kullanılan film boyutlarına göre sınıflandırırsak, sekiz çekim aygıtıyla karşılaşırız: 8 mm; süper 8 mm; 9,5 mm; 16 mm; 35 mm; 65 mm; 70 mm. Özel işler dışında, çekimde 70 mm, baskıda ise 8 mm ve süper 8 mm kameralar kullanılmaz. Çekim 65 mm'yle yapılıp 70 mm'ye basıldığı gibi, çekim 8 mm ve süper 8 mm'yle yapıldıktan sonra çift 8 mm, 4x8 mm olarak basılır ve sonra kesilerek 8 mm ya da süper 8 mm'lik kopyalar elde edilebilir. Normal 16 mm film üstüne görüntüyü ses bölümüne doğru taşıran ve 35 mm'ye büyütmeler için kullanılan süper 16 mm makinalar da vardır.
örtücü (obtüratör):
örtücü, yarım daire, kelebek kanadı ya da eski kameralarda olduğu gibi silindir biçimli olabilir. Günümüzde kullanılan örtücüler," çoğunlukla kelebek kanadı ya da yarım daire biçimindedir. Örtücünün görevi, tırnağın hareketine uygun olarak, pencerenin önünü açıp kapamaktır. Yarım daire biçiminde olanlar, her turda bir görüntü, kelebek kanadı tipinde olanlar ise her turda iki görüntü saptanmasını sağlarlar.
Bir örtücüde açık olan bölüm ne kadar büyükse, pozlama süresi de o kadar fazladır. Normal kameralarda açıklık 130° ile 180° arasındadır ve standart açıklık olarak kabul edilebilir. Bazı kameralardaysa, 230°'ye kadar açılabilen örtücüler vardır. Örtücü açıklığı değişmez olabileceği gibi değişken (değişken açılı örtücüler) de olabilir.
Vizörler:
Kameralar vizörlerine göre üçe ayrılır: Refleks olmayanlar; yarı refleks olanlar; refleks olanlar.
Refleks olmayan kameraların üstünde ya da yanında ayrı bir vizör vardır. Bunlar, kameraya takılacak objektiflerin açılarına uygun biçimde ayarlanabilen değişken pptik yapıdadır. Ayrıca, ıraklık açısı hatasını (paralaks) önlemeye yarayan ve bütünüyle objektif doğrultusunda hareket edebilecek biçimde ayarlanabilenleri vardır.
Yarı refleks kameralar, gerçekte refleks olmayan kameralardır. Çekim sırasında bu vizörler kullanılmaz. Yalnızca netleme yapmak için kullanılır. Kamera önünde bulunan ve objektifleri taşıyan disk, döner ya da sağa sola kayar biçimde yapılmıştır. Çekimde kullanılacak objektif, diskle birlikte döndürülerek, vizör önüne getirilip, konu objektifin içinden görülür. Bütün ayarlar objektif vizör önündeyken yapıldıktan sonra, objektif gene pencere önüne kaydırılır.
Refleks kameralar ikiye ayrılır:
Aynalı örtücülerle refleks olanlar; ışık bölücülerle refleks olanlar. Daha yaygın kullanılan aynalı refleks kameralarda, örtücü, film penceresine 45°'lik açı yaparak yerleştirilmiştir. Örtücü, pencere önünü kapadığında, gelen ışınlar, 45°'lik açıyla duran bu yüzeyi sırlı örtücüye çarpıp 90° kırılırlar ve ayna ile mercekler yoluyla vizörden geçerek, göze gelirler. Örtücü açılıp kapandığı için, çekim sırasında hareket, kesintili olarak görünür.
Öteki tipteyse, reflekslik ışık bölücülerle sağlanmıştır. Işık bölücüler, yarı geçirgen ayna, ince pelikül ya da prizmalardır. Bunlar filme 45° açı yapacak biçimde pencere önüne yerleştirilir. Objektiften gelen ışınların bir bölümü filme, bir bölümü de kırılmayla vizöre ulaşır. Bütün refleks kameraların vizörlerinde, görüntünün oluşması için buzlu cam vardır. Buzlu cam üstünde oluşan küçük görüntü, mercekler dizisiyle 1015 kez büyütülerek, göze ulaştırılır.
Bir başka vizör türü de elektroniktir. Bunlar, refleks kameraların vizörlerine ışık bölücülerden yararlanılarak monte edilmiş elektronik kameralarla gerçekleştirilir.
Kamera motorları: Bütün kameralarda, hem kesintili, hem de sürekli hareketi sağlayan bir motor bulunur. Bazı kameraların kasetlerinde, pozlanmış filmi toplamak için, «tork İlk kameralar, üstlerindeki bir kolun, kameraman tarafından çevrilmesiyle çalıştırılırdı. Görüntüdeki süreklilik ve doğruluk, kameramanın becerisine bağlıydı. Bir süre sonra, saat zembereği gibi sıkıştırılmış yaylarla çalışan motorlar yapıldı. Zembereğin istenilen hızda hareket vermesine karşılık, çalışma süresi oldukça sınırlıydı (810 metre). Bu da, uzun planların çekimine olanak vermiyordu.
Hâlâ bazı amatör kameralarda zemberekli motorların kullanılmasına karşılık, günümüzdeki kameraların çoğunda, elektrikli motorlardan yararlanılmaktadır. Kameralarda kullanılan elektrikli motorlar, yaptıkları işlere göre birçok türe ayrılır: Değişken hızlı; senkron; tek kare; sabit hızlı; yüksek hızlı; tork; vb.


Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çalışır, kamera

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:03 .