Nüve Forum


Optik Araçlar hakkinda Mikrofotoğrafçılık ile ilgili bilgiler


Mikrofotoğrafçılık, özellikle yazı ve çizimlerin çok küçük fotoğraflarım almak için kullanılan bir tekniktir (mikroskop yardımıyla küçük nesnelerin normal ölçülerdeki fotoğraflarını çıkarmakla uğraşan fotomikrografiyle karıştırılmaması gerekir). Mikrofotoğrafçılık yoluyla, bir kitap sayfası,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Mikrofotoğrafçılık

Mikrofotoğrafçılık, özellikle yazı ve çizimlerin çok küçük fotoğraflarım almak için kullanılan bir tekniktir (mikroskop yardımıyla küçük nesnelerin normal ölçülerdeki fotoğraflarını çıkarmakla uğraşan fotomikrografiyle karıştırılmaması gerekir). Mikrofotoğrafçılık yoluyla, bir kitap sayfası, okunabilirliği korunarak, topluiğne başı kadar küçültülebilir.
Mikrofotoğrafçılık, fotoğrafçılığın doğuşundan kısa bir süre sonra, 1839'da J.B. Dancer tarafından bulundu. Dancer, Manchester'de, birkaç kitap sayfasının okunabilir mikrogörüntülerini çıkarmayı başardı. 18701871 FransaPrusya savaşında da Dagron adlı bir Fransız fotoğrafçısı, işgal altındaki Paris ile Tours arasında, posta güvercinleriyle, mikrofotoğraf halinde 115 000 mesajın gönderilmesini sağladı.
Günümüzde, bilgi saklama alanındaki kullanım, MİKROFİLM endüstrisi tarafından yürütülmektedir.
Buna karşılık, mikrofotoğrafçılık, bilginin kolayca gözden saklanabilen boyutlara kücültülebildiği casusluk alanında, özellikle de mikroelektronik aygıt yapımında kullanılmaya başlanmıştır.
Araç ve gereçler: Mikrotoğrafçılığın en önemli maddesi, ince ayrıntıları kaydedebilen fotoğraf emülsiyonudur. Normal FİLM erenleri (ışığa duyarlı tanecikler) bu uygulama için çok büyüktür. Hem istenen ince yapıya ulaşmak, hem de ışığın emülsiyonda dağılması sonucu resmin netliğinin bozulmasını önlemek için, çok ince grenler gereklidir. Bu tür emülsiyonlar aşağı yukarı saydamdır. Ama, normal filmle karşılaştırıldığında, hem daha az duyarlıdırlar, hem de çok keskin hatlar verirler. Normal film gibi gümüş tuzu grenleri içeren ve bilinen yöntemlerle yıkanan mikrofotoğraf plakaları, 1940'lardan bu yana üretilmektedir. Son yıllardaysa, yeni bir yöntem bulunmuştur. «Fotokromatik mikrogörüntü Söz konusu görüntüler kızılötesi ışınlarla silinebilir. Bu nedenle, denetim kayıtlarında, sözgelimi çok sayıda ayrı görüntü gerektiren otomobil parça listelerinin tutulmasında, özellikle yararlıdır. Fotokromatik mikrogörüntü yönteminde, görüntüyü normal gümüş tuzlu emülsiyonlarla çoğaltmadan önce, tek tek denetleme olanağı da vardır.
İstenen ayrıntıları veren bir görüntü elde etmek için, sıradan bir fotoğraf makinasınınkinden çok daha nitelikli bir objektif kullanmak gerekir. Nitelikli bir objektifte alınmış görüntünün yalnızca orta bölümü kullanılarak da oldukça iyi sonuçlar alınabilir. Ama, MİKROSKOP objektifi bu iş için daha uygundur.
Kullanılan filmlerin duyarlılığı düşük olduğundan, poz süresinin aşırı uzamasını önlemek için, görüntünün iyice aydınlatılması gerekir. Bu da, önce bir normal fotoğraf makinasıyla bol ışık geçirebilen bir negatif çekilerek sağlanabilir.
Uygulama alanları: Mikrofotoğrafçılığın ilk uygulamalarından biri, teleskop, dürbün ve öteki optik aygıtların, göz merceğine yerleştirilen bölmelerde kullanılmasıdır. Bu uygulama hâlâ sürmektedir. Gizil haberleşmedeki yararıysa, İkinci Dünya savaşında anlaşılmıştır.
Son yıllarda mikrofotoğrafçılık, ENTEGRE DEVRELER'in üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Yarıiletken tabaka olarak kullanılacak model, önce normal boyutlarda hazırlanmakta, sonra da mikrofotoğrafçılık tekniğiyle fotoğrafı çekilmektedir. Bu yöntemle, hesap makinalarmdan uzay gemilerinin parçalarına kadar, çok sayıda elektronik aygıtın boyutları kolayca küçültülebilmektedir.
Kaynak:4-cilt: 4

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
mikrofotoğrafçılık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:58 .