Nüve Forum


Optik Araçlar hakkinda Optik öğe üretimi ile ilgili bilgiler


Optik öğe üretiminin temel ilkelerinde XVII. yüzyıldan bu yana önemli bir değişiklik olmamıştır. Optik öğe üretiminde en önemli işlem, yüzeylerin (mercekler ve bazı aynalar için küresel biçim, düz aynalar ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Optik öğe üretimi

Optik öğe üretiminin temel ilkelerinde XVII. yüzyıldan bu yana önemli bir değişiklik olmamıştır. Optik öğe üretiminde en önemli işlem, yüzeylerin (mercekler ve bazı aynalar için küresel biçim, düz aynalar ve prizmalar içinse düzlem yüzey), duyarlı biçimde cilalanmasıdır. Yüzeylerin, kırınıma uğrattıkları ya da yansıttıkları dalgaların boyutlarından daha düzgün olmaları gerektiğinden,optik öğelerde aranan duyarlık, normal ölçülere göre son derece yüksektir.
Optik öğelerde kullanılan ölçüler çok küçüktür. Bu yüzden, genellikle ışığın dalgaboyu cinsinden belirtilirler. Birim olarak, bir DEŞARJ TÜPÜ'nden salınan sodyum ya da cıvanın 5 000 angströmlük ya da 0,5 mikronluk dalgaboylan alınır. Sözgelimi, yarım
dalgaboyu duyarlıkla cilalanmış bir yüzey, 0,25 mikron kadar düzdür (yani, yüzeyin çukur ve tepe noktaları arasındaki uzaklık en çok 0,25 mikron kadardır). Bir TELESKOP'ta ana aynanın, kuramsal eğriye (paraboloit diye adlandırılan küresel olmayan biçim), 0,025 mikron toleransla uyması gerekir. Yansıtma, ışını, geliş açısının iki katı bir açıyla saptırdığından, ayna yüzeylerinin merceklerden daha duyarlı olması gerekir.
Düz ve eğrisel yüzeyleri üretmede her zaman geçerli olan bir ilke vardır. Aralarında bir aşındırıcı madde bulunan iki disk birbirlerine sürtülürse, yüzey pürüzleri yontularak ortadan kalkar. Sürtme harek'eti ilerigeri olursa, iki diskin yüzeylerinin de düz olacağı sanılabilir. Oysa hareket, ortaya iki eğri yüzey çıkarır. Alttaki hareketsiz disk dışbükey, üstteki hareketli disk de içbükey olur. Bütünüyle bakışımlı bir yüzey elde etmek için, üstteki disk ters yönde dönüp ilerigeri hareket yaparken, alttaki disk de döndürülür. Bir tıraşlama makinasıylâ iki işlem birden otomatik olarak yapılabilir.
Söz konusu biçimde işlenen diskin eğrisi, küresele yakındır. Üretilecek optik öğe küresel biçimli olmasa bile, optik işlemlerin çoğu bu ilkeye dayanır. Optik amaçlar için kullanılan düz bir yüzeye, yarıçapı sonsuz büyük bir kürenin parçası olarak bakılır. Uygulamada tıraş öğesi, tıraşlanması istenen öğeden daha büyük yapılır. Küresel aynalar ve mercek yüzeyleri, eğrilik yançaplarıyla, yani parçası oldukları kürenin yarıçapıyla tanımlanırlar. Bu değer, öğenin ne kadar yakınsak ya da ıraksak olduğunu belirler. Eğriliği fazla olan yüzeylerin üretimi, genellikle daha zordur.
Camın kesilmesi: İşlenmemiş camın kenarı, suda eriyebilen yağlarla soğutulan ve camı hızla kesebilen, düzgün bir elmas daire testereyle kesilir. Kırılabilir bir madde olmasına karşılık cam, elmas takımlarla metaller gibi işlenebilir. Sözgelimi, bir tornada işlenebilir ya da bir freze tezgâhında, içine delik açılıp kaba biçimlendirmeler yapılabilir.
Bu tür makinalarla biçim verilmiş camın, AŞINDIRICILAR'la (genellikle alüminyum oksit tozu ya da suyla karıştırılmış lal taşı) yüzeyinin cilalanması yeterlidir. Bu düzeltme işlemi, uygun eğimli bir kafaya balmumuyla ya da reçineyle tutturulmuş birden çok öğeye aynı anda uygulanabilir. Öğeler daha sonra, bir biçim vericiyle tersine biçimlendirilmiş ve düzeltilmiş demir parçayla işlenir. Dışbükey parçanın içbükey biçim vericisi, içbükey parçanın da dışbükey biçim vericisi vardır. Ortaya çıkan küresel eğri yüzey, ya optik yolla ya da sferometreyle ölçülür. Sferometre, mekanik olarak eğriliği ölçen bir aygıttır.
Cilalama: Duyarlı bir cilalama, genellikle önceden biçimlendirilmiş katrandan (odun ya da kömürden elde edilmiş) oluşan cilalayıcılarla yapılır. Düşük nitelikteki optik parçalar, katran yerine keçeyle de cilalanabilir. Buna karşılık bazı optik parçaların özel cilalayıcı maddelerle işlenmesi gerekir. Katran ağdalı bir sıvı olduğundan, zamanla, işlenen parçanın biçimini alır. Bu yüzden, katranın sertliğinin özenle ayarlanması gerekir.
Bir başka sorun da, işlem sırasında SÜRTÜNME' nin ortaya çıkardığı ısınmadır. Camın orta bölümlerine oranla, kenarları daha çabuk soğur. Bu durum, yüksek nitelikli işlemlerde, önemli bir değişkenin olaya karışmasına neden olur. Sorun, geniş bir sıcaklık aralığında, genleşme katsayısı aşağı yukarı sıfır olan cam ve seramik çeşitlerinin geliştirilmesiyle kısmen çözülmüştür. Ne var ki, söz konusu önlemler, billur yapısı nedeniyle, merceklerden çok, yansıtıcı parçalar için uygundur.
Parçalar, denetlendikten sonra kafadan çıkarılır VtS gerekiyorsa öteki yüzleri de düzeltilip cilalanır. Düz yüzleri olan prizmalar, aynı biçimde, metal kafalarla ya da alçıyla tutturularak işlenir. Prizmanın açıları, açıları önceden bilinen bir ana prizmayla karşılaştıran «açı dekkoru Büyük (sözgelimi 10 cm çapında), çok eğimli ya da iyi nitelikli optik parçalar, tek tek işlenerek üretilir. Bu yüzden, bunlar, ötekilere oranla daha pahalı olur. Öte yandan, hangi nitelikte olursa olsun, küresel olmayan bütün parçaların son işlemlerinin elle yapılması gerekir. Çok sayıda parça üretilecekse, parçaların çoğu döküm kalıplamayla ya da özellikle geliştirilmiş bir tornada elmas uçlarla (elmasın uç noktası bir molekül çapına kadar indirilebilir) işlenir. Bazı ürünlerde yarım dalgaboyuna kadar doğruluk elde edildiği öne sürülüyorsa da, bu nitelik, ticari üretime yansımamıştır.
Denetleme:,' Optik öğeler değişik yollarla denetlenir. En yaygın yöntem, üretilen parçanın, istenen biçim ve doğrulukta olan referans yüzeyi altına konulup incelenmesidir. İki yüzey aşağı yukarı aynı olmazsa, Newton halkaları görülür. Girişim sonucu oluşan parlak, kara çizgiler olan ve ıslak bir taşa yağ damladığında ortaya çıkan renkli halkalara benzeyen Newton halkaları, iki yüzey arasındaki kama biçimli hava tabakası nedeniyle ortaya çıkar. İki yüzey birbirine benzerse, halkalar görülmez. Görülebilirliği artırmak için, ışık saçakları, cıva ya da sodyum ışığı gibi tek renkli ışıkla incelenebilir.
Standart dışı yüzeyler ve referans yüzeyleri üretiminde, değişik denetleme yöntemleri kullanılır. Bunların en yalını Foucault deneyidir. Söz konusu deney, öğeden gelip de istenen odağa yönelmeyen ışınların yolunun bir bıçak sırtıyla kesilmesiyle uygulariır ve aşağı yukarı, GÖRÜNTÜLEMEYE YARDIMCI TEKNİKLER'de kullanılana benzer.
En yeni denetleme biçimiyse, görüntüyü nesnenin bir kopyası ile karşılaştırırken, ışığın girişimini ölçme yöntemidir. Görüntü, ışığı saçan bir taşlanmış cam plakada oluşturulur. Böylece hata, optik yüzey yerine, görüntüde incelenir.
Bu yöntemlerle görüntü ancak optik eksende denetlenebilir. Ama fotoğraf makinası ya da projeksiyon makinası mercekleri gibi çok parçalı düzenekler, modülasyon transfer fonksiyonlarıyla, denetlenmektedir. Söz konusu yöntemde, farklı aralıklarla yerleştirilmiş siyah beyaz çizgilerden oluşan deney çiziminin görüntüsü, fotoelektrik yolla taranır. Böylece, görüntü ile cisim arasındaki farklar, merceğin görüş alanı içindeki bütün noktalar için ayrı ayrı hesaplanabilir.
Başka yöntemler: Günümüzde çok yaygınlaşmış olan ucuz fotoğraf makinalarında, tek kalıpla dökülmüş plastik mercekler bulunmaktadır. İlk plastik mercek, 1934 yılında İngiltere'de yapılmıştır. Bunlar hem ucuzdur, hem de seri olarak üretilen cam merceklerle aynı niteliktedir. Plastik (akrilik ya da sti
ren), yerine takılırken biraz biçim değiştirir. Ama kalıp yapılırken buna göre tolerans verildiğinden, bu özellik Önemli bir sorun yaratmaz.
Cam yüzeylerindeki son işlemler için, İYON TAHRİĞİ aygıtlarındaki gibi üretim yapan iyon demetleri kullanan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Argon gibi ağır bir gazın iyonları, yaklaşık 10 kV'luk bir potansiyelde, 1 mm kadar dar bir demet biçiminde kullanılır. Demet, yüzeyi, saatte 1 mikronluk hızla aşındırır. Bu yöntem, çok duyarlı cilalama gerektiğinde kullanılır.


Kaynak:4-cilt: 4

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
optik, öğe, üretimi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:48 .