Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Ölçü Aletleri > Ampermetre-akımölçer- elektrik akımını ölçer-döner bobinli,döner mıknatıslı

Ölçü Aletleri hakkinda Ampermetre-akımölçer- elektrik akımını ölçer-döner bobinli,döner mıknatıslı ile ilgili bilgiler


Ampermetre (akımölçer) elektrik akımını ölçen bir aygıttır. Elektrik akımının ölçüldüğü birim amper'dir. Küçük akımlar da miliamper ve mikroamper birimleriyle ölçülür. Aygıttan geçen akım, bir skala üzerindeki ibreyi, akımın büyüklüğüne bağlı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.06.08, 17:40
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Ampermetre-akımölçer- elektrik akımını ölçer-döner bobinli,döner mıknatıslı

Ampermetre (akımölçer) elektrik akımını ölçen bir aygıttır.
Elektrik akımının ölçüldüğü birim amper'dir. Küçük akımlar da miliamper ve mikroamper birimleriyle ölçülür. Aygıttan geçen akım, bir skala üzerindeki ibreyi, akımın büyüklüğüne bağlı olarak hareket ettirir.

Ampermetrenin başlıca iki tipi vardır:
Döner bobinli tipte skala (gösterge), lineer'dir; yani dereceler eşit aralıklıdır. Oysa, döner mıknatıslı ya da döner çekirdekli tiplerde skala lineer değildir.
Ampermetrenin çalışması, bir telden geçen akımın, tel çevresinde bir magnetik alan oluşturması ilkesine dayanır. Aygıttaki telin bir bobin haline getirilmesiyle, bir ELEKTROMIKNATIS yapılmış olur. Bu elektromıknatısın kuvveti, içinden geçen akımla doğru orantılıdır.
Döner bobinli ampermetrelerin üç ana parçası vardır. Birincisi, doğal bir mıknatıs, ikincisi, üzerine bir ibre takılmış ve mıknatısın alanına dik bir eksen üzerinde yataklanmış yassı bir bobin, üçüncüsü de. zemberektir. Döner bobin ve İbre düzeneği çoğu kez, taşlı yataklara oturtulmuştur. Bobin ve ibre düzeneğinin dönüşü zemberekle denetlenir.
Ölçülecek akımın bobinden geçirilmesiyle, doğal mıknatıs alanına ters yönde bir magnetik alan oluşur. Bu da bobin ve ibreye dönme veren bir kuvvet oluşturur.
Zemberek olmasaydı bobin, iki mıknatıs birbirlerine karşıt olmayan konuma gelinceye kadar dönerdi. Oysa zemberek, kendisini burmaya çalışan kuvvete bağlı olarak, büyük ya da küçük bir kuvvetle dönmeye karşı koyacaktır. Böylece ibrenin gösterdiği her derece, belirli bir kuvveti ve dolayısıyla belirli bir akımı karşılar.
Bu şekilde ampermetre, tam sapma değeri adı verilen maksimum değere kadar olan doğru akımları ölçer. Çok duyarlı aygıtlarda, tam sapma değeri 25 mik-roamper kadar küçük olabilir. Daha yüksek akımlar, bobine paralel bağlanmış şönt dirençler yardımı ile ölçülebilir. Paralel bağlı dirençler, akımın büyük bölümünün üzerlerinden, çok küçük bir oranın ise bobinden geçmesini sağlar.
Bu tür aygıtların hassaslıkları, genellikle tam sapma değerinin % 1 ya da % 2'si kadardır. Laboratuvar kullanımları için, çok daha doğru sonuçlar veren ampermetreler yapılmıştır.

Alternatif (AO akımları Ölçmek İçin şönt devrelere, alternatif akımı doğru akıma (DC) çeviren DOĞ-RULTMAÇ'lar eklenmelidir.
Alternatif akımı daha yalın, daha ucuz (ama, o oranda da az hassas ve hata payı fazla) biçimde ölçmenin bir yolu da, döner çekirdekli ampermetre kullanmaktır. Bu aygıtta İbre, bir yay ya da bir dengeleme ağırlığıyla, yumuşak bir demir parçasına bağlanmıştır. Bunun yakınına sabit bir demir parçası yerleştirilmiştir. Aygıtın tümünü çevreleyen bir bobinden akım geçince, bu iki demir parçası çevresinde bir magnetik alan oluşur ve demir parçaları birbirlerini iterler. Oluşan kuvvet İbrenin, geri çevirici yayın kuvvetini yenerek dönmesine neden olur; ama bu kez dönme lineer değildir. Çünkü iki demir parçası arasındaki uzaklık arttıkça, itme kuvveti azalır.
Bobinden alternatif akım geçirildiğinde iki demir parçası üzerinde indüklenen magnetik alan, akımın frekansı ile değişirse de, aralarındaki kuvvet itme biçiminde olacağından, 300 Hz'e kadar olan frekanslarda, doğru akımlardaki kadar başarılı ölçümler yapılabilir. Döner çekirdekli ampermetreler, yüksek dirençleri ve başka yetersizlikleri nedeniyle yerlerini, ucuz yarı iletken doğrultuculann kullanıldığı döner bobinli ampermetrelere bırakmaktadırlar.
Elektrik akımı, hiçbir hareketli parçası olmayan, tümüyle elektronik aygıtlarla da ölçülebilir. Bunlar genellikle GERİLİM-ÖLÇER'ler (Voltmetreler) gibi çalışır. Akımı belirlemek için, bir dirençteki akımla orantılı gerilim düşmesi ölçülür. Sözkonusu aygıtlar çok hassas olmanın yanısıra, okunması çok kolay olan sayısal göstergelerle donatılmıştır. Ne var ki elektro-magnetik tiplere göre çok daha pahalıdırlar.

Nüve Forum
kaynak 4
1.cilt / s.77-78
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akımını, ampermetre-akımölçer-, bobinli, döner, elektrik, mıknatıslı, ölçer-döner

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:58 .