Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Ölçü Aletleri > Basınçölçer-Bourdon tüplü basınçölçerler-Diyaframlar,kapsüller-Körük- Kullanım alanı

Ölçü Aletleri hakkinda Basınçölçer-Bourdon tüplü basınçölçerler-Diyaframlar,kapsüller-Körük- Kullanım alanı ile ilgili bilgiler


Basınçölçer, akışkanların (sıvı ya da gazların) basınç durumlarını göstermeye yarayan bir aygıttır. Genellikle, mekanik olarak bir göstergeye bağlanmış, basınca duyarlı bir elemandan oluşmuş mekanik bir TRANSDÜKTÖR'dur Gösterge, basıncı, bir merkez

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.07.08, 22:23
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Basınçölçer-Bourdon tüplü basınçölçerler-Diyaframlar,kapsüller-Körük- Kullanım alanı

Basınçölçer, akışkanların (sıvı ya da gazların) basınç durumlarını göstermeye yarayan bir aygıttır. Genellikle, mekanik olarak bir göstergeye bağlanmış, basınca duyarlı bir elemandan oluşmuş mekanik bir TRANSDÜKTÖR'dur Gösterge, basıncı, bir merkez eksen çevresinde yaklaşık 270° dönerek, derecelenmiş bir kadran üzerinde gösterir. Daha hassas ölçme sağlayabilmek için,bazen iki ya da üç gösterge dişlilerle birbirine bağlanır. Aygıtın tümü, uygun boru bağlantılarıyla kullanışlı hale getirilmiş dairesel bir yassı kabın içine yerleştirilir.
Basınç, en dolaysız biçimde, sıvılı MANOMETRE lerle ölçülür. Ancak, oldukça sağlıklı ölçümler yapabilmelerine karşılık, bunların çalışma koşulları sınırlıdır. Basınçölçer, basınca duyarlı elemanın basınç etkisinde bir yerdeğiştirmeye yolaçması nedeniyle farklıdır. Yerdeğiştirme, genellikle esneklik ilkesi adı verilen ve tıpkı bir balonun şişmesinde olduğu gibi, gerilme etkisinde biçim değiştirmenin ortaya çıkması sonucu oluşur. Yerdeğiştirme miktarı, elemanın geometrik boyutlarına ve esneklik özelliklerine bağlıdır.
Ölçülen basınç, her zaman elemanın iki yüzüne etkiyen basınçların farkıdır ve
üç türlü ölçme vardır:
Boşluk ile ölçülen basıncın farkı olan mutlak basınç; atmosfer basıncı ile ölçülen basıncın farkı olan alet basıncı, ölçülen iki basıncın farkı olan diferansiyel basınç. Alet basıncı, atmosfer basıncındaki değişmelere bağlıdır; bu yüzden sağlıklı okumalar için düzeltmeler gerekir.

Bourdon tüplü basınçölçerler:
Bourdon tüpü çoğunlukla, C harfi biçiminde kıvrılmış bir tüp olarak kullanılır. Akışkan basıncı, tüpün içine etkiyerek onu düzeltmeğe çalışır. Böylece, göstergeyi döndürmek için gerekli mekanik yerdeğiştirme sağlanmış olur. Bir Fransız saatçisi olan Bourdon tarafından 1850 yılında bulunan bu tür, yaygın olarak kullandır- Tüpe, sarmal ve burmalı gibi başka biçimler de verilebilir. Ancak, biçimi ne olursa olsun, tüp dik kesiti oval olacak biçimde yassıltılır.Bu.aygıtınduyarlığını artıran önemli bir etkendir. Çünkü dairesel dik kesit, basınç etkisinde açılmaya daha büyük direnç gösterir.

Diyaframlar ve kapsüller:
Basmca duyarlı yalın bir diyafram, genellikle daireseldir ve metalden yapılmış İnce bir zardan oluşur. Ölçülecek basıncın diyaframın bir yüzüne uyguladığı kuvvet, şünmeye neden olarak gerekli yerdeğiştlrmeyi sağlar. Okumadaki lineerliği korumak için, sünme sonucu ortaya çıkan yerdeğiştir-menin oldukça küçük (yaklaşık zar kalınlığının üçte biri kadar) tutulması gerekir. Bu yüzden de bu sistem genellikle, çok küçük hareketlere bile duyarlı olan elektronlk transdüktörlerle birlikte kullanılır.
Yerdeğiştlrmeyi artırmak için, diyaframa çoğunlukla dairesel ondüleli bir biçim verilir. Ya da iki on-düleli diyafram,dairesel bir zarf ortaya çıkaracak biçimde kenarlarından kaynatılarak bir kapsül oluşturulur. Bu teknik duyarlığı artırmanın yanı sıra, bir kaba bağlanan diyaframda oluşan gerilmelerin orta
ya çıkardığı sorunların üstesinden gelmeye de yardımcı olur.

Körükler:
Duyarlığı artırmak için çok sayıda kapsül art arda bağlanabilir (aneroit BAROMETRE gibi). Bu amaçla kullanılan kapsüllerin sayısı 10'u bularak aygıta bir. körük görünümü verir. Gerçek körüklerin yan yüzleri, ondüleli silindirlerden oluşur, ama bunlar basınçölçerlerde pek kullanılmaz.

Büyütme mekanizmaları:
Büyütme mekanizmaları duyarlı elemanın yerdeğiştirmesini göstergeye iletir. Bunların iki işlevi vardır:' Duyarlı elemandaki küçük yerdeğiştirmeyi göstergede okunabilir bir hareket sağlamak için büyütmek ve herhangi bir yanlışlığı düzelterek lineer bir okuma sağlamak.

Malzeme:
Basınca duyarlı elemanın yapılacağı malzeme, mekanik özellikleri ve İçinde çalışacağı akışkana direnci gözönüne alınarak seçilmelidir. En çok kullanılan malzemeler bronz, berilyum, nikel alaşım
ları ile paslanmaz çelik ve kararlılığın önemli olduğu durumlarda kuvarsdır. Parçalar birbirlerine genellikle elektron arkıyla birleştirilir. Bağlama elemanları korozyona dayanıklı malzemelerden yapılır. Bazen de değerli taşlar ve bilyeli yatak kullanılır. Koruyucu metal ya da plastikten olabilir, ama pirinç geleneksel malzeme haline gelmiştir.

Kullanma alanları:
Otomobillerdeki yağ basıncını Ölçmede kullanılan türden çok bilinen basınçölçerler. hem sağlam ve güvenilir olması hem de ötekilerine göre daha kolay üretilebilmeleri nedeniyle, Bourdon tüpü ilkesine dayandırılır. Aneroit barometre gibi daha duyarlı basınçölçerlerde diyafram, kapsül ya da körük kullanılır. Bourdon tüpünün Ölçme aralığı yaklaşık 0,5 kg/cm2 ile 7 000 kg/cm" arasındadır. Bununla birlikte, başka tiplerle 7x10***8212;4 kg/cm2'ye kadar inilebilir.
Aygıtla yapılan ölçüm,aygıt basıncıdır;barometrik ölçümler mutlak basınç'tır: diferansiyel basınçlar ise daha çok deneylerde ya da PİTOT çalışmalarında kullanılır. Duyarlık, ucuz aygıtlarda yaklaşık olarak %± 1' dir. Daha hassas aygıtlarda ise % ± 0,1 elde edilebilir.

Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.204-205
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanı, basınçölçer-bourdon, kapsüller-körük-, kullanım, tüplü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:13 .