Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Ölçü Aletleri > manometre, gazların basıncını ölçen aygıt- kullanım alanları

Ölçü Aletleri hakkinda manometre, gazların basıncını ölçen aygıt- kullanım alanları ile ilgili bilgiler


Manometre, gazların basıncını ölçen bir aygıttır. Yani, bir tür BASINÇÖLÇER'dir. Yalın bir manometre, içi cıvayla doldurulmuş U biçimli bir cam borudan oluşur. Borunun uçlarından biri açıktır. İkincisi de, basıncı ölçülecek

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart manometre, gazların basıncını ölçen aygıt- kullanım alanları

Manometre, gazların basıncını ölçen bir aygıttır. Yani, bir tür BASINÇÖLÇER'dir. Yalın bir manometre, içi cıvayla doldurulmuş U biçimli bir cam borudan oluşur. Borunun uçlarından biri açıktır. İkincisi de, basıncı ölçülecek sisteme bağlanır. Borunun iki kolundaki cıva düzeyi farkı, atmosfer basıncına oranla sistemin içindeki basıncın değerini gösterir. Sözgelimi, sisteme bağlı cıva kolu, havaya açılan cıva kolunun 10 cm yukarısındaysa ve BAROMETRELER'le ölçülebilen atmosfer basıncı 76 cm cıva sütunuysa, sistem içindeki basınç 66 cm cıva basıncına eşit olacaktır. Özellikle barometre ve manometreler söz konusu olduğunda, basınç, cm cıva sütunu cinsinden ölçülür.
Kullanım alanları: Manometrenin bir başka örneği de, doktorların atardamarlar içindeki kan basıncını ölçmek için kullandıkları RivaRocci tansiyon aygıtıdır. Manometre, esnek bir tüple, hastanın kolunun üstüne yerleştirilen bir kolluğa bağlanır. Kolluk, küçük bir el pompasıyla şişirilerek, basıncı, önkoldan geçen atardamar içindeki nabız atışını durduracak düzeye çıkarılır. Bu durumda manometredeki cıva düzeyi, atardamar içindeki kan basıncını verir. Damardaki basıncı ölçmede kullanılan başka bir yöntemdeyse, kolluk yerine,şişebilen lastik torbadan yararlanılır. Torbanın üst yüzüne bir cam plaka yerleştirilmiştir. Torba, damar üstüne yerleştirilip, damardan kan geçmeyinceye kadar şişirilir ve manometredeki basınç okunur.
Endüstri ve araştırma dallarında bazı işlemler, çok düşük basınç altında yürütülür. Bu tür yerlerdeki basınç ölçümlerinde McLeod manometresi kullanılır. McLeod manometresi, bir milimetre cıva sütununun binde biri düzeyindeki basınçları ölçmek için düzenlenmiştir. Bir kapalı devre cıva deposundan oluşur. Cıva dolu depo, cam bir boruyla, bir yandan kılcal borulu, hacmi bilinen bir odacığa, öte yandan da basıncı ölçülecek sisteme bağlanır. Sisteme giden boruya da. bir paralel kılcal boru bağlıdır. Kılcal borudaki cıva düzeyi, cıva deposuna biraz hava doldurularak, kapalı kılcal borudaki yükseklikle aynı düzeye getirilir. O zaman kapalı borudaki cıva yüksekliği, sistemdeki basınç değerini verir.


Kaynak:4-cilt: 4


__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanları, aygıt-, basıncını, gazların, kullanım, manometre, ölçen

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:23 .