Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Psikoloji > Bonzai bağımlılığı

Psikoloji hakkinda Bonzai bağımlılığı ile ilgili bilgiler


Bonzai nedir? Bonzai, kurutulmus bitkiler parçalanarak üzerine kimyasal içerik püskürtülmesiyle elde edilen sentetik kannabinoid grubuna ait uyusturucu bir maddedir. Jamaika ismiyle de anılır. Tarım ilaçları, floresan tozu, yavsan otu, sanayi

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.09.16, 08:37
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2016
İletiler: 4
yeliznur doğru yolda ilerliyor.
Standart Bonzai bağımlılığı

Bonzai nedir?
Bonzai, kurutulmus bitkiler parçalanarak üzerine kimyasal içerik püskürtülmesiyle elde edilen sentetik kannabinoid grubuna ait uyusturucu bir maddedir. Jamaika ismiyle de anılır. Tarım ilaçları, floresan tozu, yavsan otu, sanayi kimyasalları gibi birçok madde sentetik kannabinoid ile karıştırılabilmektedir. “JWH-O18 (1-naphthalenyl methanone)” bonzainin içeriğinde en çok rastlanan aktif maddedir.
Zaman zaman yanlış kullanıldığı üzere bonsai (bonsai ağacı) ise Uzakdoğu kültüründe önemli bir yeri olan özellikle saksıda budama ve bodurlaştırma yoluyla yetiştirilen minyatür ağaçlara verilen isimdir.
Bonzai’nin etkileri nelerdir?
Etkileri bileşenlerinin çok ve değişik olması nedeniyle de farklılık göstermektedir. Ayrıca, piyasada bonzai olarak adı geçmesine rağmen içindeki kimyasal bileşenlerin oranları da oldukça farklılaşan birçok madde bulunmaktadır. Kullanan kişiler, susuzluk ve açlık hissi, ağız kuruluğu, çarpıntı, koordinasyon bozukluğu, sersemlik, konfüzyon (kafa karışıklığı), anksiyete, saldırganlık, hafızada bozulma, algıda bozulma, göz bebeklerinde büyüme, görme sorunları, huzursuzluk, kabus görme, saç dökülmesi, ciltte bozulma, ölüm korkusu ve baş dönmesi yaşayabilmektedir. Daha önceden psikiyatrik rahatsızlıklar yaşamış kişilerde bonzai kullanımıyla birlikte bu rahatsızlıkların (özellikle paranoya vb.) nüks edebilme riski yükselmektedir.
Bonzai nasıl yapılır/ Bonzai nasıl içilir?
Esrarın etken maddesi olan THC ile kimyasal olarak benzer bir yapısal özellik göstermesi bonzainin kuru otlara emdirilebilmesini sağlar. Bu şekilde esrar gibi sarılarak ya da bong ile tüketilebilir. Ancak kullanım açısından gösterdiği benzerlik aldatıcıdır, esrardan üretilmez, içeriğinde sentetik maddeler bulunur, sanıldığının aksine saf THC değildir. Kullanan kişiler hızlı bir biçimde maddeye karşı tolerans geliştirir; yani aynı kafayı elde edebilmek için daha fazla madde alma ihtiyacı hisseder. Bu sebeple bağımlılık yaratan etkisi güçlüdür.
Bonzai içenlerde neler görülür?
Bonzai içenlerde sıklıkla: taşikardi, hipertansiyon, hiperventilasyon, elektrolit dengesizlikleri, miyokard enfarktüsü, bradikardi, epileptik nöbet, akut böbrek yetmezliği, akut görme kaybı, solunum depresyonu, bilinç kapanması, pankreatit, Wernicke Sendromu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülebilmektedir.
Kan basıncındaki ani-hızlı yükseliş ile kalp hızındaki artış nedeniyle ölümcül olabilmektedir. İçeriğindeki maddelerin değişkenliği sebebiyle de özellikle de bonzai içen gençlerin bedenlerinin kaldırabileceği dozun üzerine çıktığı durumlarda ölüm riski artış göstermektedir.
Bonzai bağımlılığının tedavisi
Tedavide; psikiyatrist gözetiminde ayaktan ya da yatarak detoksifikasyon (arındırma) tedavisi önerilebilir. Detoks süreci tamamlanan danışan devam eden ilaç tedavisine paralel biçimde bağımlılık terapisine/psikoterapiye yönlendirilebilir.
Bağımlılık terapisi sırasında öncelikle kişinin yaşamının yeniden düzenlenebilmesi ve sorunlarla daha sağlıklı yollardan başa çıkarak olası bir nüksün önlenebilmesi üzerine çalışılır. Terapi kuralları gereği düzenli bir yaşam ve madde kullanılan ortamlardan ve kişilerden uzak durmak bir zorunluluktur.

Uzman Klinik Psikolog Yeşim Selçuk
moodist
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağımlılığı, bonzai

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:53 .