Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Psikoloji > Depresyon hakkında yanlış bilinenler

Psikoloji hakkinda Depresyon hakkında yanlış bilinenler ile ilgili bilgiler


Depresyon toplumda sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Ancak depresyonla yaşayan kişiler yardım isteme konusunda zaman zaman çekince duymaktadır. Yanlış bilgilerin sıklığı kişilerin bu konuda ihtiyaçları olduğu halde bir ruh sağlığı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.09.16, 09:24
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2016
İletiler: 5
bestenur doğru yolda ilerliyor.
Standart Depresyon hakkında yanlış bilinenler

Depresyon toplumda sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Ancak depresyonla yaşayan kişiler yardım isteme konusunda zaman zaman çekince duymaktadır. Yanlış bilgilerin sıklığı kişilerin bu konuda ihtiyaçları olduğu halde bir ruh sağlığı uzmanından yardım almalarına engel olmaktadır. Böylelikle de sorun çözümsüz kalmakta ve yanlış inançlar ya da mitler güçlenmektedir.
Depresyon hakkında yer alan mitler şu yöndedir:
1. Mit: “Depresyon Gerçek Bir Hastalık Değildir.”
Depresyon oldukça önemli ve ciddi bir sağlık sorunudur. Kalp veya şeker hastalığından pek bir farkı bulunmamaktadır. Duygusal, fiziksel, davranışsal ve düşünsel birçok farklı alanı etkilemekte ve kişinin günlük aktivitelerini yapmada zorlanmasına neden olmaktadır. Psikolojik etmenlerin yanı sıra diğer medikal hastalıklardaki gibi hem genetik hem de biyolojik faktörler depresyonun oluşmasında önemli bir role sahiptir.
2. Mit: “Depresyon Kendi Kendine Düzelir.”
Depresyonun zaman içerisinde kendiliğinden düzeleceğine olan yanlış inanışla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ancak gereken destek ve tedavi alınmadıkça depresyon belirtileri günlerce, aylarca hatta yıllarca daha da şiddetlenerek devam etmektedir. İyi haber şu ki, tedaviye erken başlanarak ve düzenli aralıklarla takibi sağlanarak depresyon karşısında kişiler baş etmeyi öğrenebilmektedir.
3. Mit: “İlaç Kullanmak Kişiliği Değiştirir.”
Depresyon tedavisinde ilaç kullanımı kulağa kimi zaman korkutucu olarak gelse de gereken durumlarda kişinin tedavi sürecine oldukça önemli bir destek sağlamaktadır. Kullanılan ilaçlar depresyonun belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan çeşitli kimyasallar salgılamak üzerine oluşturulmuştur.
Bu nedenle, kullanılan ilaçlar kişiliğin değişmesinde herhangi bir rol oynamamaktadır. İlaç kullanan kişiler, kişiliklerinin değişmediğini aksine eskiden oldukları gibi hissettiklerini belirtmektedir. İlaç kullanımında mutlaka psikiyatristinizle işbirliğinde olmanız ve çekincelerinizi doktorunuzla paylaşmanız önem taşımaktadır.
4. Mit: “Depresyon Hakkında Konuşmak Durumu Daha Kötü Yapar.”
Kişinin istenmeyen, negatif, kaygı verici, üzücü duygu ve düşünceleriyle baş başa kalmasındansa bu duygu ve düşüncelerini konuşması bilinenin aksine kişiye yardımcı olmaktadır. Maalesef toplumlar tarafından akıl sağlığına yönelik yaşanan sıkıntıların konuşulması hala hoş karşılanmamakta ve kişinin damgalanmasına neden olabilmektedir. Bunu ortadan kaldırabilmek adına güven duyulan ve bu süreçte kişiye destek olabilecek bir arkadaş, aile bireyi, öğretmen, iş arkadaşı ile yaşanılan durumu paylaşmak yarar sağlayabilmektedir. Bununla beraber, bir psikolog ve/veya psikiyatrdan destek almak depresyon tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Klinik Psikolog Güliz Zeynep Tümer
moodist
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bilinenler, depresyon, hakkında, yanlış

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:58 .