Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Psikoloji > Kendine zarar verme davranışı üzerine mitler

Psikoloji hakkinda Kendine zarar verme davranışı üzerine mitler ile ilgili bilgiler


Kendine zarar verme davranışı üzerine konuşulmaktan kaçınılması yeterli ve doğru bilginin öğrenilememesine ve böylelikle de yanlış inançların veya mitler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle bu konu üzerine çevreden gelen negatif

Like Tree2Likes
  • 1 Post By bestenur
  • 1 Post By parametre

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.09.16, 09:06
Acemi
 
Üyelik tarihi: Aug 2016
İletiler: 5
bestenur doğru yolda ilerliyor.
Standart Kendine zarar verme davranışı üzerine mitler

Kendine zarar verme davranışı üzerine konuşulmaktan kaçınılması yeterli ve doğru bilginin öğrenilememesine ve böylelikle de yanlış inançların veya mitler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle bu konu üzerine çevreden gelen negatif basmakalıp söylemler sıklıkla rastlanmaktadır. Bununla mücadele eden kişi için yıpratıcı olmakta ve kişinin gereken yardımı almasına engel olmaktadır.
Bu alanda sıklıkla yer alan mitler şu yöndedir:
1. Mit: “Kendine Zarar Vererek Dikkat Çekmeye Çalışıyor”
En sık rastlanan yanlış inanışlardan biri kişinin dikkat çekmeye çalıştığı yönünde ortaya çıkmaktadır. Ancak gerçekte kişinin yaşadığı durumun bununla bir alakası bulunmamaktadır. Aksine kendine zarar veren birçok kişi dikkat çekmeye çalışmak yerine bu durumu uzunca bir süre gizlemektedir. Diğerlerinin dikkat çekmeye çalışıyor gibi bir tutum sergilemesiyle beraber kişinin bu davranışı gizleyerek yardım isteyecek cesareti bulmakta güçlük çekmesi gözlenmektedir.
2. Mit: “Kendine Zarar Verenler Bundan Zevk Alır.”
Kendine zarar vererek çektikleri acıdan ya da riskli bir davranış içinde bulunmaktan dolayı kişilerin zevk aldıkları yönünde bir yanlış inanış bulunmaktadır.
Ancak kendine zarar veren hiç kimse acı hissini diğerlerinden daha farklı yaşamamaktadır. Aksine kendine zarar verme davranışı oldukça acı verici bir deneyimdir. Kendine zarar veren kimi insan çektikleri acıya rağmen o anda depresif düşüncelerden uzaklaşıp bir şey hissetme ihtiyacıyla bu davranışa yönelirken kimisi için acı bir ceza olarak yer almaktadır.
3. Mit: “Yalnızca Kadınlar Kendine Zarar Verir.”
Genellikle kadınların erkeklere oranla daha sıklıkla kendine zarar verdikleri düşünülse de bu konu hakkında yapılan araştırmaların sonuçları kesin bir bilgi içermemektedir. Kadınlar ve erkekler birbirlerinden çok farklı nedenlerle ve farklı şekillerle kendine zarar verme davranışında bulunabilmektedir. Ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde kendine zarar verme davranışı sonucunda ortaya çıkabilecek risk eşit düzeyde ciddiyet taşımaktadır.
4. Mit: “Kendine Zarar Verenler Gotik veya Emodur.”
Kendine zarar verme davranışı genç kesimdeki alkültüre (gotik emo… vb.) ait bir yanlış inanış olarak sıklıkla yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda bir bu iki unsur arasında bir bağlantı varmış gibi gözükse de bu miti destekleyen herhangi bir kanıta rastlanılmamıştır.
5. Mit: “Kendine Zarar Verenler Aslında İntihara Teşebbüs Etmek İstemiştir.”
Kendine zarar verme davranışı çoğu zaman intihara teşebbüs ile ilişkilendirilmektedir. Hâlbukikendine zarar veren bazı kişiler tarafından yaşadıkları zorluklarla baş etmek için ve hayatta kalmaya devam etmek için kullanılan bir yöntem olarak nitelendirilmektedir. Ancak oluşabilecek risk hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle en yakın zamanda bir psikolog ve/veya bir psikiyatrdan yardım talep etmek önem taşımaktadır.

Klinik Psikolog Güliz Zeynep Tümer
moodist
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 11.09.16, 20:59
parametre - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Nereden: Kocaeli
İletiler: 568
parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.parametre için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Cevap: Kendine zarar verme davranışı üzerine mitler

Bu tür vakalar aile ile birlikte ele alınması gerekmektedir. Eğer kişi çocuk ise ailede meydana gelen baskıcı soylem ve davranıslar etkin ise çocukta kendini ifade etmede korkuyu bastırmak ve kendini anlatabilmek için boyle bir savunma stratejisi geliştirmektedir. baskıcı ailede yetişen çocuklar genelde beynini çok kullanamazlar kişiliklerini ileriye tasıyamazlar
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Tejnikleri Kursu

NuveRadyo Linki
Flatcast Tema Yapımı
Photoshop Dersleri Linki
Corel Draw Dersleri Linki
Corel PHOTO-PAINT Dersleri
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
davranişi, davranışı, kendine, kendıne, mitler, mıtler, üzerine, üzerıne, verme, zarar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:05 .