Nüve Forum


Terimler Sözlüğü A hakkinda Alankova ile ilgili bilgiler


ALANKOVA, Moğollar'ın destansı tarihine göre Cengiz'in yetiştiği soyun kutsal anası. Moğollar'ın gizli tarihi (1240) adlı kaynak, Börte-Çine (erkek bozkurt) ile Goa-Maral'ın (dişi akgeyik) birleşmesinden Moğollar'ın atası Bataçihan'ın doğduğunu yazar. Bu

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.05.10, 17:32
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Alankova

ALANKOVA, Moğollar'ın destansı tarihine göre Cengiz'in yetiştiği soyun kutsal anası. Moğollar'ın gizli tarihi (1240) adlı kaynak, Börte-Çine (erkek bozkurt) ile Goa-Maral'ın (dişi akgeyik) birleşmesinden Moğollar'ın atası Bataçihan'ın doğduğunu yazar. Bu yapıta göre soyun II. kuşağını oluşturan Dobun-Mergan, Alan-kova ile evlendi. Oğulları Bugunatai ile Belgunnatai, Moğollar'ın iki kabilesinin atası oldu. Dobun-Mergan'ın ölümünden sonra Alankova'nın bir gece çadırına giren Kutsal Işık'tan üç oğlu oldu: Bodan-çar-Munghan, Buhati-Salçi. Buhu-Hatagi. Üç moğol kabilesinin atası olan bu çocuklardan Bodançar-Munghan'ın soyundan Cengiz Han geldi. Alankova, bir özbek destanı olanHanname"'de{XVII. yy.Jfarklı iki efsanenin kahramanıdır, ilk efsaneye göre Kıyat Han'ın torunlarından Turan hükümdarı Buyan Han, hamile karısına kız doğurursa çocuğu öldüreceğini söyleyip Uygur seferine çıkar. Kadın bir kız doğurunca çocuğa Alankova adını verir ve onu erkek gibi giydirip büyütür. Alankova, ergenliğinde çadırına giren Ay ışığından gebe kalır, ikinci efsaneye göre Kıyat kabilesinden Buyan Han'ın kızı üç çocuk sahibi dul Alankova, gece çadırına giren ışıktan hamile kalır. Annesi olayın duyulmasından korkarak Alankova'yı bir sandık içinde Seruş ırmağına bırakır. Dürlügin ilinden tek gözlü Duvay (Duva-Sahor), sandığı bulur. Alankova, Cengiz'in 7. göbekten atası olacak Buzancar'ı (Bodon-çar-Mungkak) doğurur. Alankova'nın daha sonra evlendiği Duvay'dan da on iki oğlu olur.

kaynak:2-cilt:1
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alankova

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:31 .