Nüve Forum


Terimler Sözlüğü A hakkinda Aracı ile ilgili bilgiler


ARACI a. -1. iki kişi ya da iki taraf arasında bağlantı kuran, anlaşma, uzlaşma sağlayan kimse: Arılaşmamız için bir aracıya gerek yok. -2. Aracı koymak, iki kişi ya da iki

Like Tree1Likes
  • 1 Post By puskullupabuc

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.05.10, 13:50
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Aracı

ARACI a.

-1. iki kişi ya da iki taraf arasında bağlantı kuran, anlaşma, uzlaşma sağlayan kimse: Arılaşmamız için bir aracıya gerek yok. -2. Aracı koymak, iki kişi ya da iki tarafı uzlaştırmak için bir kimseyi görevlendirmek. -Fels. Hem duyulur hem de akılla kavranabilir şey.
-ikt. Ticaret sürecinde, araya giren her türlü gerçek ya da tüzel kişi (toptancı, yarıtoptancı, perakendeci).

--Ticari bir işir sonuçlandırılması için araya giren herhangi bir kişi (temsilci, komisyoncu, simsar).
I -Nörobiyol. Kimyasal aracı, nöronlarca sentezlenip salıverilen ve sinapslarda sinir işaretini iletmeye yarayan kimyasal maddelerin tümü. (Eşanl. SİNİRSEL ARA Cl.) ansikl.[/I] böl ]

-- Sinirsel aracı, KİMYASAL ARACI"nın eşanlamlısı.
sıf. Uzlaştıran; anlaşma sağlayan. -Anat. Aracı toplardamarlar, kafatası kemiklerinden geçen ve kafatası içi ve dışı toplardamarlarını birleştiren küçük toplardamarlar.
-Bağışıkbil. Aracı hücre, bağışıklıkta rol oynayan başka hücrelerin üstüne etkin bir madde salgılayan hücre.
-Bank. Aracı banka, işi kendisi yürütmeyen, belli bir komisyonla, taraflar arasında garantör rolü oynayan banka. (Teyitli akreditifte, teyit eden banka tipik bir aracı bankadır.)
-Bors. Aracı kurumlar, temel işlevleri ihfaç edilen menkul kıymetleri pazarlamak, ikinciel piyasada aracılık amacıyla menkul kıymet alıp satmak olan kurumlar. Bu kurumlara "borsa bankeri" de denir. (Bk. ansikl. böl.) -Dil bil. Aracı yapı, üretici dönüşümsel dilbilgisi kuramında derin yapıyla yüzeysel yap: arasındaki çeşitli aşamalarda görülen tümce yapısı. -Fels. Platon'da hem duyulur hem de akılla kavranabilir şeye denir. (Aracılar [I]], hem somut dünyada, hem de ıdealar dünyasında yer alan kavramlardır.)! Aristoteles'de, bir halden başka bir hale geçen maddenin, geçici ve zorunlu aşamasına denir.
-ANSİKL Bors. Bir yardımcı kuruluş olarak türk sermaye piyasası sistemine 1981 de 2499 sayılı yasayla getirilmiş olan Aracı kurumlar, mevcut üç çeşit borsa üyesinden biridir (diğerleri Bankalar ve Borsa komisyoncuları).
Yasal olarak aracı kurumların, belirli asgari bir sermayeyle anonim şirket olarak kurulmaları, sermayelerinin % 51 'inin ada yazılı olması, hisse senetlerinin nakit karşılığı çıkarılması, aracılık faaliyetine başlayabilmek için Sermaye piyasası ku-rulu'ndan (SPK) Borsa bankerliği belgesi almaları ve bir menkul kıymetler borsasına üye olmaları gerekir.
işlevleri, ihraç edilen menkul kıymetleri pazarlamak, ikinciel piyasada başkası ad ve hesabına ya da başkası hesabına kendi adına yahut kendi ad ve hesabına aracılık amacıyla menkul kıymet alıp satmaktır. Ayrıca, müşterilerine ait kıymetleri özel olarak hazırlanmış kasalarda korumak,yatırımcılara danışmanlık yapmak gibi işlevleri vardır. Ancak bu kurumların faaliyet alanı bankaların aracılık faaliyetine oranla daha dardır Portföy işletmeciliği yapamaz, kendi mali yükümlülüklerini içeren evrak çıkarıp halka sunamaz ve bunların alım satımında bulunamazlar.
Müşterileri ad ve hesabına yaptıkları işlemler üzerinden kurtaı adıyla bir ücret alırlar, kendi portföyleriyle ilgili alım satımlarda ise fiyat farkıyla çalışırlar.
Aracı kurumlar, yükümlü tutuldukları asgari sermaye açısından (A) ve (B) gruplarına ayrılırlar. (B) grubu kurumlar satış yükleniminde (undervvriting) bulunamaz, yalnızca ikinciel piyasa işlemleriyle uğraşabilirler
Kurumların yüklenebilecekleri mali sorumluluk sermayelerine bağlı olarak sınırlandırılmıştır. Öte yandan hem SPK, hem de borsadaki faaliyetleri dolayısıyla Borsa yararına, belli oranlarda ve miktarlarda teminat yatırmak zorundadırlar.
Aracı kurumların faaliyeti, diğer borsa üyelerininki gibi SPK'nın ve ikinciel piyasa işlemleri dolayısıyla aynı zamanda Borsa'nın denetimi altında yürütülür. -Nörobiyol. Kimyasal aracılar. Varlıkları sinir hücreleri arasındaki süreksizlikten kaynaklanır, iletişim sağlama yerleri de sinapstır. Sinapsların çoğu kimyasal aracılarla iş görür, bir kısmı da nöronlar arasında elektrikle iletişim sağlar (elektrikli nöronlar).
Kimyasal aracılar her halde pek çoktur, ama teker teker saptanmaları çetin iştir ve birçok kriteri yanıtlamayı gerektirir: sinaps-öncesi nöronda sözkonusu maddenin ve öncülerinin yeterli miktarda bulunması; dıştan verilen (mikro-şırınga ile) maddenin özdeş etkisi ve normal sinaptik aktarım; sinapssonrası nöronda maddenin hızla etkisizleştirilmesini sağlayan enzimlerin varlığı; agonist ve antagonist eczaların normal aktarım üzerindeki ve farazi aracının mikro-şırıngasıyla sağlanan etkiler üzerindeki etkisinin saptanması.
Sinirsel aracıların bazıları uyarıcıdır, yani sinapssonrası nöronların etkinliğini artırır, bazılarıysa engelleyicidir. Sinapsön-cesi nöronun sentezlediği sinirsel aracı si-naps düğmesindeki küçük keseciklerde stoklanır. Uç kısma bir sinir akısı geldiği zaman, sinapsöncesi düğmenin uyarılması kalsiyumun düğme içine girmesini sağlar; kasılgan sistemler, kalsiyumun etkisi altında, kesecikleri sinapsöncesi zarla temasa yöneltir. Kesecikler dışarıya açılır ve aracıları sinaptik aralığa salıverir. Kuanta kuramına göre, kimyasal aracı ancak bir keseciğin içindeki kadar olmak üzere, değişmez miktarlarda (kuantelar) salı verilebilir. Aracı, sinaptik aralığı geçerek sinapssonrası alıcıya tutunur ve zarın geçirgenliğinde bir değişiklik yaratır, bir kutupsuzlaşmaya (uyaran aracı) ya da aşırı kutuplanmaya (engelleyen aracı) yol açar. Sonra enzimlerce parçalanır ya da sinapsöncesi nörondaki uçta yakalanarak tutulur: etkisizleştirme.
Bilinen sinirsel aracılar çeşitli kimyasal bileşik gruplarına girer: asetilkolin, etkilediği yere göre uyarıcı bir etki (kaslar, beyin) ya da engelleyici bir etki (iç organlar) yapabilir; biyojen aminler: adrenalin, noradrenalin, dopamin, serotonin ve histamin; aminli asitler: 7-aminobutlrik asit (GABA), glisin, torin, alanin (hepsi engelleyici) ve glutamik, aspartik, sisteik asitler (hepsi uyarıcı); polipeptitler: P maddesi, afyonlu peptitler (enkefalinler, endor-finler), anjiyotensin, somatostatin, tireoli-berın (TRH), gonadoliberin (LHRH), va-zopresin, ositosin, nörotensin, vazointes-tinal peptit (VİP), karnozin.
Pürinler, pirimidinler, prostaglandinler ve steroit hormonlar gibi diğer maddeler sinirlerin çalışması üzerinde etki gösterir. Gerçekten, bazı uzmanlar, yalnız sinapslarda etkinlik gösteren ve yukarıda sayılan kriterlere yanıt veren sinirsel aracılar'ı, sinapsın anatomik yapısı dışında, nöron üzerinde etki gösterebilen sinirsel değiştiricilerden ayrı ele alırlar. Dahası, nöronların birçoğunda P maddesi ve serotonin gibi iki kimyasal maddenin bir arada bulunduğu keşfedildi: bunların biri aracı, öbürü değiştirici rol oynar.

kaynak:2-cilt:1
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aracı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:57 .