Nüve Forum


Terimler Sözlüğü B hakkinda Beden ile ilgili bilgiler


BEDEN (ar. beden). -1. Bir canlının maddi varlığı, vücudu. -2. Vücudun baş, kol ve bacaklar dışında kalan bölümü. (Eşanl. GÖVDE.)-3. Bir cismin temel bölümü: Bir binanın bedeni. -4. Kaleyi oluşturan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.05.10, 09:47
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Beden

BEDEN (ar. beden).
-1. Bir canlının

maddi varlığı, vücudu. -2. Vücudun baş, kol ve bacaklar dışında kalan bölümü. (Eşanl. GÖVDE.)-3. Bir cismin temel bölümü: Bir binanın bedeni. -4. Kaleyi oluşturan kalın duvarlar dizisi ya da bütünü. -5. Giysinin kollar dışındaki üst yarısını içeren bölüm. -6. Konfeksiyon giysilerinde biçki modelini belirten ölçüler-Kaç beden giyiyorsunuz? Büyük bedenler tükendi.
-Balıkç. Beden ya da olta bedeni, kamışın ucu ile yüzdürücü parçanın (yüzen olta) ya da uç halkasının ucu ile yem (fırlatılacak olta) arasındaki olta uzunluğu. --Çelik beden, bir oltanın bedenini oluşturan ve balığın dişleriyle kesemediği çelik tel parçası, piyano teli, pirinç ip. -Biyol. Eşey hücreleri (üreme hücreleri) dışında vücut kütlesini oluşturan hücrelerin tümü. (Bu hücreler farklılaşmış hücrelerdir. Beden daima ölümlüdür, ama bedenden yalıtılıp aksamadan yeniden dikilen beden hücreleri gücül olarak ölüm-
süzdür.) --Beden hücresi, vücudu oluşturan hücrelerin her biri. (Eşanl. SOMATO-SİT.)
-Böcbil. Beden sıvısı, bazı böceklerin saldırıya uğradıklarında refleks sonucu bedenlerinden dışarı akıttıkları kana benzer tiksindirici sıvı. (Beden sıvısının caydırıcı etkisi çoğunlukla etkili olur ve hayvan düşmanından kurtulur.) -Denize. Halatın iki çıması arasında kalan bölüm. -Makara tablasına verilen ad. --Beden bağı, ince bir halatı kalın bir halatın üstüne bağlamak için yapılan düğüm. (Kamçılı palanganın kamçısını pat-risaya, çarmık ya da herhangi bir halatın bedenine bağlamada kullanılır.) --Demir bedeni, demir anelesiyle memesi arasında kalan ana bölüm. -Eğit. Beden eğitimi, jimnastik, oyun, spor gibi eğitici bütün bedensel alıştırma ve çalışmaları kapsayan genel terim. (Beden eğitimi, türk eğitim sisteminde ilk ve ortaöğrenim kurumlarında ayrı bir ders olarak yer almıştır.)
-Fels. Bir kimsenin, özellikle iç işleyişi bakımından göz önüne alınan maddesel yanı. Bedenin bilincine varmak. Bedeninin her yanı ağrımak. (Bk. ansikl. böl.)--Öz-beden, görüngübilime göre, öznenin kendi bedeniyle yaşadığı ilişkilerin bütünü; bu ilişkiler uyarınca beden, özne tarafından bir nesne gibi algılanmış ve yaşanmış olabilir.
-Giyim san. Konfeksiyon giysilerinin kesiminde model olarak kullanılan vücudun çeşitli bölümlerinin ölçülerinin bütünü: Manken bedenine sahip olmak. Bu ceket bedeninize göre. (Bk. ansikl. böl. Çamaşır san.)
-Terz. Ortalama beden, örnek olarak seçilen kişilerin ortalama ölçülerine göre düzenlenen beden tipi. -Çamaşır san. AFNOR normları giysi bedenlerinin adlandırılmasında kullanılması gereken ölçüleri belirler. Bu ölçüler giysinin uyacağı kabul edilen insan vücudunun ölçüleridir, ilgili giysinin türüne göre, boy ve/veya göğüs çevresi veya bel çevresi göz önüne alınır. Bu yeni adlandırmalar ya yarı göğüs çevresi (42, 44, 46 vb.) ya ad veya numaralara (erkek, 1/2 kalıp, orta kalıp, büyük kalıp ya da 1, 2, 3, 4 vb.) dayanan ve bir imalatçıdan diğerine anlamı değişen geleneksel adlandırmaların yerini alma yolundadır.
-Fels. Nietzsche'ye göre ruha karşı bedeni yüceltmek ve aklın, her şeyden önce ruha özgü bir şey olduğunu kabul etmek gerekir: "Beden, büyük bir akıldır, tekleşmiş bir çokluktur, bir barış ve savaş durumudur, sürüdür ve onun çobanıdır: Ey kardeşim! Ruhum dediğin o küçük akıl ise, bedeninin bir aracından başka şey değildir'' (Böyle buyurdu Zerdüşt)
BED'EN -BED'AN.
Beden terbiyesi genel müdürlüğü
(BTGM), Milli eğitim gençlik ve spor ba-kanlığı'na bağlı tüzel kişilikli örgüt. 1938'de 3530 sayılı yasayla Başbakanlık'a bağlı olarak kuruldu. "942'de Milli eğitim bakanlığı'na, 1960'ta yeniden Başbakanlık'a, 1969'da Gençlik ve spor bakanlığı' na bağlandı. Görevleri şunlardır: yurttaşların fizik ve moral yeteneklerini ulusal amaçlara göre geliştirmek; oyun, jimnastik, spor etkinliklerini yönetmek ve yönlendirmek: federasyonların yurt içi ve dışı çalışmalarını bir takvimle saptayarak denetlemek; federasyonların kuruluşlarını sağlayıp çalışmalarını denetlemek; merkez ve taşra örgütlerinin bütçelerini hazırlamak; tesis yapımı, onarımı, bakımı ve işletilmesini sağlamak; sporcuların sağlık denetimlerini yaparak, karşılaşmalara katılmaları için gerekli lisansları hazırlamak; sporcu ve çalıştırıcıların en iyi biçimde yetiştirilmelerini sağlayacak ortamı hazırlamak; spor kulüplerinin tescilini yapmak, gelir ve giderlerini denetlemek; gerekli bilgi ve kural değişikliklerini sporcu ve yöneticilere
yayım yoluyla duyurmak; futbolla ilgili müşterek bahisleri (Spor-toto, Lotto) düzenlemek.
Beden terbiyesi genel müdürlüğü, merkez örgütü ve taşra örgütü olarak çalışır. Merkez örgütü, genel müdürlük makamı ile genel müdürlüğün yıllık bütçesini, çalışma programını inceleyip onaylayan, federasyonların kuruluşuna karar veren Merkez danışma kuruiu'ndan oluşur. Ayrıca iki yılda bir seçimle kurulan Merkez ceza kurulu ile Yüksek sağlık kurulu da, merkez örgütüne bağlıdır. Taşra örgütü ise, il düzeyindeki Beden terbiyesi bölge müdürlüklerinden oluşur. Bölge başkanlığım illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar, köylerdeyse muhtarlar yürütür. Ayrıca, valilerin seçtiği üyeler ve il ileri gelenlerinin oluşturduğu Bölge danışma kurulu da taşra örgütüne dahildir, illerdeki spor etkinlikleri, bölge başkanı olan vali adına beden terbiyesi bölge müdürlüklerince yürütülür. Spor-toto müdürlüğü ile federasyonların tümü, Beden terbiyesi genel müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışır.

kaynak:2-cilt:3
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beden

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:19 .