Nüve Forum


Terimler Sözlüğü B hakkinda Babiler ile ilgili bilgiler


BABİLER, Babilik dinine inananlar. Bab'a ilk inanan kişi olduğundan evvelu men âmene (ilk inanan) unvanıyla da anılan Molla Hüseyin Büşroye ile Hurûf-i hayy( yaşayan harfler) denilen 18 kişinin giriştikleri yoğun

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.06.10, 08:19
Profesör
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Dünyalı
İletiler: 8.024
Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.Mehmet Yücel ... O'nu tanımayan yok ki.
Standart Babiler

BABİLER, Babilik dinine inananlar. Bab'a ilk inanan kişi olduğundan evvelu men âmene (ilk inanan) unvanıyla da anılan Molla Hüseyin Büşroye ile Hurûf-i hayy(yaşayan harfler) denilen 18 kişinin giriştikleri yoğun çabalar sonucu sayıları giderek artan babiler, kendilerine gösterilen tepkiye karşı iran'da yer yer ayaklandılar. Bab hapse atılınca Molla Hüseyin Horasan'da ayaklandı, o da yakalandı. Bir süre sonra kaçmayı başararak Be-deşt'e gitti. Burada, ülkenin çeşitli yörelerinden gelen bab yandaşlarıyla bir toplantı yaptı. Toplantıya güzelliği ile de tanınmış kadın şair Zerrin Tâc da (Kurretülayn) yüzü açık olarak katıldı. Toplantı sonunda yeni din ilan edildikten sonra, Molla Hüseyin Mazerdan'a gitti ve orada Tebberri kalesi'nde babilerden oluşan bir kuvvet topladı. Ancak, gelen hükümet kuvvetleri kaleyi teslim aldı; Molla Hüseyin Büşroye öldürüldü, babiler soykırıma uğratıldı (1850). Buna karşın babilerin ayaklanmaları durmadı, birbirini izledi. Bütün bu olaylar hükümet kuvvetleri tarafından acımasız bir biçimde bastırıldı. En sonunda, babiler, Niyaveran'da Na-sirettin Şah'a karşı başarısız bir suikast girişiminde bulununca, büyük bir bölümü yakalanarak işkenceyle öldürüldü. Kadın şair Kurretülayn da öldürülenler arasındaydı. Nasirettin Şah, ayaklanmaların önlenmesi ve ülkedeki esenliğin sağlanması amacıyla aralarında bahailiğin kurucusu Mirza Yahya Nuri (Bahaullah) ve üvey kardeşi Mirza Yahya Nuri'nin de (Subh-i ezel) bulunduğu önde gelen babileri Irak'a sürdü. Burada Bahaullah ile Subb-i Ezel arasında anlaşmazlık çıktı ve babi-lik, bahaiye ve ezeliye adlarıyla iki kola ayrıldı. Sayıca pek fazla olmayan ezeliler, Bab'ın asıl öğretisini kendilerinin temsil ettiğini öne sürerler. Bahailer, Bahaullah' ın oğlu Abdulbaha Abbas efendi'nin önderliğinde Avrupa ve ABD'de kendilerine bir hayli yandaş buldular. Gördükleri baskı nedeniyle, babilerin bir bölümü de rus topraklarında Aşhabad'a sığınarak kendilerine bir cami yaptılar. Öğretileri rus doğubilimcileri tarafından incelendi. ( -> babilik, bahailik.)


kaynak:2-cilt:2
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
babiler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:42 .