Nüve Forum


Terimler Sözlüğü B hakkinda Butlan-Mutlak Butlan-Nispi Butlan ile ilgili bilgiler


BUTLAN a. (ar. butlan). Esk. Batıllık, çürüklük, sakatlık, beyhudelik: "Nazariyenin butlanını anlamak için pek basit bir muhakeme kâfidir" (M. K. Atatürk). —Huk. Hukuksal işlemlerdeki sakatlık. -- Mutlak butlan, kamu düzenine

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.04.09, 11:47
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Butlan-Mutlak Butlan-Nispi Butlan

BUTLANa. (ar. butlan). Esk. Batıllık, çürüklük, sakatlık, beyhudelik: "Nazariyenin butlanını anlamak için pek basit bir muhakeme kâfidir" (M. K. Atatürk). —Huk. Hukuksal işlemlerdeki sakatlık.
--Mutlak butlan, kamu düzenine ilişkin hukuk kurallarına aykırı olarak yapılan işlemlerdeki sakatlık.
--Nispi butlan, bir hukuksal işlemde bulunan kamu düzenini bozmayacak derecedeki sakatlık. (Bk. ansikl. böl.)
-ANSİKL. Huk. Mutlak butlan ile sakat olan hukuksal işlem geçerli hale getirilemez. Bu tür işlemlerin iptal edilmesi zorunludur. Mutlak butlanla sakat olan bir hukuksal işlemin iptal edilmesini yalnız hukuksal işlemin tarafları değil herkes isteyebilir. Bir dava sırasında taraflar bu tür bir sakatlık iddiasında bulunmasalar bile yargıç kendiliğinden iptal kararı verir. Borçlar k.'nun 20. maddesine göre, bir sözleşmenin konusu olanaksız ya da hukuka ve ahlaka aykırı olursa o sözleşme geçersiz sayılır. Evlenme hukukunda butlan kavramının daha özel bir anlamı vardır. Mutlak butlanla sakat olan bir evlilik sözleşmesi, yargıç tarafından iptal edilene kadar sağlam bir evliliğin tüm sonuçlarını doğurur. Mutlak butlan'la sakat bir evlilik sözleşmesinin iptali için C. savcılığı dava açar. Ayrıca her ilgili bu davayı açabilir (Türk Med. k., md. 113). Türk Medeni kanunun 112. maddesine göre mutlak butlan nedenleri şunlardır: 1. evlenme sözleşmesi yapıldığı sırada eşlerden birinin evli olması; 2. evlenme sözleşmesi yapıldığı sırada eşlerden birinin akıl hastası olması ya da sürekli bir nedenden dolayı temyiz kudreti'nden yoksun olması; 3. eşler arasında yasanın evlenmeyi yasak ettiği derecede kan ya da sihri hısımlık bulunması.
Nispi butlan 'la sakat bir hukuksal işlemin iptal edilmesi zorunlu değildir. Nispi butlan nedenleri yalnızca hukuksal işlemin ilgili taraflarına bu işlemi iptal ettirme olanağı sağlar. Bu nedenler kamu düzenini bozucu nitelikte sayılmadığı için nispi butlanla sakat bir işlemin iptal edilmesi de yasalarca zorunlu görülmemiştir. Burada, mutlak butlana oranla daha hafif bir sakatlık sözkonusudur ve bu durum yalnız sözleşme taraflarını ilgilendirecek niteliktedir. Kamu düzenini bozacak derecedeki sakatlık sözkonusu değildir. Bu yüzden, bir davada yargıç nispi butlan nedenlerini kendiliğinden dikkate almaz; ancak ilgili taraflar böyle bir nedeni ileri sürerlerse bunu değerlendirir ve karara bağlar. Nispi butlan nedenlerinin tipik örnekleri Borçlar kanununda irade bozuklukları diye nitelenen hata, hile, korkutma ve gabin ile (md. 23, 28,29, 21) ile Türk Med. kanundaki ehliyet eksikliği durumudur (md. 16/1, 394, 395, 269). Ehliyet eksikliği temyiz kudretinden yoksunluk derecesinde olursa, nispi butlan değil mutlak butlan sözkonusu olur.


kaynak:2-cilt:4

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
butlan, butlan-mutlak, butlan-nispi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:52 .