Nüve Forum


Terimler Sözlüğü B hakkinda Buzul Taş Nedir ile ilgili bilgiler


BUZULTAŞ a. Bir buzulun taşıdığı ya da çökelttiği malzeme. --Çığ buzultaşt, bir çığın bıraktığı döküntüler. Jeomorfol. Yüzey buzultaşları, buzulun üzerine düşen ve genellikle donma sonucu oluşan her tür döküntüyle beslenir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.04.09, 11:47
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Buzul Taş Nedir

BUZULTAŞa. Bir buzulun taşıdığı ya da çökelttiği malzeme.
--Çığ buzultaşt, bir çığın bıraktığı döküntüler.
Jeomorfol. Yüzey buzultaşları, buzulun üzerine düşen ve genellikle donma sonucu oluşan her tür döküntüyle beslenir. Vadi içine gömülmüş buzulların üstünde çok görülür; bununla birlikte kıta buzullarında çok az, hatta hiç yoktur. Yüzey buzultaşlan buzul dilinin kenarlarında kalırsa yan buzultaşları'n oluşturur; ancak, iki buzul dili birleştiğinde, iki yan buzuitaş kaynaşarak orta buzuitaş biçimini alabilir. Buzul cilasına yol açan dip buzultaşları gerek buzulun kendi yatağı üzerinde doğrudan doğruya yüzden erimesi, gerek yüzey buzultaşlannın, çatlaklar arasından yavaşça çökmesi sonucunda doğar.
Buzul içinde hiçbir boylanma görülmediğinden, bu buzultaşların tümü çok çeşitli boyutlardaki malzemeden (limon karışımı, çakıl ve hatta büyük bloklar) oluşur. Genellikle köşeli olan bu malzeme, bazen, kayaca ya da diğer bloklara sür-tünerek aşınmış köşeler, cilalı, hatta çizgili düz yüzeyler gösterir. Yüzeyde dondan kaynaklanan parçalanmalar görülür. Derindeki bloklar, bazen buzun farklı devinimleri yüzünden kıralabilir.
Buzulun ucunda bütün bu malzemeler uç buzultaşları, cephe buzultaşları (buzul dilleri durumunda) ya da kenar buzultaşları (inlandsisler durumunda) biçiminde birikir. Gerçekten de erime suları buzulun getirdiği malzemenin tümünü taşıyamaz; bırakılan malzeme buzulun ucunda tepecikler dizisi halinde toplanır. Bu diziler dağ buzullarında buzultaş amfileri'vii doğurur. Buzul kısa sürede ve ansızın erirse, büyük miktarlardaki erime suları hemen hemen bütün buzultaşlarını sürükleyebilir ve hiçbir uç buzultaşı görülmez. Nitekim uç buzultaşları, buzul gerilemesinde "duraklama" evrelerini belirtir. Bazen, donmuş bir zemin üzerinde ilerleyen buzul, donun sertleştirdiği devingen kayaç levhalarını bütünüyle itebilir; bunlara itki buzultaşları denir. Yerinde erimeden kaynaklanan hızlı gerileme sırasında buzul, taşıdığı tüm malzemeyi bırakır. Dip buzultaşı yatakta katmanlar halinde çökelir. Erime sularınca az çok yeniden düzenlenen yüzey buzultaşları ise, dip buzultaşlarını düzensiz bir katman biçiminde örterek erime buzultaşları'nı oluşturur. Bazen bu buzultaşlar içinde sıkışan buzul kütleleri bir süre daha kalır ve yavaş yavaş eriyerek ölü buzul dip çukurlarına yol açar. Dip ve erime buzultaşı bölgelerinde engebe genellikle tekdüzedir: bunlar dalgalı, küt biçimli, düzensiz ovalardır; bazen buzulaltı sellerinin oyduğu ya da ölü buzul dip çukurlarından oluşan göller yer alır. Kuzey Almanya'da Vistul buzullaşmasının çeşitli gerileme evrelerine denk düşen uç buzultaş dizileri arasında bunların birçok örneği görülür.


kaynak:2-cilt:4
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
buzul, nedir, taş

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:54 .