Nüve Forum


Terimler Sözlüğü-C-Ç hakkinda Cadiz-İspanya'da Liman Kenti ile ilgili bilgiler


CADİZ- İspanya'da liman kenti, Andalucfa'da, Atlas okyanusu kıyısında il merkezi; 156 000 nüf. Kent, dar bir kumlu kıyı şeridinin karaya bağladığı kayalık bir adacıkta kurulmuştur. Günümüzde kent, üzerinden CâdizSevilla otoyolunun

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 31.07.09, 18:32
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cadiz-İspanya'da Liman Kenti

CADİZ-İspanya'da liman kenti, Andalucfa'da, Atlas okyanusu kıyısında il merkezi; 156 000 nüf. Kent, dar bir kumlu kıyı şeridinin karaya bağladığı kayalık bir adacıkta kurulmuştur. Günümüzde kent, üzerinden CâdizSevilla otoyolunun geçtiği bir köprüyle Puerto Real'e bağlanmıştır. Sanayi, liman etkinliğine bağlı olarak gelişmiştir (askeri fabrikalar, tersaneler, soğuk hava depoları, hazne gemiler için donanım).
-Câdizili,
7 385 km2; 959 000 nüf. Betica sıradağları Cebelitarık boğazına doğru parçalanır ve Atlas okyanusu' nun iklim üstündeki etkisi sayesinde oldukça bol yağış alan ovalar ve tepeler ortaya çıkar. D.'da son kireçli sıradağcıklar ve Campo de Gibraltar tepeleri, pek az tarım yapılan, hayvancılığın ağır bastığı alanlardır. B.'da, Jerez ve Arcos de la Frontera tepeleri ile Sanlücar ovası, uçsuz bucaksız zeytinlikler ve ünlü üzüm bağlarıyla (önemli dışsatım) örtülüdür. Kıyıda Algeciras limanı Afrika ile bağlantıyı sağlamakta ve yaz turizmi gelişmektedir (Tarifa).


-Tar. Konumu bakımından Cassiterides adalarından gelen kalayın ve Andalucfa' dan gelen gümüşün depolanmasına elverişli olan ve Fenikeliler tarafından İ. Ö. 1100'de Gadir ("hisar") adıyla kurulan Câdiz, i. û. 500'e doğru Kaıtacalılar'ın eline geçti ve İber yarımadasının fethinde hareket üssü olarak kullanıldı, ikinci Pön savaşı (i. Ö. 206) sırasında Romalılar ile ittifak yapan kentin adı Gades'e, daha sonra da Julia Augusta Gaditana'ya çevrildi. Önce Vizigotlar'ın,sonra da Araplar' in eline geçen kent gücünü kaybetmeye başladı. 1262'de Castilla kralı Bilge Alfonso X, Câdiz'i Araplar'dan geri aldı ve oraya yeniden İspanyollar'ı yerleştirdi. Kent Amerika'nın keşfinden sonra büyük ölçüde gelişti; XVII. yy.'dan başlayarak filoların donatıldığı ve gümüş altınla yüklü olarak geri döndükleri bir liman haline geldi ve Sevilla'ya rakip oldu. Hatta 1717 mayısında Casa de Contraciön'un merkezi bile Sevilla'dan Câdiz'e taşındı. Bu yüzden birçok kez Berberiler'in, Drake'in (1587), Essex kontunun (1596), Nassaulu Willem ll'nin (1626), Nelson'un (1797)
saldırılarına uğradı. Liberal burjuvazinin en çok geliştiği bölge ve Napoleon'a karşı ayaklanan İspanya'nın gerçek başkentiydi. Fransızlar Câdiz'i kuşattılarsa da (1810-1812) alamadılar. 1812 liberal anayasası burada hazırlandı. Albay Riego ile Cortesler'in Fernando Vll'ye karşı düzenledikleri liberal devrimin merkezi ve son direnme noktası olan kent, 1823'te Fransızlar tarafından işgal edildi.
-Güz. sant. Uzun süre yüksek surların dışına taşmayan kentte, miradorlu beyaz evlerin sıralandığı dar sokaklar günümüze dek gelmiştir. Eski Santa Cruz katedrali XIII. yy.'da yapıldı ve XVII. yy.'da yeniden elden geçirildi. XVIII. ve XIX. yy.'lardan kalma yeni kadedralde E. de Arfe' nin yaptığı söylenen bir kutsanmış ekmek kabı vardır. Santa Cueva kilisesi'nde (1783) Goya'nın üç büyük tablosu yer alır. Carmen hastanesi kentin en güzel kamu yapısıdır. Güzel sanatlar müzesi'nde Zurbarân'ın birçok tablosu, Arkeoloji müzesi'nde ise 1887'de ortaya çıkarılan Punta de Vaca nekropolisinin hypogeumlarında bulunan, Kartacahlar'dan kalma ünlü; insan biçimli lahit sergilenmektedir.

kaynak:2-cilt:4
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
cadiz-ıspanya'da, kenti, liman

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:45 .