Nüve Forum


Terimler Sözlüğü D hakkinda Durub-I Emsal-İ Osmaniye ile ilgili bilgiler


Durub-ı emsal-i Osmaniye, Şinasi' nin atasözleri derlemesi (1863). Yazar, atasözlerinin halk felsefesini, dünya görüşünü güçlü bir anlatımla ifade ettiği için böyle bir yapıtı hazırlamaya yöneldiğini belirtir. Kitabın ilk baskısı 1

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.06.10, 08:42
Profesör
 
Üyelik tarihi: May 2008
İletiler: 5.648
İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.İlhan Hoca karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Durub-I Emsal-İ Osmaniye

Durub-ı emsal-i Osmaniye, Şinasi' nin atasözleri derlemesi (1863). Yazar, atasözlerinin halk felsefesini, dünya görüşünü güçlü bir anlatımla ifade ettiği için böyle bir yapıtı hazırlamaya yöneldiğini belirtir. Kitabın ilk baskısı 1 500 atasözü ve 300 deyim ve bunların arapça, fars-ça, fransızca karşılıkları ile divan şiirinde kullanılış örneklerini içerir. Bu özellikleriyle türkçede ilk karşılaştırmalı atasözleri kitabıdır. ikinci baskısı 3 240 atasözü, mesel ve deyim içerecek biçimde genişletilerek yayımlandı (1870). Yazarın ölümünden sonra, EbüzziyaTevfik, yapıta 1 764 atasözü ve deyim ekleyerek "Şinasi-Ebüz-ziya" imzasıyla yayımladı (1885). Ahmet Mithat Efendi, yapıttaki atasözlerinden yararlanarak 18 hikâye yazdı: Durûb-ı emsal-i Osmaniye hikemiyatının ahkâmını tasvir (1871-1872).

kaynak:2-cilt:6
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
durûb-i, emsal-ı, osmaniye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:26 .