Nüve Forum


Kariyer Destek hakkinda Para Kazanmak ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Küçük işletmeler paranın, aynı zamanda da beyinlerin olduğu yerlerdir. Amerikan ekonomisine her yıl katılan yeni işlerin tamamını küçük işler yaratır. Küçük işlemeler, AR-GE çalışmalarına devasa bütçeler ayıran en kârlı 100

Kariyer Destek Yöneticiler yeni trendleri neden iştahla takip eder?

Like Tree13Likes
  • 4 Post By oguzgolcik
  • 4 Post By oguzgolcik
  • 4 Post By oguzgolcik
  • 1 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.05.08, 10:52
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Para Kazanmak

[coverattach=1]Küçük işletmeler paranın, aynı zamanda da beyinlerin olduğu yerlerdir. Amerikan ekonomisine her yıl katılan yeni işlerin tamamını küçük işler yaratır. Küçük işlemeler, AR-GE çalışmalarına devasa bütçeler ayıran en kârlı 100 şirkete kıyasla, çalışan başına 14 kat daha fazla buluşa imza atarlar. Küçük işletmeler, eylem yerleridir. Küçük işletme sahibi, en büyük 500 şirket arasında yer alan herhangi bir şirketin CEO;sunun 1 ayda yaptığından çok daha fazla işi 1 günde yapar. Büyük şirketlerin tepe yöneticilerinin aksine, küçük işletme sahibi satış yapar, satın alır, borç alır, fatura keser, para biriktirir, ödemeleri yapar, keşfeder, yenilik yapar, değiştirir, tahminlerde bulunur, karar verir, risk alır ve bunları her gün yapar.
Her gece yatağına yattığında, ertesi gün maaşları nasıl ödeyeceğini, tedarikçilere yapılacak ödemeleri, bankalara ödenmesi gereken kredi taksitlerini, sorunlu işleri nasıl çözeceğini, gelirini nasıl arttıracağını, doğru adımları nasıl atacağını düşünerek yatan başarılı bir küçük işletme sahibi, her sabah işletmesini başarıya nasıl götüreceğine dair bir yol bulmuş olarak uyanır.
Amerika***8217;da kitapları ***8220;bestseller***8221; olan ünlü yazar Jeffrey J. Fox, geçtiğimiz günlerde çıkan ***8220;Küçük İşlerle Büyük Para Kazanmanın Yolları***8221; adlı kitabında, KOBİ***8217;lere özel ***8220;büyük para kazanma stratejilerini***8221; ortaya koyuyor. Yeni İş Fikirlerinin Kaynakları Aşağıda yeni fikirlerle işe başlayacak olanlara ve küçük işletmelere fırsatlar yakalayabilmeleri için yol gösterecek, değişik fikirlerle dolu bir sürpriz kutusu bulacaksınız.
1. Aynada kendinize bakın. En iyi yaptığınız şey nedir? Bu vasfınız belki de çok para getiren bir işin temelini oluşturacaktır.
2. Devralabileceğiniz bir aile işiniz var mı? Yoksa bünyesinde çalışıp her şeyi öğrenerek kendi işinizi kuracak birikimi elde edebileceğiniz bir aile şirketi mi?
3. Mevcut işletmenizi analiz edin. Şirketinizin hali hazırda çalışmadığı yeni bir iş alanına girebiliyor musunuz? Şirketinizin olması gerekip de girmediği bir pazar var mı?
4. İşletmenizin reddettiği, üzerinde hiç düşünmediği ya da deneyip de başarısız olduğu iş fikirlerini inceleyin. Bu fikirler genellikle oldukça başarılı küçük iş fırsatlarıdır.
5. Franchise dergilerini okuyun. Okuyacağınız bu dergilerde çok sayıda iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir franchise satın alın ya da kendiniz bir işletme kurarak örneğin 30 yaş üzeri hanımlara yönelik spor salonları sektörüne girin.
6. Etnik ürünler ve hizmetler sunun. Her gün gittikçe daha da büyüyen etnik grupları inceleyin ve onlara almak istedikleri şeyleri satın. Örneğin; Dominik Cumhuriyeti kökenlilerin, Dominik***8217;te kullandıkları, fakat burada bulamadıkları ürünleri tedarik edip satın. İspanyolca öğrenin ve ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi İspanyolca konuşan tüm müşterilere satın.
7. Her türlü sağlık hizmeti her an gereklidir ve her geçen gün daha da büyüyen bir sektördür.
8. Onarım işleri, bahçe düzenlemesi, ev dekorasyonu gibi beceri isteyen işlere yönelik yayınlar yapan televizyon kanallarını izleyin. Bu kanallarda eğilimleri ve popüler fikirleri öğrenebilirsiniz.Çevrenizde müşterilerinin garajlarını düzenleyen bir işletme var mı? Ya da bahçe bitkileri ve ağaçların bakımlarının nasıl ve ne zaman yapılacağını ayrıntılı bir şekilde anlatan herhangi bir internet sitesi? Veyahut karı-koca her ikisi de çalışan ya da sürekli seyahat eden, ya da birkaç tane evi olan, ya da bunların bir kaçına birden aynı anda sahip olan kişilerin işlerini, onlar adına idare eden herhangi bir işletme?
9. Bunlar gibi işler için çalışacağınız bir şirket alın. Ya hisselerine ortak olun ya da yönetimine girin.
10. Muhasebeciler, güvenilir avukatlar, kredi kuruluşlarının temsilcileri, komisyoncular ve sektörel ilanlar, sizi satın alınabilecek şirketlere götürecek en yararlı kaynaklardır.
11. Çevrenizdeki işletmeleri inceleyin. Bunlardan bir tanesini biraz daha başarılı bir şekilde çalıştırabilir misiniz? Son seyahatiniz sırasında fark ettiğiniz şu iş***8230; Çevrenizde bu işi yapan herhangi biri var mı, yoksa böyle bir işe ihtiyaç mı var?
12. Yıllar önce birilerine bahsedip, sonradan peşine düşmediğiniz fikirlerinizi uygulamaya koyun. O zamanlar varsayımsal iş fikirleri olarak adlandırdığınız eski okul projelerinizi hayata geçirin.
Küçük İşletme Sahibinin Başarı Planı Bir işe başlamak ve başarılı olmak için şunları yapmalısınız:
1. İşinizin neden başarıya ulaşacağını son derece açık bir şekilde anlatan bir sayfalık bir iş tanımı yazın. Bu tanımı 15 yaşından, 85 yaşına kadar olan herkese okuyun. Eğer okuduklarınızı anladılarsa başardınız demektir.
2. Müşterilerinizin yaptığı işe uygun olduğundan ya da olacağından emin olun.
3. Toplam maliyetinizi ve gelirinizi hesaplayın.
4. Pazarınızın ne ölçekte olduğunu araştırın.
5. Başarılı olmak için en az kaç müşterinizin olması ya da en az ne kadar
hasılat yapmanız gerektiğini bilin.
6. Müşterilerinizi nasıl belirleyeceğinizi, onları nasıl elde edeceğinizi ve nasıl kendinize bağlı olmalarını sağlayacağınızı bilin.
7. Başlangıç ya da işi sürdürebilmek için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacağını iyi hesaplayın.
8. Para kaynağınızın, paraya ulaşmanıza uygun olduğuna emin olun.
9. Ürün ya da hizmetlerinizin diğerlerinden farklı olduğu noktaları iyi bilin ve bu farklılıklara değer biçerek müşterinize hissettirin (görünmeyen değere fiyat biçmek).
10. Sunduğunuz ürün ya da hizmeti nasıl tedarik edeceğinizi ve müşterinize nasıl ulaştıracağınızı planlayın.
11. Ne türde elemana ihtiyacınız olacağını belirleyip, onları bir plan dahilinde işe alın.
12. İşletmenizi nerede kuracağınızı tam olarak belirleyin.
13. İşletmeniz için çarpıcı bir isim bulun.
14. Kılıcınızı kuşanın, onu kınından sıyırın ve neşe içinde pazarın kuşatma çemberine saldırarak kuşatmayı yarın ve pazara dalın.
15. Hepsinden önemlisi; işletmenizde olanaksızı gerçekleştirin veya gerçekleştirmeye istekli olun. Satmaya başlamalı ve asla durmamalısınız. En İyileri İşe Alın Eğer başarılı olmak için iyi eleman ya da elemanlar gerekiyorsa, bunların en iyilerini işe alın. Eğer özel yetenekleri olan, tecrübe sahibi ya da sizin yapamadığınız işleri yapabilen kişilere ihtiyacınız varsa, onları da işe alın. En iyiler için ödeyebileceğiniz paranın en yükseğini ödeyin. Onları parayla, özgürlük vererek, nezaket göstererek, bir şeylere sahip olma fırsatı vererek ve teşekkür ederek ödüllendirin. Eğer gerekiyorsa, onlara kendinize yaptığınız yatırımdan daha yüksek yatırımlar yapın. Gözde çalışanlarınıza biftek ısmarlayıp, kendiniz sosisli sandviç yiyin. Karidesi gözden çıkarın; başarı için tutumlu olun. Geleceğinize yatırım yapın. İşinize yatırım yapın. İşinizde başarıya ulaşıncaya kadar sosisli sandviç ile idare edin. Sonra sosislinize bir parça hardal ilave edersiniz. Ardından da öğününüze muhtemelen bir bardak Dom Perignon eşlik edecektir. Biftek ısmarlayın, kendiniz sosisli yiyin; sonuçtan memnun kalacaksınız.
Şöhret mi, Servet mi? Serveti Seçin Şöhret peşinde değil, servet peşinde koşun. Para en büyük başarı madalyasıdır. Kazanç her türlü plaketten, mükafattan daha değerlidir. Eğer işletmenizin ürünü kendinizseniz ya da işletmenizin ürettiği ürün yüzde 100 sizin sorumluluğunuz altındaysa (tek kişilik bir avukatlık firması ya da mimarlık bürosu gibi), şöhret (daha çok tanıtım diyelim) etkili bir pazarlama aracı olabilir. Eğer işletmenizin ürünü kendiniz değilseniz şöhret peşinde koşmayın.Bunun yerine işletmenizi ve işletmenizin ürettiği ürün ya da hizmetleri şöhret yapmaya çalışın. Sizin ünlü olmanız kasanızın parayla dolmasını sağlamayacaktır. Bunu sağlayacak olan ürününüzün ünü ve bunu takip eden satışlar olacaktır. Size müşteri kazandırmayacak ve sahip olduğunuz müşterilerinizi elde tutmaya yaramayacak hiçbir şeye, ne zaman ne de para harcamayın. Özellikle de şöhret, pazarlama planınızın bir parçası olmayıp, yalnızca egolarınızı tatmin edecekse. Egolarınızı banka hesabına yatıramazsınız. Ürününüzü şöhret yapmak için çok çalışın, çok satın. Ürününüzü şöhret yaptıktan sonra, servet onun peşinden gelecektir. Ancak servet yaparsanız şöhret olabilirsiniz; tabii eğer istiyorsanız. Patenti Alın, Koruyun, Gizleyin İş hayatında ***8220;rekabete dayanan istihbarat***8221; ya da ***8220;sanayi casusluğu***8221; diye bir gerçek vardır. ***8220;Rekabet istihbaratı***8221;, ***8220;karşıt mühendislik***8221; ya da genel adıyla ***8220;piyasa araştırması***8221; üzerinde uzmanlaşmış çok sayıda şirket piyasada boy göstermektedir. Bu iş kolları, küçük işletmeler hakkındaki her şeyi -işletme planı, teknolojisi, personeli vb.- ortaya çıkarmak için var olmuşlardır. Bu araştırma şirketleri genellikle kanuna uygun davranırlar.
Zaten, birçok şirket hakkında, gözlemleyerek, haklarında sorular sorarak ve dinleyerek kolaylıkla bilgi edindikleri için, kanun dışı bir eylemde bulunmaya ihtiyaçları da yoktur. Bunlardan dürüst çalışmayanlardan bazıları, rüşvet verip, yalanlar söylerler. Her ne anlama gelirse gelsin, amaç sonuçta şirketinizi tanımak, etkisiz hale getirmek ya da şirketinizin piyasadaki konumunu yok etmektir. Bunun karşısında yapabileceğiniz tek şey patent almaktır. Eğer bir buluşunuza, bir keşfinize ya da bir fikrinize patent alamıyorsanız, bunu ***8220;ticari sır***8221; haline getirin ve gizli tutun.
Coca-Cola firmasının Coca-Cola formülü 100 yıllık ticari bir sırdır. Rakipleri, benzerini yapmak için yıllarca birçok başarısız girişimde bulunmuştur. Eğer bir şey sizin için bir değer ifade ediyorsa, rakipleriniz için de değerlidir. Tüm keşiflerinizi ve icatlarınızı patent altına alın. Tüm markalarınızı ve sloganlarınızı tescilli marka haline getirin. Patentli formüllerinizi, üretim süreçlerinizi, makinelerinizi bir kasada kilit altında tutun. Hiç kimsenin sizin ***8220;kara kutunuzdan***8221; haberdar olmasına izin vermeyin. Eğer bir işi rakiplerinizden daha kolay, daha hızlı ya da daha ucuz yapmanın yolunu bulduysanız, bundan hiç kimseye bahsetmeyin. Özel uzmanlıklarınızla kimseye övünmeyin. Sessiz kalın. Tescilli marka, çoğu zaman paha biçilemeyecek değerdeki bir entelektüel servettir. The Coca-Cola Company, 1900***8217;lü yılların başlarında, (artık RC Cola ve Pepsi-Cola***8217;nın da kullandığı) ***8220;cola***8221; sözcüğünün kullanım haklarını kaybetti. Fakat diğer markasını asla yitirmedi. Şirket, içsel entelektüel değerlerini 50***8217;den fazla avukattan oluşan bir birim ile garanti altına aldı. Coke, şirketin son derece güçlü bir şekilde korunan tescilli bir markasıdır. Kendine özgü yeşil rengi ve biçimiyle, klasik Coca-Cola şişesi patent yasaları ile korunuyor. Sırlarınıza ya da teknolojinize biçtiğiniz değere bağlı olarak, korumak ve bilgisayar sistemlerindeki sızıntıları önlemek, e-posta ve dokümanların çoğaltılmasını, dosyaların depolanmasını engellemek için güvenlik uzmanları tutun.
Gereken yerlere video kameraları yerleştirin. Tasarımlarınızın ve elinizdeki verilerin hassasiyetine oransal olarak, tüm çalışanlarınızın her zaman güvenilebilecek kişiler olduğundan emin olun. Ne yazık ki 5. yılına kadar son derece güvenilir olan bir eleman, 10. yılında ortama ayak uydurmuş ya da bozulmuş olabiliyor. Bunun için tetikte olun.

Küçük İşletme Sahibinin Öncelikleri Girişimcilerin zaman ayırmaları ve öncelik tanımaları gereken konular, önem sırasına göre şunlardır:
Pazarlama ve satışa son derece güçlü bir şekilde odaklanın.
Mevcut işlerinizi koruyun.
Mevcut işinizi geliştirin.
Yeni işler oluşturun.
Fiyatlandırmayı, faturalandırmayı ve tahsilatı ***8220;kendiniz yapın***8221;.
Nakit bulundurun.
Maaş ödemeleri yapın.
En iyilerle çalışın.
Herkesi dikkatle dinleyin.
Çalışanları eğitin.
Müşterinin istediği mükemmel ürün kalitesini yakalayın.
Ürünlerinizin, rakiplerinizin piyasaya sunduğu mallardan farkının ne olduğunu iyi bilin.
Hedefler koyun.
Alt kademe çalışanlarınızdan işi yüklenebilecek kadar yetenekli olanlara yetki devri yapın.
Tedarikçilerinize ihtimam gösterin.
Kreditörlerinize önem verin.
1.000 TL ve üzerindeki masrafları yeniden gözden geçirin.
Şimdi tamamladığınız takdirde, ileride başınıza büyük sorunlar açabilecek, mutlaka tamamlanması gereken idari işleri tamamlayın. Başarılı Olmak İçin Bunları Uygulayın Bir işletme sahibiyseniz düşünmeniz gereken milyonlarca şey var demektir.
Fakat bunlardan bazıları hepsinden önemlidir:
Müşterilerinize yatırım yapın, aksi takdirde başarısız olursunuz.
Asla nakitsiz kalmayın.
Para biriktirin.
Paranızı çarçur etmeyin. Masraflarınızı en düşük seviyelerde tutun. Çok gerekli olmayan masrafları kısın.
Aldığınız siparişleri zamanında teslim edin.
Güvenilir biri olun. Kazananları herkes sever.
Her şey ne kadar kötü giderse gitsin, ne kadar travmatik olursa olsun, dert etmeyin. Kendi kendinize, ***8216;sakin ol***8217; deyin. Sakinleştiğinizi göreceksiniz.
Kendinizi adayın. Başladığınız işi asla bırakmayın.

Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken Günlük İşler Listesi
Yeni müşterilere ulaş.
Mevcut müşterilerle iletişim kur.
Mevcut müşterilere satış yap.
Önemli bir amacını gerçekleştir.
Bir pazarlama işini idare et.
Önemli bir iş başar.
Bir personele eğitim ver.
Tüm çalışanlarla konuş. Onları dinle.
Üretim kalitesini kontrol et.
Yetki devri yaptığın kişileri denetle.
Hedefe giden süreçleri tekrar gözden geçir.
Tüm telefonları cevapla.

Kaynak: KobiFinans Dergisi 11. Sayı

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Para Kazanmak-para.jpg  
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu loli tarafından (04.05.08 saat 22:21 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04.05.08, 11:03
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: para kazanmak!

KAMU KURUMLARINDAKİ KARİYER MESLEKLERE NASIL GİRİLİR
Para Kazanmak-doktor.jpg
Bu çalışmanın amacı;
-Kamu kurumlarındaki kariyer mesleklere nasıl girileceği,
-Kariyer meslek sınavlarının nasıl yapıldığı ve
-Kariyer meslek sınavlarına nasıl hazırlanılacağı
konularında bilgi vermektir.

Bu çalışmanın kapsamı;

-Kariyer meslekleri genel olarak tanıtmak,
-Bu mesleklerin sağlayabileceği avantajları vurgulamak,
-Meslek sınavları hakkında bilgi vermek ve
-Sınavlara nasıl hazırlanılacağı konusunda tavsiyelerde
bulunmaktır.


KARİYER MESLEK NEDİR?

Kariyer meslek, yarışma ve yeterlik sınavı ile girilen mesleklere denir. Yarışma sınavını kazananlar önce yardımcı olarak atanırlar. Genellikle 3 yıl süren yardımcılık dönemi sonunda yapılan yeterlik sınavında başarılı olanlar kariyer mesleğe girmeye hak kazanırlar. Yardımcılık dönemi, yetiştirilme dönemidir. Bu dönemde, yoğun bir şekilde eğitim görülür ve meslek için gerekli ve zorunlu olan bilgiler alınır.

HANGİ MESLEKLER KARİYER MESLEKTİR?
-Hakimlik (İdari Yargı)
-Kaymakamlık
-Meslek Memurluğu (Dışişleri Bakanlığı)
-Murakıplık
-Denetçilik (Sayıştay)
-Müfettişlik
-Kontrolörlük
-Uzmanlık
-Denetmenlik

KARİYER MESLEKLERİN AVANTAJLARI


-Yüksek Ücret (Görevde / Emeklilikte)
-Yükselme İmkânı (Üst Düzey İdari Görevler)
-Yurtdışı İmkânı (Toplantılara Katılma, Staj, Bilgi Görgü Artırma, Araştırma, Master / Doktora)
-Özel sektöre geçiş için basamak (malî müşavirlik, gümrük müşavirliği, vb.)
KARİYER NEDİR?KARİYER PLANLAMASI NASIL YAPILIR?

Kariyer, mesleğimizi yaparken koyduğumuz hedefler doğrultusunda iş deneyimi kazanırken, gerekli eğitimleri alıp, mesleki ve bireysel açıdan kendimizi gerçekleştirme sürecimizdir.

Kariyer, en klasik şekli ile sonu olmayan bir yol benzetmesi ile tanımlanır. Çünkü insanın kendisini geliştirmesinin sonu yok gerçekten. Kariyer yaptığınız işte kendinizi mesleki açıdan geliştireceğini, düşündüğünüz alanları ve konuları, tespit edip, gerekiyorsa bir uzmandan destek alarak, ilgi alınınız ve becerileriniz doğrultusunda ilerleyebileceğiniz ve kendinizi geliştireceğine inandığınız alanlara eğilip, kendinizi mesleki, ekonomik, sosyal ve kişisel açılardan tatmin edebilmenizdir.

KARİYERİNİZİ PLANLIYORSUNUZ...

Kariyer planlamasını, sizleri teknik ve akademik bilgilervererek değil, pratik ve yaşanan örnekler vererek açıklamak istiyorum. Kariyer planlaması düşüncesi, sadece iş hayatına atıldıktan sonra değil, lise ve üniversite dönemlerinde de düşünmeye başlamanız gereken bir konu. Ancak iş hayatını yaşayıp, biraz iş deneyimi kazanıp, kendinizi mesleki açıdan da değerlendirdikten sonra planlarınızı gözden geçirebilirsiniz . Ayrıca kariyer planlamanızı değişen iş koşullarına, değişen iş alanlarına göre de yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.
Kariyerinizi planlarken, hedefiniz, mesleğinizin sizi sosyal, ekonomik, bireysel doyuma ulaştırmasını gözönünde bulundurmalısınız.

Kariyerinizi planlarken ve yeni bir işe girerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta:
***8226; Önemli olan kendi isteklerimize kulak vermenizdir. Bu isteklerimizin gerçekçi olmasına özen göstermeniz gerekir.
Örneğin: Ben lisans üstü çalışmam sırasında Sayın Betül Mardin'in denetimi ve gözetimi altında Sheraton İstanbul Oteli'nde Halkla İlişkiler stajı yaptım. Ama Halkla İlişkiler Mesleğinin benim özel hayatıma sınır koyacağını düşünerek, dışa dönük yapım, sosyal becerilerim ve bilgi birikimim yeterli görülmesine rağmen bu meslekte ilerlemeyi düşünmedim. Halbuki bu alanda başarılı olduğum söyleniyordu.
***8226; Ancak Sheraton Otelinde yapmış olduğum staj, bana ileriki meslek ve özel hayatım için önemli bir birikim ve deneyim kazandırmıştı. Üretim sektöründeki çalışma hayatıma, hizmet sektöründe devam etmek istediğim zaman beni nasıl bir iş ortamının beklediği konusunda bir fikrimin olmasına katkıda bulundu. Böylece kariyer yolumda radikal bir değişiklik yapabildim. Sheraton Ankara Oteli'nde Personel ve Eğitim Direktörü olarak çalışmaya başladım.
***8226; Özellikle genç yaşlarda, daha fazla mesleki birikim yapmak yerine, gençlik potansiyelimizi kullanıp, uzun vadede bizi istediğimiz veya hedeflediğimiz noktalara götürmeyecek iş tekliflerini kabul ederken, gelecekteki meslek yaşantımızı iyi tartmamız gerekir. Bu görüşten hareket edebilmek bizi kariyer planlamasına götürecektir.

***8226; "Mezun olduğumuz okulun bize kazandırdığı diplomayı ve kazandığımız mesleki ünvanı, hangi iş kollarında ve hangi pozisyonlarda kullanabiliriz?" sorusunun cevabını araştırmanız gerekir.
Örneğin: Eczacılık Fakültesinden mezun olduk, bir ilaç fabrikasında ürün sorumlusu (product manager) olabiliriz ki, bu iş kişinin dışa dönük, insan ilişkilerini , seyahat etmeyi seven bir yapıya sahip olmasını gerektirir.( SDS'e göre sosyal ve girişimci olmasını gerektir)
***8226; Bir ilaç fabrikasında Araştırma-Geliştirme, Kalite Kontrol ile ilgili birimlerde çalışabiliriz, bu da kişinin, laboratuvar çalışmalarını sevmesini, kapalı ortamlarda çalışmaktan, araştırma yapmaktan hoşlanıyor olmasını gerektirir. ( SDS'e göre Araştırmacı, Görenekçi yapımızın güçlü olması gerekir)
***8226; Bir üniversitede akademisyen olarak çalışmaya devam edebiliriz. Üniversitede kalma kararı bizim bilimsel çalışmalar yapmaktan, yeni eczacılar yetiştirmekten zevk duyuyor olmamızı gerektirir. ( SDS'e göre Araştırmacı ve Sosyal yanımızın güçlü olması gerekir)
***8226; Yukarıdaki örneklerde önemli bir faktör daha ortaya çıkıyor, hangi işe uygun olduğunuzu belirlemek için kendimizi tanımaya çalışmanız gerekiyor.
***8226; Kendinizi daha iyi tanımak için mesleğimizle ilgili çeşitli alanlarda bilinçli sürelerde çalışarak kendimizi tanımaya çalışabiliriz.


KARİYER PLANLAMASINA BİR ÖRNEK


***8226; Eczacılık Fakültesinden mezun oldum. Eczane açmayı düşünmüyorum. Ya da ekonomik alt yapım yeterli değil, girip bir yerlerde çalışmam gerekiyor. Dışa dönük, sosyal ve girişimci bir yapıya sahibim. Bir fabrikanın laboratuvarında çalışmak istemiyorum. Zaten üniversiteyi de zorla bitirmişim. Üniversitede kalmayı düşünmüyorum. Ürün sorumlusu olarak bir yerde iş buldum. Çalışmaya başladım.
***8226; Bir kere eczacı olduğum için pazarlama eğitimi, sunuş teknikleri eğitimi almam gerekebilir. Bunu bana iş yerim sağlamalıdır. Ya iş yerinin yeni mezun ürün sorumlularına verdiği standart bir eğitimi vardır, yada dışarıda bir eğitime katılmamı sağlayabilir. Eğer bu eğitimleri sağlamıyorsa, kendim bu eğitimleri alıp, yoluma devam edeceğim. Böylece kendi değerimi arttırmış olacağım.
***8226; Biraz deneyim kazandım. Bana ürün sorumlusu olarak çalışan bir grubu bağlayacaklar, böylece şirketin organizasyon yapısına göre pazarlama şefi veya pazarlama müdürü olarak atanacağım. Bana bağlı kişileri nasıl yöneteceğim? Toplantılara gireceğim. Bu toplantıları nasıl yöneteceğim veya diğer toplantılarda dikkat etmem gereken konular ve kurallar nedir? Toplantılar verimli çalışmayı nasıl arttırır? Bunları öğrenmek için kısa süreli bir yönetim semineri, toplantı yönetimi semineri almam gerekir. Beni Pazarlama Müdürü olarak atayacaklarına göre bu eğitimleri bana iş yerimin sağlaması gerekir. Eğer bu bilgileri bana temin etmeden beni bir üst pozisyona atarlarsa zorlanabilirim. Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek zorunda kalabilirim, bu da hem zaman alır, hem de olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirim. Bu bilgileri şirketim sağladı veya kendim almak durumunda kaldım ve Pazarlama Müdürü olarak atandım.
***8226; Biraz daha deneyim kazandım. Bu arada şirket içinde bazı iyileştirme çalışmaları var, kalite vs. Bu konuda da kendimi geliştirmem gerekir. Şirket içi eğitimlere katılmalıyım.
***8226; Bir dönüm noktası ile karşılaşabilirim. Bu şirkette mi devam edeceğim, kendimi geliştirebileceğim başka ortamlar olabilir mi? İki yıl içinde kendimi nerede görmek istiyorum? Hobilerim nelerdir onlara vakit ayırabiliyor muyum?
***8226; Hedeflediğim alan ve pozisyon doğru mu? Piyasadaki yeni gelişmeler neler? Benim alt yapımda birisi için yeni iş alanları ne olabilir? Ben eczacılık okudum ama benim asıl mesleğim pazarlama ve satış uzmanlığı. Bu uzmanlık alanımı nasıl daha iyi değerlendirebilirim?

***8226; Kariyeri iş hayatındaki yolumuz olarak tanımlarsak, bu yolda ilerlemek, iş hayatında ilerleyebilmemiz, bilgi, beceri ve deneyimimizi arttırıp, edindiğimiz birikimle doğru orantılı pozisyonlarda çalışabilmektir.
***8226; Bu temel görüşlerle kariyer planlamamıza devam ederiz.
***8226; Ayrıca, Kariyer Planlaması ile ilgili bilgili ve bilinçli olursak, işyerimizin İnsan Kaynakları Departmanlarından beklentilerimizi daha somut bir biçimde ortaya koyabilir, onlara hedeflerimiz doğrultusunda bilgi verebiliriz.
alıntıdır.

__________________
Oğuz Gölcik Yazıları

Konu oguzgolcik tarafından (04.05.08 saat 11:08 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 13.03.09, 18:47
oguzgolcik - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Bilimsel
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: istanbul
İletiler: 2.559
Blog Başlıkları: 5
oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!oguzgolcik öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: para kazanmak!

merhaba.

sanırım bu günlerde bir kez daha okumamızın ne gibi bir faydası olur bilemem lakin gözden geçirmenin bir yararı olabilir!

oğuz gölçik yazar...
__________________
Oğuz Gölcik Yazıları
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 13.03.09, 21:31
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Cevap: para kazanmak

teşekkürler oguz bey
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kazanmak, para

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:11 .