Nüve Forum


Terimler Sözlüğü G hakkinda Görüntü ile ilgili bilgiler


GÖRÜNTÜ a. -1. Gerçekte var olmadığı halde varmış gibi zihinde canlanan şey; hayalet: Görüntü, yaklaştığım anda yok oldu. -2. Maddesel bir nesnenin, optik bir sistem tarafından, özellikle de yansıtıcı düz

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.06.10, 10:11
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Görüntü

GÖRÜNTÜ a.

-1. Gerçekte var olmadığı halde varmış gibi zihinde canlanan şey;
hayalet: Görüntü, yaklaştığım anda yok oldu. -2. Maddesel bir nesnenin, optik bir sistem tarafından, özellikle de yansıtıcı düz bir yüzeye ya da ayna üzerine yansıması; bu yansıma sonucunda görülen şey: Bir nesnenin ekrana yansıyan görüntüsü. Aynadaki görüntüsünü incelemek. Ayın suya yansıyan görüntüsü. -3. Maddesel bir nesneden, fotoğrafla ya da benzer tekniklerle (sinema, televizyon, radyoloji vb.) elde edilen yansıma: Net, bulanık bir görüntü. Görüntü kalitesi iyi olan bir film. Bir organın radyoskobik görüntüsü. -4. Görünüm, tablo: Bunlar, her seçim öncesinde rastlanan görüntüler. -Bilş. Bir bilgi fişliğinin maddesel bir ortam (yazıcı ya da ekran) üzerinde elde edilen kopyası.

--Görüntü ekranı, GÖRÜNTÜLEME EKRANrnın eşanlamlısı. -Elekt. Elektriksel görüntü, q yükleri içeren bir v hacmini sınırlayan eşpotansiyelli bir S yüzeyinin dışındaki q' kuramsal elektrik yükleri kümesi; q' yükleri, v hacmi içindeki elektrik potansiyelinin dağılımını etkilemeksizin S yüzeyinin yerini alabilir. (Ayrıca q' yüklerine, q yüklerinin elektriksel görüntüleri denir.) -Geom. Görüntülerin doğrusu, belli bir T üçgeninin dışına çizilmiş çember üzerindeki bir noktanın, T nin her kenarına göre üç bakışımlısını içeren doğru. (Bu doğru T nin yükseklik merkezinden geçer.) ü Bir f eşçiziminin görüntü odağı, iz-düşümsel doğrunun bir eşçizimi f ise, görüntüsü f ile sonsuza giden noktanın öncülü.
-Opt. Bir cismin yaydığı, yansıttığı, yayımladığı ya da ilettiği ışımadan başlayarak cismin görünümünü gösteren nokta ya da öğe grubu. (Bk. ansikl. böl.)

--Elektron görüntüsü, elektrik yüklerinin bir hedef üzerinde oluşturduğu görüntü.

--Gerçek görüntü, doğrudan bir ekran üzerinde görülen görüntü.

--Gizil görüntü, ancak optik bir aygıtla algılanabilen görüntü. -Sine. Görüntü arası, bir filmin peş peşe gelen iki görüntüsünü birbirinden ayıran aralık. (Yapıştırmaların ekranda görülmesinden kaçınmak için görüntü arasından yararlanılır.) [Görüntü arası kuşağı da denir.]
-Sine ve TV. Görüntü yönetmeni, görüntülerin çekiminden sorumlu teknisyen. (Görevi, konunun gereklerini ve yönetmenin isteklerini göz önünde tutarak, filmin görsel başarısına katkısı olacak her şeyi belirlemek ve düzene koymaktır: çerçeveleme ve görüntü düzeni, ışıklandırma, film hileleri ve kopya basımı sırasındaki ışık ayarı vb. ) -TV. Görüntü frekansı, bir televizyon sisteminde saniyede iletilen tam görüntü sayısı.
-Yerbil. Uzaktan algılamada, çeşitli elektromanyetik yöntemlerle elde edilen bileşim (radar görüntüsü, sonar görüntüsü, uydu görüntüsü vb.).
-Opt. Bir cismin görüntüsü, görünür ışıktan başka ışımalarla da oluşturulabilir ya da iletilebilir; örneğin bu amaçla, y ve X ışınımları, morötesi, kızılaltı ışımaları; radyo dalgaları, hatta sesötesi gibi esnek dalgalar kullanılabilir. Bu ışımaların taşıdığı bilgiler fotoğrafla, izdüşüm ve gösterim yoluyla olağan bir ekranda, bir radar ya da televizyon ekranında görünen görüntüye dönüştürülebilir. Ayrıca bir görüntüyü veren işaretler, bilgisayarla iletimlerini ya da işlenmelerini kolaylaştırmak için sayısal biçime dönüştürme, belleğe aktarma gibi belli işlemlerden geçirilebilir Uzay frekanslarını süzme gibi filtreleme yöntemleri bulanıklığı azaltarak görüntüyü iyileştirmeye ya da özellikle hava fotoğraflarında kimi cisimlerin otomatik olarak seçik-leşmesine olanak verir. Görüntüleme aygıtları steoroskobik hava fotoğraf çiftlerine dayanarak coğrafya haritaları çıkarmayı sağlar. Holografi ise cisimlerin üç boyutlu görüntüsünü oluşturur.


kaynak:2-cilt:8
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
görüntü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:51 .