Nüve Forum


Terimler Sözlüğü G hakkinda Gulf Stream Akıntısı ile ilgili bilgiler


GULF STREAM akıntısı, debi bakı mından Batı Atlas okyanusu'nun birinci, tüm okyanusların ikinci büyük akıntı sistemi. Isı (tropikal denizlerden tüm Kuzey Atlas okyanusu'na yayılan sıcaklık) ve dinamik (yüksek hız ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.06.10, 10:11
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart Gulf Stream Akıntısı

GULF STREAM akıntısı, debi bakı mından Batı Atlas okyanusu'nun birinci, tüm okyanusların ikinci büyük akıntı sistemi. Isı (tropikal denizlerden tüm Kuzey Atlas okyanusu'na yayılan sıcaklık) ve dinamik (yüksek hız ve debi, Kuzey Atlas okyanusu akıntısının saat ibresi yönündeki büyük hareketinin batı kolu olmasından kaynaklanır) özellikleriyle öbür akıntılardan belirgin biçimde ayrılır.
20-30 yıldır yapılan etkin araştırmalar, Gulf Stream'in karmaşıklığını ortaya koydu. Bu akıntı, tropikal bölgelerle kutup bölgeleri arasındaki termodinamik dengesizliği gideren çok büyük bir su kütlesi alışverişi gerçekleştirir. Bu aktarım değişken iparametrelerinde ve akışında meydana gelen, devri ya da geçici salınımlar) ve burgaçlı (zaman ve yer sınırlaması olmadan meydana gelen kıvrılmalar, menderesler, burgaçlar ve karşı akıntılar) bir özellik gösterir.
Gulf Stream şu bölümlerden oluşur: -güney bölümü (35°K. enleminin G.'in-de). Meksika körfezinden çıkan ve Florida kanalının ivmelendirdiği sıcak (ortalama 25°C'ın üstünde) ve hızlı sular, açıklardaki suların (Antiller ve Sargasso akıntısı) katılmasıyla büyür. Akıntıyı oluşturan su kütlelerinin çeşitliliği, doğu yarısında "damarlı" (ısı bakımından farklı kuşakların birleşmesi) ve batı yarısında salınımlı (çok hızlı akıntıların eksenindeki kaymalar, Amerika kıta sahanlığında burgaçların oluşması) bir su yapısıyla vurgulanır, -kuzey bölümü (Hatteras burnunun ötesinde). Akıntı, kuşaksal bir yol edinene kadar Amerika kıta kenarından uzaklaşır; bundan sonra akıntı yayılır, yanal ve düşey burgaçlı yayılmayla sıcaklığı düşer, hızı azalır. Kuzey bölümü şu kesimlere ayrılır: G.'de, ılık (yazın 20-25°C; kışın 12-18°C), tuzlu (°/oo 35-36), hızlı akıntılı (saatte 3-7 km) suiarın düzensiz (enine akıntılar) ve özellikle de kıvrıla kıvrıla (izlediği yol ve konumu bakımından düzensiz menderesler) yer değiştirdiği dar ek-senel kuşak; bu, bir cephe kuşağının (kutup cephesi ya da "soğuk duvar") K.'in-deki Gulf Stream no i'dir; burada ısı grad-yanının çok yüksek olması, kutup akıntılarıyla (Labrador akıntısı) ve bunların daha güneydeki kollarınca beslenen soğuk sahanlık suyuyla (kışın bankizle kaplanır) karşılaşıldığını gösterir. Orta kesimde, geniş bir orta kuşak (Newfoundland'ın yüzlerce kilometre G.'inde) kıta yamacı suyuyla örtülüdür. Bu örtü, komşu su kütlelerinin birbirine karışmasından oluşan bir ara su kütlesidir. Ilık (yazın 20°C; kışın 10-12°C), biraz tuzlu (%o 33-35), mavi -yeşil renkli ve zayıf akıntılıdır. Bu akıntılar, biri B.'ya (eksen kuşağına göre ters akıntıdır), öbürü D.'ya (kutup cephesi boyunca) doğru ilerleyen İki kola ayrılarak saat ibresi yönünde bir dönme hareketi gerçekleştirir. D.'ya yönelen ve köken bakımından Gulf Stream no 2'den oluşan kol Newfoundland Büyük Bankı'nın (ilkbaharda buzdağlarının tehdit ettiği ve 1912'de Titanik'in battığı alan) G.-D.'sunda bölünerek Gulf Stream no 3'ü meydana getirir; Gulf Stream no 3, K.'e doğru ilerlerken Newfoundland eşiğinin çevresinden dolaşır. Akıntı, 40° D. enlemine doğru Kuzey Atlas okyanusu sapmasının başlangıç yerinde bulunan Gulf Stream deltası' nda (akıntı kollarının parmak biçimindeki ve düzensiz konumu nedeniyle bu adla anılmaktadır) son bulur. Daha kuzey enlemlerde, kutup cephesi boyunca derine inen soğuk suyun oluşturduğu Gulf Stream alt akıntısı 2 000 m'nin altında ve ters yönde hareket eder. Bu, Florida ve Bahamalar' ın açığında büyük tortul tabakalar biçiminde çökelen asıltı maddeleriyle yüklü bir çevre akıntısıdır.
Gulf Stream, iklimi (soğuk hava kütlelerinin, sıcak sular üzerinden geçerken ka-rarsızlaşması, sıcaklığı Atlas okyanusu' nun doğu kıyılarına doğru yayması), biyolojik yapısı (kökeni farklı plankton türlerinin yoğunlaşması), balıkçılığı (kutup cephesi yakınındaki suların yüksek verimliliği) etkileyen hareketleri nedeniyle ılıman kuşağın coğrafyasında temel rol oynar.

kaynak:2-cilt:8
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
akıntısı, gulf, stream

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:45 .