Nüve Forum


Terimler Sözlüğü H hakkinda Haccac Bin Yusuf ile ilgili bilgiler


HACCAC BİN YUSUF, arap komutan ve yönetici (Taif 661-Vasit 714). Sakafi kabilesi reisi Urva bin Mesut'un torunu. Genç yaşta Kuran ve edebiyata ilgi göstererek arap dilinin hitabet ustaları arasında yer

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.09.10, 14:19
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Haccac Bin Yusuf

HACCAC BİN YUSUF, arap komutan ve yönetici (Taif 661-Vasit 714). Sakafi kabilesi reisi Urva bin Mesut'un torunu. Genç yaşta Kuran ve edebiyata ilgi göstererek arap dilinin hitabet ustaları arasında yer aldı. Daha sonra emevi halifesi Ab-dülmelik bin Mervan'ın hizmetine girerek Mekke'de yönetime karşı ayaklanan Abdullah bin Zübeyr'in üzerine gönderildi. Yedi aylık bir kuşatma sonunda Mekke' ye girip Abdullah bin Zübeyr'i öldürdü (692). Bu başarısından ötürü Mekke, Medine, Taif ve Yemen naipliğine atandı. Kuzeyde sürekli başkaldıran haricileri sindirmek için Irak valiliğine getirildi (694). Ayaklanmacıların başı ibnül Aşas'la Deyr ül-Cemacim'de karşılaştı ve onu yenerek öldürdükten sonra kesik başını Kûfe'ye gönderdi. Ayrıca, savaşta tutsak alınanların büyük bölümünü kılıçtan geçirdi (701).
Emevi orduları için yeni bir üs olarak Va-sit kentini kurdu. Horasan'ın yönetimini Irak valiliğine bağladı, ardından Umman bölgesini Arap imparatorluğu'na kazandırdı. Emevi ülkesinin neresinde bir ayaklanma çıkarsa, bunu tükenmez gücüyle ve kan dökerek bastırdı. Bu yüzden halk arasında "zalim" lakabıyla anıldı. Öldüğünde, herhangi bir saldırıyı önlemek amacıyla cesedi gizli tutuldu ve bilinmeyen bir yere gömüldü. Mirasçılarına mal ve para olarak hemen hiçbir şey bırakmadı.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
haccâc, yusuf

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 14:35 .