Nüve Forum


Terimler Sözlüğü H hakkinda Hısımlık ile ilgili bilgiler


HISIMLIK a. 1. Med. huk. Kişiler arasında kan bağı ya da sözleşmeye dayanan yakınlık ilişkisi; akrabalık. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;2. Kan hısımlığı, kan bağına dayanan hısımlık. (Bk. ansikl. böl.)|| Sihri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 07.09.10, 16:09
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Hısımlık

HISIMLIK a. 1. Med. huk. Kişiler arasında kan bağı ya da sözleşmeye dayanan yakınlık ilişkisi; akrabalık. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;2. Kan hısımlığı, kan bağına dayanan hısımlık. (Bk. ansikl. böl.)|| Sihri hısımlık, evlenme dolayısıyla meydana gelen hısımlık. (Bk. ansikl. böl.) ***8212;Antropol. Evlilikle kurulan akrabalık ilişkisi. (Bk. ansikl. böl.)|| Vaftiz hısımlığı, bir çocuğun akrabaları, vaftiz babası ve vaftiz anası arasında, özsel olarak vaftiz kutsamasına kurulan törensel akrabalık. (Bk. ansikl. böl. )
***8212;AnsİKl. Antropol. Akrabalık alanında, kandaşlık (ya da biyolojik akrabalık) dışında, biri gerçek ya da yapıntılı soyzinciri ve / ya da katılma ilişkileri (örn. ortak bir atadan gelenler), öteki iki ayrı grubu, üyelerinden ikisinin evlenmesiyle birleştiren hısımlık ilişkileri olmak üzere, İki tip ilişki vardır. Soyzinciri, hısımlıktan ayrılamaz: evlilikler, birçok geleneksel toplumda, öznenin akrabalık grubu içinde tuttuğu yere bağlıdır. Cl. Lévi-Strauss akrabalığın, her zaman hem hısımlık, hem de soyzlnciri-ne (ego, baba, ana, dayı) dayanan bir "akrabalık atomu" çevresinde örgütlendiğini kanıtladı. Evrensel bir nitelik taşıyan yakınıyla yatma yasağı, olumlu bir yüküm, eşleri soyzinciri grubunun dışından almak (dıştan evlenme) ve dolayısıyla öteki soyzinciri gruplarıyla hısımlık ilişkileri kurmak yükümü içerir. Buna göre hısımlık yoluyla akrabalık, gerçek anlamda akrabalığın tamamlayıcı bir parçasıdır; evlilik değiş -tokuşu yoluyla bağlanan gruplar arasındaki dış ilişkilerin örgütlenme ilkesini ortaya koyar ve bunun da ötesinde, Cl. Lévi -Sitrauss'un gösterdiği gibi, toplumun temelini oluşturur.
***8226; Vaftiz hısımlığı. Vaftiz babalığından daha genel bir nitelik taşıyan vaftiz hısımlığı, özellikle Latin Amerika ve Akdeniz Av-rupasinda değer taşır. Vaftiz hısımlığı özellikle kırsal nüfus arasında önemli bir törensel bağdır. Bireyler birbirine çok büyük bir dostluk ve üçüncü kişi (Isp. usted) kullanımıyla dile gelen bir saygı gösterirler. Aralarındaki cinsel ilişkiler, yakınlarıyla yatma olarak görülür. Vaftiz hısımlığı, birçok vesilelerle (örneğin evlenme) kurulabilir.
***8212;Med. huk. Hısımlık, gerçek kişiler arasındaki yakınlık ilişkisidir. Hısımlık illşkisin-deki bu yakınlık derece sözcüğü ile anlatılır. iki kişi arasındaki hısımlık derecesi, aralarındaki doğum sayısına göre saptanır. Örneğin, bir kimsenin anne ve babası ya da çocuklarıyla olan hısımlığı birinci dereceden bir hısımlıktır. Çünkü aralarında bir doğum vardır. Oysa bir kişinin kardeşiyle olan hısımlığı ikinci dereceden bir hısımlıktır. Bu durumda, kendi doğumu ve kardeşinin doğumu olmak üzere İki doğum vardır. Bir kimsenin amca, dayı, hala ve teyzesi arasındaki hısımlık üçüncü dereceden bir hısımlıktır.
***8226; Kan hısımlığı ikiye ayrılır: usul-füru hısımlığı ve civar hısımlığı. Usul-füru hısımlığı, bir kimsenin üst soyu ile alt soyu arasındaki hısımlık ilişkisidir. Buna düz çizgi hısımlığı da denir. Bu tür hısımlık bir kimsenin anne ve babasıyla onların anne ve babaları... çocuğu ve çocuğunun çocuğu arasındaki hısımlıktır. Bir kişinin anne ve babası, onların anne ve babaları (büyük anne ve büyük babalar) usul, o kişinin çocukları, çocuklarının çocukları (torunları) da füru diye adlandırılır. Civar hısımlığı, ortak bir dölden gelen ancak birbirinin dölünden olmayanlar arasındaki hısımlık ilişkisidir. Bir kişinin kardeşi, halası, dayısı...
ve onların çocukları arasındaki hısımlık civar hısımlığıdır. Bu kişiler arasında ortak bir döl vardır. Örneğin, kardeşler arasında ortak döl ana-baba, dayı-ye-ğen arasında da büyük anne ve büyük babadır.
***8226; Sihri hısımlık, evlenmeyle kazanılır. Karı ya da kocadan her birinin kan hısımları diğerinin aynı derecede sihri hısımları olur (Türk Med. k. md. 18). Sihri hısımlık, bunu doğuran evliliğin sona ermesiyle ortadan kalkmaz. Evlatlık sözleşmesi de yapay olarak bir hısımlık ilişkisi doğurur. Evlat edinenle evlatlık arasında birinci dereceden bir usul-füru hısımlığı doğar.

kaynak:2-cilt:9
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hısımlık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:32 .