Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Dilbilim > Terimler Sözlüğü > Terimler Sözlüğü H > Holbaln Halısı (Ressam Hans Holbein' İn Adından)

Terimler Sözlüğü H hakkinda Holbaln Halısı (Ressam Hans Holbein' İn Adından) ile ilgili bilgiler


Holbaln halısı (ressam Hans Holbein' in adından), 1451'den başlayarak ilkin italyan, daha sonra hollandall ve alman ressamların tablolarında yer alan ve en çok Holbein'in tablolarında görüldüğünden, bazı tipleri resimlemediği halde

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.10, 03:15
Profesör
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Nereden: Istanbul
İletiler: 7.765
Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.Ayşe Dürdane Erduran artık çok görkemli biri.
Standart Holbaln Halısı (Ressam Hans Holbein' İn Adından)

Holbaln halısı (ressam Hans Holbein' in adından), 1451'den başlayarak ilkin italyan, daha sonra hollandall ve alman ressamların tablolarında yer alan ve en çok Holbein'in tablolarında görüldüğünden, bazı tipleri resimlemediği halde yanlış olarak literatüre "Holbein halısı" adıyla geçen erken dönem osmanlı halılası.
Holbein halısı başlıca dört tipe ayrılır. Birinci tip halıların zemini küçük bölmelidir Desen düğümlü sekizgen ve rumi palmet-lerden oluşmuş baklavalann kaydırılmış eksenler üzerine sıralanmasıyla oluşturulmuştur. Örgülü kûfiden bordür şekilleri ile Selçuklu geleneğini sürdürür.
İkinci tipte ise geometrik motiflerin yerini bitkisel motifler almış ve konturlar kaybolmuştur. ilk bakışta farklı görünse de bunlarda da kaydırılmış eksene göre sıralanmış sekizgenler ve haçı andıran baklava motifleri vardır ve desen şeması hemen hemen aynıdır. Çoğunluğu kırmızı zemin üzerine sarı, bazen koyu mavi üzerine sarı renkli rumi palmet kompozisyonudur. Holbein bu tipi resimlememiştir. Bu halılara, venedikli ressam Lorenzo Lotto'nun tablolarında yer aldığından "Lotto halıları" da denmektedir. Bu tip halılar XVI. yy. başında ortaya çıkmış ve XVII. yy. sonunda birden ortadan kaybolmuştur. Bu halıların daha sonra dokunmaya başlayan Uşak halı-larıyla yakın ilişkisi olduğu ve aynı bölge ve tezgâhlarda bu iki tipin birbirini izlediği öne sürülür. Birinci ve ikinci tip Holbein halıları, özellikle "Lotto halılan" Üşak halılanna ge-çlşi_ hazırlamıştır.
Üçüncü tip Holbein halıları eşit büyüklükte, içi sekizgenlerle doldurulmuş büyük kare ya da dikdörtgenlerin üst üste sıralandığı sade bir kompozisyon gösterir Hâl boyunca bu kare ya da dikdörtgenlerin sayısı iki ya da dörttür. Bu tipin kökeni Anadolu hayvanlı halılan ile birlikte görülen ve XIV. yy. tablolarında rastlanan geometrik kom-pozisyonlu halılara dayanır.
Dördüncü tip Holbein halılan ise üçüncü tipin bir başka biçimidir ve sekizgenlerle doldurulmuş karelerin altında ve üstünde ikişer küçük sekizgenin yer aldığı bir kompozisyon özelliği gösterir.
Bu son iki tip halılarda kûfiden gelişme bordürler yanında değişik başka bordür biçimleri de kullanılmıştır. Düğümleriyse 1 m2'de 100 000'i geçmez, ilk iki tipte ise düğüm sayısı 150 000'in üzerindedir ve tümü Gördes düğümlüdür. Üçüncü ve dördüncü tip Holbein halıları Bergama halılarına geçişi hazırlamış ve ötekilerden farklı olarak XIX. yy. sonlarına değin Bergama'da yapımına devam edilmiştir

kaynak:2-cilt:9
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(ressam, adından), halısı, hans, holbaln, holbein'

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:00 .