Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Dilbilim > Terimler Sözlüğü > Terimler Sözlüğü-I-İ > İbnünnefis (Alaettin Ah Bin Ebül-Hazm El-Kureyşi)

Terimler Sözlüğü-I-İ hakkinda İbnünnefis (Alaettin Ah Bin Ebül-Hazm El-Kureyşi) ile ilgili bilgiler


İBNÜNNEFİS (Alaettin AH bin Ebül-hazm el-Kureyşi), arap hekim (Şam 1210 -Kahire 1288). Şam'daki Nurettin Zengi hastanesi'nde tıp öğrenimi yaptı. Ayrıca sarf, nahiv, mantık ve fıkıh öğrenimi gördü. Kahire'ye yerleşerek hekimbaşı

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.10, 03:47
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart İbnünnefis (Alaettin Ah Bin Ebül-Hazm El-Kureyşi)

İBNÜNNEFİS (Alaettin AH bin Ebül-hazm el-Kureyşi), arap hekim (Şam 1210
-Kahire 1288). Şam'daki Nurettin Zengi hastanesi'nde tıp öğrenimi yaptı. Ayrıca sarf, nahiv, mantık ve fıkıh öğrenimi gördü. Kahire'ye yerleşerek hekimbaşı oldu. Kahire'deki Mesruriye medresesi'nde fıkıh dersleri verdi, ibni Sina'nın Kanun fit-tıbb adlı kitabının bir açıklaması olan Mucez ile büyük ün kazandı. Bu yapıt XIX. yy.'a değin Osmanlı hekimlerinin ve islam tıbbının temel başvuru kaynaklarından oldu. Mısırlı bir hekim, Miguel Serveto tarafından 1556'da bulunan küçük kan dolaşımını, ibnünnefis'in Şerhi teşrihi ibni Sina adlı yapıtında doğru olarak tanımladığını kanıtladı (1924). Hippokrates ve Huneyn bin ishak'ın tıp kitaplarına da açıklamalar yazan ibnünnefis'in dinsel yapıtları da vardır.


kaynak:2-cilt:9
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(alaettin, ebül-hazm, el-kureyşi), ıbnünnefis

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:49 .