Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Dilbilim > Terimler Sözlüğü > Terimler Sözlüğü K > KÖKTEN (ismail Kılıç), türk arkeolog

Terimler Sözlüğü K hakkinda KÖKTEN (ismail Kılıç), türk arkeolog ile ilgili bilgiler


KÖKTEN (ismail Kılıç), türk arkeolog (Ünye 1904 - Ankara 1974). Ankara Üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi antropoloji enstitüsü'nü bitirdi (1940), aynı enstitüde görev aldı, 1956'da profesör oldu. Ş. A.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.01.11, 13:38
Selim Hoytur - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 5.878
Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Selim Hoytur öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart KÖKTEN (ismail Kılıç), türk arkeolog

KÖKTEN (ismail Kılıç), türk arkeolog (Ünye 1904 - Ankara 1974). Ankara Üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi antropoloji enstitüsü'nü bitirdi (1940), aynı enstitüde görev aldı, 1956'da profesör oldu. Ş. A. Kansu'nun Etiyokuşu kazılarına katıldı (1939), N. Özgüç ve T. Özgüç'le Samsun yöresinde tarihöncesi araştırmaları yaptı (1940), Fındıcak vadisinde Yont-mataş döneminden mağaralar ve kaya sığınakları saptadı, Dündartepe'yi kazdı (1940-1941). Kars (1941), Gaziantep (1946) ve Tokat'ta (1947) gerçekleştirdiği yüzey araştırmalarında önemli tarihöncesi bulgular saptadı. 1946'da Antalya'da Karain* mağarası'nı buldu, bu yörede yeni mağaralar belirledi (Kızılin, Sırtlanini, Çarkini, Öküzini). istanbul'da Küçükçekmece ve Yarımburgaz mağarası kazılarına katıldı (1964-1965). Keban baraj gölü alanında yüzey araştırmaları yaptı (1969-1972), Ka-rataş, Kale, Küllününini kaya sığınaklarını kazdı. Yaşamı boyunca dört binden fazla mağarada gerçekleştirdiği araştırmalarla Anadolu'nun Tarihöncesi döneminin aydınlatılmasında önemli katkıları oldu. Önemli araştırmaları: "Samsun vilayeti prehistorik araştırmaları" (Ülkü dergisi, s. XVII, 1941); "Kars'ın tarihöncesi hakkında ilk kısa rapor" (Türk tarih kurumu belleteni, s. IX, 1943); "Anadolu'da prehistorik yerleşme yerlerinin dağılışı üzerine bir araştırma" (Dil tarih coğrafya fakültesi dergisi, s. X/3-4, 1952); "Antalya'da Karain mağarasında yapılan prehistorya araştırmalarına toplu bir bakış" (Türk tarih kurumu belleteni, s. XIX, 1955); Karain kılavuzu (1967).

kaynak:2-cilt:12
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(ismail, arkeolog, kökten, kılıç), türk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:26 .