Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Edebiyat > Dilbilim > Terimler Sözlüğü > Terimler Sözlüğü K > Kamuoyu araştırması nedir? Nasıl yapılır?

Terimler Sözlüğü K hakkinda Kamuoyu araştırması nedir? Nasıl yapılır? ile ilgili bilgiler


KAMUOYU ARAŞTIRMASI. Hükümetler, sanayi ve eğitim kuruluşları, siyasal partiler ya da gazeteler zaman zaman kamuoyunun belli konularla ilgili düşüncelerini öğrenmek isterler. Kamuoyu araştırması, bu bilgiyi edinmenin bir yoludur. Örneğin, ürünlerini

Like Tree2Likes
  • 2 Post By Şebnem

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.11.08, 16:03
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kamuoyu araştırması nedir? Nasıl yapılır?

KAMUOYU ARAŞTIRMASI. Hükümetler, sanayi ve eğitim kuruluşları, siyasal partiler ya da gazeteler zaman zaman kamuoyunun belli konularla ilgili düşüncelerini öğrenmek isterler. Kamuoyu araştırması, bu bilgiyi edinmenin bir yoludur. Örneğin, ürünlerini öğretmenlere satmayı tasarlayan bir şirket, onların kazanç durumlarını ve gelirlerini ne gibi yerlere harcadıklarını öğrenmek isteyebilir.
19. yüzyılda, biri Fransa'da öbürü İngiltere'de yapılan iki araştırma en eski kamuoyu araştırmalarıdır. Bunlardan Fransa'da yapılanın amacı işçi sınıfının, öbürü ise Londra'da yaşayan yoksul halkın yaşam koşullarına ilişkin bilgi edinmekti. O dönemde, her iki araştırma da söz konusu gruplardaki herkesle görüşülerek yürütülmeye çalışıldı. Bu yöntemle bilgi toplama pahalıya mal oluyor ve çok zaman alıyordu. Giderek kamu yoklamalarında Örneklem yöntemi geliştirildi. Böylece grubun sayısal olarak yalnızca belli bir oranıyla görüşülüyor, çok daha az zaman ve para harcanmış oluyordu.
Kamuoyu araştırmalarının yürütülmesinde ilk adım örnek alınacak grubun kapsamının belirlenmesidir. Güvenilir bilgi elde edebilmek için seçilen örnek grubun, tüm grubun özelliklerini yansıtması gerekir. Bu yönteme rasgele Örneklem adı verilir. Örneğin, telefon rehberinde sıralanan her beş öğretmenden biriyle görüşülerek A'dan Z'ye kadar bütün adlarla ilgili bilgi edinilir. Bu örneklem yöntemiyle elde edilen bilgi tüm grup için genelleş-tirilir. Tüm grubu yansıtması gerekirken, örneğin, yalnızca yüksek gelirli kişileri kapsayan bir örneklem ana kitleden sapar ve yanılgıya yol açar. Kamuoyu araştırmaları, biri kamuoyu yoklaması, öbürü pazar araştırması olmak üzere iki ana grupta toplanır.
Genellikle seçimlerden önce halkın kime oy vereceğini araştırmak amacıyla kamuoyu yoklaması yapılır. Siyasal partiler bu gibi yoklamalardan yararlanarak seçmenlerin eğilimlerini öğrenir.
Pazar araştırmaları ise halkın tüketim mallarına ilişkin görüş ve tutumunu saptamaya yarar. Bu türden araştırmalara günümüzde çok sık başvurulmaktadır. Yeni bir ürün, ancak tüketicilerin söz konusu ürüne ilişkin tutumlarının araştırmalar sonucu belirlenmesi ve değerlendirilmesinden sonra piyasaya sürülür.
Kamuoyu araştırmaları anketçiler aracılığıyla yürütülür. Anketçi araştırılmak istenen eğilimle ilgili önceden hazırlanmış yazılı soruları görüşü alınacak kişilere yöneltir. Anketçi-lerin, anket uyguladıkları kimseleri kendi görüşleriyle yönlendirmeye çalışmamaları gerekir.
ABD'li George Gallup 1930'larda örneklem yöntemiyle ilk yaygın kamuoyu yoklamasını gerçekleştirdi. 1936'da ayrı ayrı yapılan üç kamuoyu yoklamasında da Franklin D. Roosevelt'in seçileceği sonucu çıktı. Bu tahminin doğrulanması, kamuoyu yoklamalarına halkın güven duymasını sağladı.

Kaynak:1
9.cilt / s.298-299


Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
araştırması, kamuoyu, nedir?, yapılır?

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:52 .