Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > Çin Seddinde kuantum ışınlama deneyi

Bilim ve teknoloji hakkinda Çin Seddinde kuantum ışınlama deneyi ile ilgili bilgiler


Çin Seddinde kuantum ışınlama deneyi Çin Seddi, eşleştirilmiş fotonların 20 kilometrelik bir mesafede ışınlanmasını hedefleyen bir rekor denemesine ev sahipliği yapacak. Çin Bilim Teknoloji Üniversitesinden Dr. Jian-Wei Pan ve ekibi,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.07.06, 07:00
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Çin Seddinde kuantum ışınlama deneyi

Çin Seddinde kuantum ışınlama deneyi

Çin Seddi, eşleştirilmiş fotonların 20 kilometrelik bir mesafede ışınlanmasını hedefleyen bir rekor denemesine ev sahipliği yapacak. Çin Bilim Teknoloji Üniversitesinden Dr. Jian-Wei Pan ve ekibi, daha önce 600 metre olan kuantum eşleştirme mesafesini 7.7 kilometreye çıkardı. Ekip, aynı deneyi Çin Seddinde 20 kilometre mesafede yapacak. Işınlamada fotonlar kuantum özelliklerini yitirmeden transfer ediliyor.

KUANTUM EŞLEŞTİRMESİ
Teorik fizikte kuantum eşleştirmesi, iki partikülün birbirlerinden kilometrelerce uzakta dahi olsalar tek parça gibi aynı şekilde davranış gösterebilmelerini öngörüyor. Bu durumda bir partikülün kuantum özelliklerinin bilinmesi, diğerinin de özdeş çıkacağı anlamına geliyor. Kuantum eşleştirmenin bilimsel deneyler dışında haberleşme alanında kritik uygulamaları var. Kuantum özelliklerin eşleştirilmesi ile kriptolu içerik, kamuya açık kanallar üzerinden dışarıdan müdahale olmaksızın iletilebiliyor. Çin ekibinden önce şimdiye dek yapılan en uzak mesafeli kuantum eşleştirmesi Viyana Üniversitesi uzmanları tarafından Tuna Nehrinin altında 600 metre içinde gerçekleştirilmişti.

12 CMLİK LAZER IŞINIMI
Çin ekibi kuantum ışınlamasını uydu iletişiminde kullanmak istiyor, bu nedenle uydu iletişiminin yeryüzünde bir simülasyonunu tasarlandı. Işınlamanın yapılacağı baz istasyon ile atmosferdeki bir uydu arasındaki hava miktarı, yeryüzünde 10 kilometrelik bir mesafedekine eşit sayıldı. Işınım, Viyana ekibine göre çok daha geniş çaplı olarak gönderildi. Çinli ekip Viyana Üniversitesinin deneyini bir adım ileri götürerek, fotonları 1 milimetrelik lazer ile iletmek yerine, 12 santimetrelik bir lazer ışınımıyla iletti. Fotonlar, 7.7 kilometre ve 5.3 kilometre olmak üzere iki ayrı mesafede ışınlandı. Işınlardan biri hatta yakınlardaki Hefey kenti semalarından geçti ve hava kirliğilinden olumsuz etkilendiği gözlendi.

TARİHİ SEMBOL ÇİN SEDDİ
Çinli ekip aynı deneyi 20 kilometrelik bir mesafede yapmayı planlıyor. Bu deney için ise Çin Seddi ölçüt olarak seçildi. Seddin tarihi simgesinden de yararlanmak niyetindeki ekip, kuantum fiziği alanındaki bu rekor denemesini bir ulusal başarı olarak tanımlamak istiyor.

gencbilim.com
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çin, deneyi, kuantum, seddinde, ışınlama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:25 .