Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > bilim açıklayamıyor ... du... ve sanki hala açıklayamıyor

Bilim ve teknoloji hakkinda bilim açıklayamıyor ... du... ve sanki hala açıklayamıyor ile ilgili bilgiler


Bilim açıklayamıyorİzmit Körfezi'nde esrarengiz beyaz madde... 19.11.2007 18:30 İzmit Körfezi'nde bir ay önce ortaya çıkan ve zaman zaman azalan beyaz madde, bugün sabah saatlerinde deniz yüzeyini tamamen kapladı. İzmit Körfezi'nin

Like Tree3Likes
  • 2 Post By nuvekolik
  • 1 Post By nuvekolik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.11.07, 18:12
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart bilim açıklayamıyor ... du... ve sanki hala açıklayamıyor

Bilim açıklayamıyorİzmit Körfezi'nde esrarengiz beyaz madde...

19.11.2007 18:30İzmit Körfezi'nde bir ay önce ortaya çıkan ve zaman zaman azalan beyaz madde, bugün sabah saatlerinde deniz yüzeyini tamamen kapladı. İzmit Körfezi'nin doğu ucunda daha fazla olan ve sahil şeridinde deniz yüzeyini tamamen kaplayan esrarengiz maddeyle ilgili inceleme yapan TÜBİTAK uzmanları henüz net bir açıklama getiremedi.


Körfede zaman zaman çoğalan ve deniz yüzeyini kaplayan, balıçıların ağlarının gözeneklerini de saran beyaz madde bir ara azalmasına rağmen, bu sabah çoğalarak ortaya çıktı. Çevre halkını endişelendiren beyaz maddeden örnekler alan TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu) uzmanları, bu maddenin daha önce Akdeniz ve Karadeniz'de de görüldüğünü, ancak İzmit Körfezi'nde daha yoğun olduğunu belirtmişler, ancak tanımını yapamamışlardı.

`DOĞAL OLUŞUM'

TÜBİTAK'ın Gebze Kampusu'ndaki Marmara Araştırma Merkezi Kimya ve Çevre Enstitüsü uzmanlarından Doç. Dr. Çolpan Polat Beken yaptığı açıklamada, ilk kez 18 Ekim'de gözlemlenen bu maddenin sürekli izlendiğini belirterek, analizlerin sürdüğünü, bunun doğal bir oluşum olduğunu söyledi. Beyaz tabakanın canlı madde olmadığını, bu beyaz tabakaya tutunmuş birçok canlı organizmanın bulunduğunu da belirten Doç. Dr. Çolpan Polat Beken, sözkonusu maddeyle ilgili ulusal ve dünya literatüründe de tam olarak ne olduğuna ilişkin bilgi bulunmadığını söyledi.

TÜBİTAK uzmanlarına göre, bu maddenin oluşumunda körfezin doğal dengesinin bazı etkenlerin değişmesi ile farklı meteorolojik koşullar ve buna bağlı değişen biyolojik yaşam döngüsü etkili oldu.

Vatan
HABERTÜRK - Türkiye'nin En Büyük İnternet Gazetesi
HABERTÜRK - Türkiye'nin En Büyük İnternet Gazetesi


Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 20.11.07, 14:32
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: bilim açıklayamıyor

Beyaz maddenin sırrı çözüldü

Bilim adamları İzmit Körfezi'ni son bir ayda 2 kez kaplayan beyaz madde üzerine açıklık getirdi

İZMİT Körfezi yoğun olmak üzere Marmara Denizi'nde son bir aydır görülen ve bazı bölgelerde deniz yüzeyini tamamen kaplayan jeli andıran beyaz maddeyle ilgili çeşitli tanımlar yapılırken, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü uzmanları bunun `Leptomedusea' olarak adlandırılan öldükten sonra parçalanmış bir medüz (Denizanası) türü olduğunu açıkladı.


Körfezin son hali için tıklayınız...

Bugün de İzmit Körfezi'nde yoğun olarak görünen ve beyaz jeli andıran, tabaka büyük ilgi çekti. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü uzmanlarından Ahsen Yüksek, balıkçıların ağlarına da zarar veren maddeyle ilgili araştırma yaptıklarını belirterek, bu maddenin Marmara Denizi'nde ilk kez 2005 yılında gözlemlendiğini söyledi. Yüksek, yaptığı açıklamada, türün dağılımının genel olarak, deniz suyunun üst tabakalarında, su sıcaklığının maksimum seviyeden 20 derece civarına düştüğü Eylül ayından Kasım ortalarına kadar yoğun olarak görüldüğünü, daha sonra ortamdan hızla yok olduğunu belirtti.

Açıklamada, su sıcaklığının bu sene olduğu gibi ani değişen hava koşullarına bağlı olarak değişimi sonucu `Leptomedusea' olarak tanımlanan medüz türünün kitlesel ölümleri sonucu deniz suyunda jelimsi bir tabaka oluştuğu belirtilerek şöyle denildi:

"Rüzgar, dolayısı ile yüzey akıntılarının etkisi ile bölgesel birikim yapan bu beyaz-jelimsi yapı, deniz suyunda dağılım yapan fitoplankton (tek hücreli bitkiler) ve zooplankton (mikroskobik hayvancıklar) bünyesinde toplayarak bölgesel birikimler yapmıştır. Zaman zaman organik parçalanma sonucu köpüklenme de gözlenen oluşum denizel ortamda olumsuz bir görünüm göstermiştir. Bu türün ani ölümü sonucu, su kütlesindeki mikroskobik canlıların dağılımında olumsuz etki gözlenmesi söz konusudur. Aynı şekilde, bu dönemde su kütlesinde bulunan balık larvalarında da (bu dönemde mevsim itibarı ile su kütlesinin üst kısımlarında çaça balığı larvası bulunma olasılığı yüksektir) olumsuz etkisi olabilir. Fakat deniz tabanında ve balıklar üstünde bir etkisi gözlenmemiştir. Türün diğer bir olumsuz etkisi de balıkçıların ağlarında oluşan hasardır ki, bu durum ağların çekimi sırasında ağa binen yükün artması sonucu ağlarının parçalanmasıdır."
http://w9.gazetevatan.com/haberdetay...7&Categoryid=7
Açıklamada ayrıca, türün son yıllardaki artışının özellikle Marmara Deniz'inde besin elementlerinin ve sudaki plankton denen mikroskobik canlıların artması ile de ilişkilendirilebileceği vurgulandı. Denizlerimizdeki besin elementlerinin aşırı artışının ise kontrolsüz yüzeysel evsel atıkların artması ile de açıklanabileceği kaydedildi.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 25.11.07, 22:38
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: bilim açıklayamıyor ... du

'Beyaz madde'nin sırrı çözülemedi
Kocaeli Belediyesi, Körfez'in yüzeyini kaplayan maddeyi temizlemekte yetersiz kaldı. Balıkçılar, tam tanımlanamayan madde yüzünden avlanamaz oldu...


İzmit Körfezi'ndeki beyaz ve yapışkan tabaka yayılıyor. Dün İzmit açıkları ve marina çevresini tamamen kaplayan madde nedeniyle deniz suyu görünmez oldu.
TÜBİTAK: "Bu, içinde canlı da barındıran bir madde." İÜ'den Doç. Ahsen Yüksek: "Evsel atıklarla çoğalan, sıcakta ölen bir tür tekhücreli denizanası."Radikal-çevrimiçi /
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 29.11.07, 19:13
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Cevap: bilim açıklayamıyor ... du... ve sanki hala açıklayamıyor

Körfezdeki köpüğün sırrı!

İzmit Körfezi'nde, deniz yüzeyini kaplayan beyaz maddenin nedeni zamansız ve aşırı fitoplankton çoğalmaları...

İzmit Körfezi'nde, deniz yüzeyinde oluşan beyaz mukuslu tabakanın, fitoplankton adı verilen tek hücreli bitkisel mikroskobik canlıların zamansız ve aşırı çoğalmasından kaynaklandığı belirlendi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu - Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Başkan Vekili Mehmet Önder Yetiş, fitoplankton türlerinin zamansız ve aşırı çoğalmalarının ardından hücre içi sıvılarının ortamda birikmesi ve biriken organik maddenin fiziksel ve kimyasal etkenlerle bir araya gelerek yapışkan musilaj/mukus kütlesini oluşturduğunu belirtti.

Kütle içinde ortamdaki canlı ve cansız maddelerin hapsolduğunu kaydeden Yetiş, "Çökme hızı yüksek olan bu yumaklar, kısa zamanda dip sulara ve deniz tabanına sudaki diğer parçacıkları da çökelterek inmiş ve su kolonunda berraklaşmaya neden olmuştur" dedi.

Kirlilik neden oldu

Yetiş, zamansız ve aşırı fitoplankton çoğalmalarının, kirlilik, deniz ile kıyı kaynaklarının plansız ve yoğun kullanımı gibi insan baskılarının sonucu denizlerdeki doğal dengenin uzun zamandan beri bozulmuş olduğunun göstergesi olduğunu söyledi.

"Bu ve benzeri olayları en doğru şekilde yorumlayabilmek için kıyı sularımızın sürekli ve düzenli aralıklarla izlenmesi gerekmektedir" diyen Yetiş, denizlerdeki kirliliğin önemli oranının evsel, endüstriyel ve tarımsal kaynaklar başta olmak üzere denize yapılan atık su deşarjlarının oluşturduğunu kaydetti.

http://w9.gazetevatan.com/haberdetay...7&Categoryid=1
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 29.11.07, 21:53
huramiral - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Nereden: malesef istanbul
İletiler: 1.135
huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.huramiral artık çok görkemli biri.
Standart Cevap: bilim açıklayamıyor ... du... ve sanki hala açıklayamıyor

o ne ise lise çağlarında biz körfez de denize girdiğimiz zamanlar da çıkar dı arada bir önce petkimden geliyor demişlerdi o zamanlar sonra da balıkların larvası demişlerdi gene.
Ama artık orada denize girilemiyor malesef
__________________

Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:49 .