Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Bilim ve teknoloji > kütlesel tükeniş-En Büyük 5 Tükeniş

Bilim ve teknoloji hakkinda kütlesel tükeniş-En Büyük 5 Tükeniş ile ilgili bilgiler


Bilimadamları son 600 milyon yıldaki sayısız tükeniş arasında beşinin en büyük olduğunu söylerler.Bunlar o kadar fazla hayvanı yok etmiştir ki "kütlesel tükeniş" adını almışlardır. +Bunlardan ilki 440 milyon yıl önce

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.11.08, 09:43
Profesör
 
Üyelik tarihi: Oct 2008
Nereden: Amerikadan
İletiler: 7.777
Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.Efe Özcan için ne kadar gurur duyulsa azdır.
Standart kütlesel tükeniş-En Büyük 5 Tükeniş

Bilimadamları son 600 milyon yıldaki sayısız tükeniş arasında beşinin en büyük olduğunu söylerler.Bunlar o kadar fazla hayvanı yok etmiştir ki "kütlesel tükeniş" adını almışlardır. +Bunlardan ilki 440 milyon yıl önce (birinci zamanın ikinci periyodu) meydana geldi.Bitki ve hayvan türlerinin yüzde 60'ı tükendi.Bunların yüzde 85'i denizde yaşayan canlılardı. +İkinci büyük tükeniş 360 milyon yıl önce (birinci zamanın dördüncü periyodu) meydana geldi.7 milyon yıl içinde varolan türlerin yüzde 60'ı tükendi. +Üçüncü tükeniş, en geniş kapsamlı olanı ve iyi bilineni 250 milyon yıl önce (birinci zamanın son periyodu) deniz canlılarına ait türlerin yüzde 90'ı bir milyon yılda tükendi. Kara hayvanları arasında sürüngen ve çift yaşamlıların üçte ikisi ve böcek takımlarının yüzde 30'u yok oldu. Bu tükeniş sırasında çevre çok değişmişti.Deniz yüzeyi çok alçalmış, atmosfer oksijeni azalmış ve Güney Çin'de dev volkan püskürmeleri meydana gelmişti. +Dördüncü tükeniş 200 milyon yıl önce (ikinci jeolojik zamanın bininci periyodu) görüldü. Yeryüzündeki türlerin yüzde 20'sinin soyu tükendi. Çok sayıda sürüngen, karından ayaklı ve iki çenetli deniz hayvanı yok oldu. +Nihayet 65 milyon yıl önce en iyi bilinen tükeniş meydana geldi.Dinozorlarla birlikte sürüngenlerin ve deniz canlılarının yarısından fazlası yok oldu.Buna karşın memeliler ve çift yaşamlılar yaşamlarını sürdürdü.Başlıca neden Meksika'nın Yucatan Yarımadası'na 10 km çapında bir göktaşı düşmesiydi.
Kaynak

__________________
Nevart Akademi
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
büyük, kütlesel, tükeniş, tükeniş-en

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:35 .