Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Elementler > Alkali metaller-A grubu elementleri

Elementler hakkinda Alkali metaller-A grubu elementleri ile ilgili bilgiler


Alkali metaller PERİYODİK ÇİZELGE'nin A grubunda bulunan ELEMENT'lerdir. Artan atom ağırlıklarına göre, sırasıyla, lityum (Li), SODYUM (Na), potasyum (K), rubidyum (Rb), sezyum (Cs) ve fransiyum (Fr) bu gruba girer. Grubun

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.06.08, 17:26
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Alkali metaller-A grubu elementleri

Alkali metaller PERİYODİK ÇİZELGE'nin A grubunda bulunan ELEMENT'lerdir. Artan atom ağırlıklarına göre, sırasıyla, lityum (Li), SODYUM (Na), potasyum (K), rubidyum (Rb), sezyum (Cs) ve fransiyum (Fr) bu gruba girer. Grubun en önemli elementleri, sodyum ve potasyumdur. Alkali metaller gümüş parlaklığında ve son derece hafiftir. Lityum, özgül ağırlığı (suya göre yoğunluğu) en hafif olan katı elementtir (0,534). Özgül ağırlığı 1,87 olan sezyum ise, grubun en ağır elementidir.
Alkali metaller bıçakla kolaylıkla kesilebilecek yumuşaklıktadır. Isı ve elektriği iyi iletirler. Kolaylıkla erir ve oldukça düşük sıcaklıklarda buharlaşarak iki atomlu gaz molekülleri oluştururlar.
Bu metaller son derece etkin olduklarından doğada serbest halde bulunamazlar. Öyle ki, su ile bile şiddetli bir tepkimeye girerek hidrojen açığa çıkarır ve hidroksit oluştururlar. Sezyum nemli havada bile patlayarak tutuşur. Bu nedenle alkali metaller, parafin (Kerosen) altında saklanır.
Etkinliklerinin nedeni, metal atomundaki ELEKT-RON'lardan birinin kolaylıkla koparak, atomun tek pozitif yüklü İYON durumuna geçmesidir. Böylece, negatif yüklü öteki element iyonları tarafından kuvvetle çekilirler. Alkali metallerin tuzları, suda kolaylıkla çözülebilirler ama, kendilerini oluşturan saf elementlere ayrılmaları oldukça zoraur. Normal ELEKTROLİZ'de su kullanma zorunluğu olduğu için, alkali metallerin bu yöntemle elde edilmesi olanaksızdır. Bu nedenle, eritilerek sıvılaştırılmış bileşikler elektroliz edilirler. Elektrolizde cıva da kullanılabilir. Ancak bu durumda, metal ya amalgam olarak ya da cıva içinde çözünmüş olarak elde edilir.
Kolaylıkla elektron verme eğilimlerinden dolayı bu metallerden, cam üzerine ince bir film halinde sürülerek, FOTOSEL'lerde TELEVİZYON kamera tüplerinde yararlanılır.
Lityum (Li), grubun en hafif elementidir. Bazı özellikleri bakımından periyodik sistemin ikinci grubundaki TOPRAK ALKALİ METALLERİ'ne benzer. Karbonat ve fosfatları suda biraz çözünür.
Lityum sabunları, örneğin Lityum stearat, gres yağlarının katılaştırılmasmda, jelleştirici olarak kullanılır. Meteoroloji balonlarının doldurulmasında kullanılan hidrojen gazı, lityum hidrürden elde edilir:

LiH + H20--> LiOH + H2
lityum hidrür +su --->lityum + hidrojen hidroksit

İşaret fişeklerinde kırmızı renk verici olarak lityum tuzları kullanılır. Tıp alanında ise romatizma tedavisinde yararlı olmaktadır.
Lityum, doğada, silikat kompleksleri biçiminde bazı kaya ve killerde bulunur. En önemli minerali, spodumen'dir (Li2O.AL2O3.4SiO2). Bu kayaların asit ya da alkallilerle yıkanmasıyla, çözünebilir lityum bileşikleri elde edilir. Daha sonra bu yıkama sularından, az çözünür karbonatlar çöktürülür ve öteki tuzları oluşturacak biçimde uygun asitlerde çözülür. Metal lityum, eritilmiş lityum klorür tuzunun (LiCl) elektro-liziyle elde edilir. Erime noktasını düşürmek için ayrıca potasyum klorür katılır. Erimiş lityum yüzeyde oluşur ve hava ile ilişkisini kesmek için özel bir kap (çan biçiminde) altında toplanır.
Ansiklopedide Sodyum (Na), kendi adını taşıyan bir maddede incelendiğinden, burada anlatılmamaktadır.
Potasyum (K), genellikle sodyuma benzer, ama daha etkindir. Tıpkı sodyum gibi, su ile çok şiddetli bir tepkime verir. Oluşan hidrojen, tepkimenin şiddetinden tutuşur. Birçok potasyum tuzu, sodyum tuzlarına göre suda daha az çözünür.
Potasyum sülfat (K2SO4)gübre olarak,P. karbonat (K2C03) cam yapımında, potasyum hidroksit ya da potas kostik (KOH) yumuşak sabun (arap sabunu) yapımında, kullanılır. Kara barut, potasyum nitrat (KN03), kömür tozu ve kükürt karışımıdır. Potasyum bromür (KBr) ve potasyum İyodür (KI) fotoğrafçılık ve tıpta kullanılır.
Potasyum tuzları bitki ve hayvan hücreleri için çok gereklidir. Bitkiler bunları topraktan alırlar. Potasyum karbonat ilk olarak odun küllerinin su ile yıkanması ve bu suların bir potada buharlaştırılması ile elde edildi. Bu nedenle «potas Metal potasyum, erimiş tuzlarının elektrolizi ile elde edilir. Ancak, burada karbon elektrotlar kullanıldığı için patlayıcı karbonil bileşiklerinin oluşması tehlike yaratabilir. Bu nedenle sodyum ile indirgeme yöntemi yeğlenir.
KCl + Na ***8212;> NaCl + K
potasyum klorür + sodyum
Rubidyum ve Sezyum (Rb.Cs), lityumla aynı mineral içinde bulunur ve lityum üretiminde yan ürün olarak, elde edilirler. Ağır metaller oldukları ve kolaylıkla buharlaşıp iyonlaştıkları için İYON TAHRİKİ ve elektrik üretiminde MAGNETOHİDRODİNAMİK aracı olarak kullanılırlar.
Fransiyum (Fr), çok radyoaktiftir. En kararlı İZOTOP'unun yarılanma süresi yalnızca 21 dakikadır.

Nüve Forum
kaynak 4
1.cilt / s.14-15
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alkali, elementleri, grubu, metaller-a

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:14 .