Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Organik Kimya > Organik bileşikler > Alkol,odun alkolü,etil-metil alkol,içilen alkol-Alkollerin yapısı,Alkollerde tepkime

Organik bileşikler hakkinda Alkol,odun alkolü,etil-metil alkol,içilen alkol-Alkollerin yapısı,Alkollerde tepkime ile ilgili bilgiler


Alkol, alkollü içkilerdeki madde olarak herkesçe bilinir. Ancak içkideki alkol, bu maddenin birçok türünden sadece birisidir. «İçilen alkol Etanol, endüstri alanında asetik ASİT'in, politen (polietilen) gibi PLASTİKLER'in ve eter ve

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.06.08, 23:43
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
İletiler: 1.906
bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!bilimsel yakında çok ünlü biri olacak!
Standart Alkol,odun alkolü,etil-metil alkol,içilen alkol-Alkollerin yapısı,Alkollerde tepkime

Alkol, alkollü içkilerdeki madde olarak herkesçe bilinir. Ancak içkideki alkol, bu maddenin birçok türünden sadece birisidir. «İçilen alkol
Etanol, endüstri alanında asetik ASİT'in, politen (polietilen) gibi PLASTİKLER'in ve eter ve kloroformun üretiminde ya da bir çözücü olarak kullanılır. Ayrıca, vuruntulara karşı benzine katılan bir bileşik olan tetraetil kurşun üretiminde de kullanılır, ama bu zehirli olduğu için birçok ülkede yasaklanmıştır. Dünya alkol üretiminin üçte ikisi içki olarak tüketilirken, ancak üçte biri endüstri alanındaki kullanımını oluşturmaktadır.
Metil alkol ya da metanol (odunun kuru damıtılmasından elde edildiği için «odun alkolü
Etandiol ya da etilen glikol'dan (bazen yalnızca, «glikol Alkollerle bazı maddelerin birleşmesi, yararlı ü-rünler oluşturur. Sözgelimi, etanol ile klorun birleşmesinden kloral (bazen uyku ilacı olarak kullanılır) ortaya çıkar; klorobenzente birleşmesi, bir böcek ilacı olan DDT'yi (diklorodifeniltrikloroetan) oluşturur.
öteki alkol türlerinden birçoğu kimya endüstrisinde kullanılır. Bazıları bitki ve hayvanlarda doğal olarak bulunur: Kalp hastalığının etmenlerinden olan kolesterol ve A vitamini, birer kompleks alkoldür. Hattâ, genellikle ayrı kabul edilen şeker ve nişasta gibi" KARBONHİDRATLAR bile aynı sınıftandır.

Alkollerin yapısı: Bir hidrokarbondaki hidrojen atomlarından bir ya da daha fazlasının yerini hidroksil grubunun (***8212;OH) alması sonucu alkol oluşur, örneğin, etan (C2H6), etanol <C2H5OH> haline gelir. Bu nedenle metan, etan, propan, bütan, vb. hidrokarbonlardan oluşan alkoller de, benzer biçimde metanol, etanol propanol, bütanol adlarını alırlar. Tek hidroksil grubu bulunan alkoller, uçucu sıvılardan yapışkan katılara kadar çeşitli biçimlerde bulunur.

Yapısal olarak propan ve daha büyük hidrokarbonlardan oluşan alkoller, izomerlik gösterirler. Yani karbon, hidrojen ve oksijen atomu sayılarının aynı kalmasına karşınrOH grubunun bağlandığı yer değişiktir. Bu yapısal farklılık, moleküllere farklı özellikler kazandırır ve böylece, farklı kimyasal tepkimelere girmelerine yolaçar. örneğin, ikincil alkoller KETONLAR'a yükseltgenir; oysa -OH grubu karbon zincirinin sonuna bağlı bulunan birincil alkoller, ALDEHİT' lere ve KARBOKSİLLİ ASİTLERe yükseltgenirler. İzo-propil alkol ya da propan-2-oI gibi ikincil alkollerde hidroksil grubu, zincirin ortasında yeralan ve iki yanından öteki karbon atomları ile çevrelenmiş olduğu için hafifçe bükülmüş bulunan .karbon atomuna bağlanmıştır. Bir başka alkol türü de, üçüncül.alkollerdir. Bunlarda karbon atomu, bir hidroksil grubuna ve üç karbon atomuna bağlıdır.
Birden çok hidroksil grubu bulunan alkollere, po-Holler denir. Etandiol ve gliserol bu gruptandır. Bu alkollerden bazılarının molekül yapısı şekillerde gösterilmiştir.

Alkollerde tepkime: Alkoller (örneğin, ispirto), karbon dioksit ve su buharı vererek yanabilir. Ayrıca organik ve inorganik asitlerle tepkimeye girerek esterleri oluştururlar. Bu, kimyasal tuzları oluşturan, bir asit ile bir alkali arasındaki anorganik tepkimenin eş-değerlisidir. Sözgelimi, klorür asidi, sodyum hidroksit ile tepkimeye girerek, sodyum klorürü oluşturur. Tıpkı bunun gibi metanol, şahsilik asitle tepkiyerek metil salisilat'ı ya da halk arasındaki adıyla, keklik üzümü yağını oluşturur. Alkoller, tepkime koşullarına bağlı olarak su yitirip eterleri ya da olefinleri <al-kenler) oluşturabilirler.
Alkol üretimi: Endüstri amaçlı alkollerin çoğu, etilene yüksek ısıda, uygun bir KATALİZÖR ile su katılmasıyla elde edilir.

C2H4 + H2O--> CH3CH2OH
etilen su etanol

Metanol, hidrojenin, yüksek basınç ve oldukça yüksek ısı altında,, bir katalizör yardımıyla karbon oksitleri üzerine etki ettirilmesiyle elde edilir.
İçki yapımında kullanılan etanol, şekerin mayalanmasıyla. (fermantasyonuyla) elde edilir. Heksoz şekerlerinin (C6H12O6i) mayalanmasında, şekeri karbon dioksit ve alkole ayıran, maya hücrelerinin çıkardığı bir enzime gerek vardır. Çıkan karbon dioksit gazı, sıvıyı köpürtür. Üretilen alkol miktarı, yönteme, mayanın türüne ve ısıya bağlı olacaktır. Bazen, ŞARAP ÜRETİMİ'nde üzüm tanelerinin üstündeki doğal «buğumdan maya olarak yararlanılır. Ancak, çoğunlukla, hem şarap üretiminde hem de nişasta kaynağı olarak arpa kullanılan bira yapımında,dışardan maya katılır.
Genellikle, doğal olarak bulunan ve enzim adı verilen organik bir katalizör yardımıyla arpa, pirinç, patates ya da mısırın nişastası hidroliz edilir ya da bir şeker olan maltoz'a bölünür. Biracılıkta enzimi, tanelerin filizleri üretir. Tatlı bir sıvı ya da bira maya-sı oluşur ve bu mayada bulunan bir başka enzim (maltaz) aracılığıyla glikoza, glikoz ise gene mayada bulunan üçüncü bir enzim (zimaz) aracılığıyla alkole dönüştürülür. Nişastayı şekere dönüştürecek enzim yerine, seyreltik asit ya da alkali kullanılabilir.

Nüve Forum

kaynak 4
1.cilt / s.51-53
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alkol, alkol-alkollerin, alkollerde, alkolü, etil-metil, içilen, odun, tepkime, yapısı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:29 .