Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Kimya > Organik Kimya > Organik bileşikler > Kimyasal bağlar-moleküller arası bağlar,metalik bağlar,kovalent bağlar,iyonik bağlar

Organik bileşikler hakkinda Kimyasal bağlar-moleküller arası bağlar,metalik bağlar,kovalent bağlar,iyonik bağlar ile ilgili bilgiler


Kimyasal bağ, iki ATOM'u birleştiren bir bağlantıdır. Bu atomlar, hidrojen gazında (H2) olduğu gibi özdeş ya da magnezyum oksit (MgO) BİLEŞİK'inde olduğu gibi farklı olabilirler. Ayrıca, ikiden çok atomdan oluşmuş

Like Tree1Likes
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.06.08, 12:31
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Kimyasal bağlar-moleküller arası bağlar,metalik bağlar,kovalent bağlar,iyonik bağlar

Kimyasal bağ, iki ATOM'u birleştiren bir bağlantıdır. Bu atomlar, hidrojen gazında (H2) olduğu gibi özdeş ya da magnezyum oksit (MgO) BİLEŞİK'inde olduğu gibi farklı olabilirler. Ayrıca, ikiden çok atomdan oluşmuş birçok kimyasal bileşik de vardır. Bir bağ ile bir başka atoma bağlanan her atom, bileşiğin tüm özelliklerini taşıyan en küçük tanecik olan MOLEKÜL'Ü oluşturur. Sofra tuzu molekülünde bir sodyum (simgesi Na olan etkin bir alkali metal) atomu, bir klor (simgesi Cl olan bir gaz) atomuna bağlanarak, beyaz billursu bir katı olan sodyum klorürü (NaCl) vermiştir. Kloroformda katı bir element olan karbonun bir atomu, hidrojen gazının bir atomu ve üç klor atomu ile bağlanarak sıvı kloroformu (CHCl3) oluşturmuştur. NaCl molekülünde bir kimyasal bağ bulunmasına karşılık, CHC12 molekülünde dört kimyasal bağ vardır.
Yalnızca belirli atomlar birbirleriyle bağ oluştururlar. Bu, sözkonusu atomların elektron sayılarına ve bu elektronların çekirdek çevresinde düzenleniş biçimine bağhdır.Genel kural, değişmez sayıda elektron kapsayan kararlı, en dış elektron kabuklarının oluşmasıdır ve bu sayı çoğu atomlar için sekizdir. Bir istisna olan hidrojenin (H), yalnızca iki elektrona gereksinmesi vardır. Bir atomun oluşturduğu bağların sayısına DEĞERLİK (valans) adı verilir.
Kimyasal tepkime sırasında bağlar kopar ve yeni bağlar ortaya çıkar.

Kimyasal bağlar üç yolla oluşur:
Elektronların her birinin bir atom tarafından sağlandığı bir elektron çiftinin iki atom tarafından paylaşılmasıyla kovalent bağ; bir elektronun bir atomdan ötekine aktarılmasıyla elektrovalent (ya da iyonik) bağ; bir atomun bir elektron çiftini öteki atoma vermesiyle koordinattı (ya da datif) bağ.
Kimyacılar, bir moleküldeki atomların nasıl bağlandığını göstermek için yapısal formülleri kullanırlar (şekillere bakınız). Anorganik bileşiklerdeki bağlar, genellikle elektrovalent bağ niteliğindedir. Bir sodyum atomunun en dış bölgesinde bir elektronu vardır ve bunu oldukça kolaylıkla yitirerek artı yüklü sodyum iyonu (Na+)verir.Buna karşılık,klorun en dış bölgesinde yedi elektronu vardır ve kararlı eksi yük kazanarak eksi yüklü Cl- iyonu verir. Bağ oluşumundan önce çekirdek üzerinde bulunan toplam artı yük, çekirdeği saran ve her biri birim eksi elektrik yükü taşıyan elektronların sayısı tarafından dengelendiğinden, atomlar dışa karşı elektrikçe nötrdür (yansızdır).
Kovalent bağ,
kloroform (CHC3) ve metan (CH4) gibi organik bileşiklerde bulunan başlıca bağ türüdür. Klor gazının (Cl2) molekülleri de kovalent bağlarla bağlıdır. Elektronların bu biçimde paylaşılma
sında atomlar karşıt yüklü bölümler oluşturmazlar.
Koordinattı (datif, verilmiş) bağ, nitrik asitte (HN03) ortaya çıkar. Bu molekül, bir tanesine bir hidrojen atomu (H) bağlanmış üç tane oksijen atomuna (O) bağlı bir azot atomu (N) içerir. Saf nitrik asitte, azot atomu iki elektronunu bir oksijen-atomuna vererek, onunla bir datif bağ oluşturmuştur.
Ayrıca bu molekül, oksijen atomlarının biri ile azot atomu arasında bir çifte kovalent bağ içerir.
Bazı atomlar tek, çift ya da üçlü bağlar oluşturabilirler. Karbon, bunun' en göze çarpan örneğidir. Karbon atomlarının birbirleriyle uzun zincirler oluşturarak bağlanabilmelerinin sonucu olarak, günümüzde, birbirleriyle ve başka atomlarla bağlanmış karbon atomlarını içeren bir milyonun üzerinde farklı molekül türü "ardır. Bu moleküller canlı maddenin olduğu kadar yakıt, plastik ve ilaç üreten modern kimya endüstrisinin de temelini oluşturur.
Hidrojen atomları ile oksijen ya da azot atomları içeren moleküllerde, hidrojen bağı adı verilen başka bir bağlanma türü ortaya çıkar. Bunlar, zayıf bağlar olmakla birlikte, önemlidirler. Hem oksijenin hem de azotun en dış bölgelerinde ortaklanmamış elektron çifteleri vardır. Küçük ve yüzeye yakın artı yüklü çekirdeği bulunan hidrojen atomu, serbest elektronların üzerine yerleşmek eğilimindedir (bu, moleküllerin birleşmesinin nedenidir) Suda(HzO), bu yolla oluşmuş moleküller vardır ve birleşmesinin sıkılığı, bileşiğin yoğunluğunu artırır. Bu, suyun oda sıcaklığında bir gaz olmayıp sıvı halde kalmasını sağlar. Hidrojen bağları, uzun ve bükülmüş zincirler içeren protein moleküllerinin biçimlerinin belirlenmesinde de Önemli bir rol oynar.
Kimyasal bağın uzunluğu, birbirine bağlanmış olan atomların çekirdekleri arasındaki uzaklıktır ve X***8212;ışını KRİSTALLOGRAFİ'si yoluyla duyarlı olarak saptanabilir. Kimyasal bağın kuvveti, bağlann koptuğu ya da oluştuğu kimyasal tepkimelerle birlikte ortaya çıkan enerji değişimlerinin ölçümüyle, deneysel yoldan belirlenebilir.

Hidrojen depolama
yeni 1000 yılın yakıtı
Elementler - Hidrojen Sembol: H
Molekül nedir?elementin, kimyasal bileşiğin, suyun molekülü, moleküllerin hareketi
kimyasal bağlar
Kimyasal bağlar-moleküller arası bağlar,metalik bağlar,kovalent bağlar,iyonik bağlar
Bileşik-Atomlar rasgele birleşmez-Bir atomun başka bir atomla birleşebilme yeteneği
Hidrojen Bombası nedir

Kaynak:4
1.cilt / s.163-165

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (29.06.08 saat 22:19 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arası, bağlar, bağlar-moleküller, iyonik, kimyasal, kovalent, metalik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:42 .