Nüve Forum

Nüve Forum > gazete haber ve makale yorumları > Toplum ve Yaşam > Turizm Haberleri > Akçakoca, Yeşili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açılıyor

Turizm Haberleri hakkinda Akçakoca, Yeşili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açılıyor ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]81.İl olan Düzce'nin sahili bulunan tek ilçesi. Özellikle Yukarı Mahalle ve köylerde eski doku oldukça korunmuş. Fakat, turizmdeki en büyük avantajı, doğası. Akçakoca, Düzce***8217;nin, denize açılan kapısı. İstanbul***8217;la, üç saatlik

Like Tree1Likes
  • 1 Post By ghostgirl

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.07.09, 14:15
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.530
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Akçakoca, Yeşili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açılıyor

[coverattach=1]81.İl olan Düzce'nin sahili bulunan tek ilçesi. Özellikle Yukarı Mahalle ve köylerde eski doku oldukça korunmuş. Fakat, turizmdeki en büyük avantajı, doğası.
Akçakoca, Düzce***8217;nin, denize açılan kapısı. İstanbul***8217;la, üç saatlik bir mesafede, Ankara***8217;nın da hemen hemen o kadar uzağında bir doğa cenneti. Yeşil ve mavi tutkunlarına, su ve doğa zenginliği içinde küçük, sevimli köyler, dereler, mükemmel kanyonlar sunuyor. Bütün bunlara ulaşmayı da uçsuz bucaksız fındık bahçelerinin içinden geçirerek sağlıyor.

Baba Dağları, Akçakoca***8217;yı bir yay şeklinde çevrelemiş. Nereden bakarsanız bakın, dorukların sisinden orada mükemmel bir doğal hayatın varlığını görebiliyorsunuz. Baba Dağı***8217;nın eteklerine kurulan köyler, bazen yüksek tepelerde, bazen vadi yataklarında, ama hep doğayla barışık sizi sahildeki Akçakoca***8217;ya ulaştırıyorlar.

Akçakoca***8217;nın adı

Adını, Osman Gazi***8217;nin komutanı Akça Koca***8217;dan alıyor. Akça Koca, Osman Gazi ve Orhan Gazi devrinin kumandanlarından ve cengaverlerindendi. Orhan Gazi***8217;nin, şehzadeliği sırasında lalasıydı. Bu bölge onun tarafından 1323 yılında fethedilip Osmanlı topraklarına katıldı. 1328 Yılında Kandıra yakınlarında vefat edip burada bir dağ başına gömüldü. Ama, fethettiği bu yerler, asırlar boyu onun adıyla anılmaya devam etti.

Akçakoca Tarihi [coverattach=2]

Bitinya, Roma ve Bizans dönemindeki adı, Diapolis***8217;ti. Kayalarda yansıyan ışığın parlaklığı dolayısıyla Diapolis, "parlayan şehir" anlamına geliyordu. Zira, Dia'nın kelime anlamı "parlak"tı. XIII ve yüzyılda Ceneviz***8217;lilerin hakimiyeti altındaydı. 1323 Yılında, Akça Koca tarafından fethedildi. 1692 Yılına kadar da Bolu Sancağı***8217;na bağlı bir voyvodalık olarak yaşadı. 1934 Yılında ilçe oldu.

Akçakoca

30 km'lik bir sahil şeridi bulunan Akçakoca, bu yıl itibariyle bir de mavi bayrak sahibi olmuş. Dalış turizmini canlandırmak amacıyla da, Akçakoca Paşalar Köyü sahilinin yaklaşık 2,5 kilometre açığında, 27,2 metre derinlikte batırılmış bir C-47 tipi uçak bulunuyor. Fakat Akçakoca daha çok fındık denizi, kayın, meşe, kestane, ıhlamur ağaçlarıyla kaplı ormanları, bol su kaynakları, derin kanyonlarıyla etkiliyor gidenleri. Son zamanlarda ceviz ekimi de çoğalmış Akçakoca***8217;da. Aynı zamanda da bir kültür turizmi merkezi. 1934***8217;te burada öğretmenlik yapan büyük usta Rıfat Ilgaz***8217;ın çalıştığı okul ve ait olduğu bölge (Yukarı Mahalle) buram buram tarih kokuyor. Akçakoca, ustanın ***8220;Karadeniz***8217;in Kıyıcığında***8221; adlı kitabının da konusu olmuş. Yine meşhur ***8220;Sarı Yazma***8221;da da hem Akçakoca, hem devrin üzerinden ülke mükemmel bir şekilde gözler önüne serilmiş. Sarı Yazma***8217;da Akçakoca ile ilgili bölüm az olsa da, kişiler ve yapılanlar üzerinden bu sevimli kıyı kasabasının bir hayli eski günlerine gidebiliyor ve bu günü ile ilgili hüzünlü karşılaştırmalar yapabiliyorsunuz.

Akçakoca karavan turizmi konusunda da iddialı. 1950***8217;li yıllarda henüz Türkiye***8217;de turizmin lafı edilmiyorken, Akçakoca bir turizm merkeziymiş. Bunun izlerini bu gün değişik şekillerde gözlemlemek mümkün. Tezel Kamping de bu izlerden kalmış bir tesis. Dünyanın her tarafından karavanlar geliyor buraya. Küçük bir butik oteli de bulunuyor. Çadır Kamping olarak da gerekli bütün imkanlar var burda.

[coverattach=3]Ceneviz***8217;lilerden kalma bir kalenin küçük bir kısmı toprak üstünde, hakim bir tepede zamana meydan okumaya devam ediyor Akçakoca sahillerinde. Kasabada, Yukarı Mahalle***8217;de bulunan tarihi bir caminin yanı sıra aşağıda da 1900***8217;lü yılların ortalarında yapılmış şirin bir cami daha bulunuyor. Akçakoca***8217;lılar Yeni Cami***8217;leriyle övünseler de dışarıdan gidenler için orası tıpkı Belediye Sarayı binası gibi bu küçük kıyı kasabasını betona boğmuş yapılardan sadece iki tanesi olarak görünmekten öteye geçmiyor. Geçmişimizin mükemmel cami mimarisini de bir tarafa bırakarak bir başka mimari taklidiyle yapılan eserler ancak emitasyon olmaktan öteye geçemiyorlar ne yazık ki. Aslı dururken de taklidi çok önemsenmiyor tabi. Akaçakoca gibi sahil kentlerine, daha küçük ölçekli yapılar gerekiyor. Hele ki yüzünü turizme dönmüş kentlerde yapılaşma oranının minimum seviyede tutulması, projelerin başarı şansını arttırıyor. Fakat söz camiden açılmışken, Hemşin Köyü***8217;ndeki tarihi camiyi anlatmak istiyorum. Hemşin Köyü, merkezin yaklaşık 15 km***8217;lik bir mesafesinde, Hopa***8217;dan gelenler tarafından kurulmuş olan üç köyden bir tanesi. Önceleri her cuma, üç köydeki Hemşin***8217;liler bu camide bir araya geliyorlarmış. Ama zaman içinde cami tarihsel zenginliği ve mükemmel işçiliği göz ardı edilerek kaderine terk edilmiş. Köylerde yapılan diğer camiler kullanılmaya başlanmış. Halbuki Hemşin Köyü***8217;nün tarihi camisi Osmanlı***8217;dan kalma ağaç oymalı mükemmel bir ahşap cami. Harap ve yıkık bir durumdayken, birkaç sene önce yeniden ayağa kaldırılmasına karar verilmiş. Çok fazla emek harcanmış. Gittiğimde ben de bir hayli emek verdim. Benim gibi kilolu birisinin çok zor sığabildiği minaresine tırmanmak için harcadım bu emeği. Karanlıkta el yordamıyla şerefesine kadar çıktım ama minare sallanmaya başlayınca çıktığımdan daha büyük bir hızla indim ahşap basamaklarından.
Hemşin camisinin restorasyonunda çok emek harcandığını biliyoruz. Alınan katkılar haricinde köyün fındıklığına ait gelirin de kullanılması mükemmel bir dayanışma örneği. Fakat, köyde cami ile ilgili anlatılan hurafe bunca emeğin zeyil ziban olmasına neden oluyor. Ayrıca, böyle yakın bir tarihten elle tutulur bilgiler varken, bu kadar kolay şekilde hurafe anlatılması gelenlere karşı da pek hoş olmuyor. Dolayısıyla, minarenin gerçek hikayesi harcanan emek ve kazanılan başarıyla birlikte anlatılırsa daha fazla ilgi çekeceklerine kimsenin şüphesi olmasın. Zaten köy öyle yeşil ve güzel, cami öyle uyumlu ve sevimli ki böyle hikayelere de ihtiyaçları yok Hemşin Köylülerinin. Caminin alt katı taş, üst kısmı geçme ahşap kullanılarak çivisiz yapılmış.

Akçakoca***8217;da neler var ? [coverattach=4]

Her şey var Akçakoca***8217;da. Küresel ısınmaya tezat yeşil bir doku ve bol su var. Kanyonların arasından gürül gürül akan suların, yürüdüğünüzde şelaleye dönüşüp aktığını görüyorsunuz. Yağmur ormanları hissini verdiren bir dokunun içinden geçiyorsunuz. Devasa yapraklı bitkiler, çeşit çeşit çiçekler ve ormanın bütün türlerini sunan ağaçlar. Bu kanyonlara gitmek için sayısız sevimli köylerden, yukarıda bahsettiğimiz göz alabildiğine uzanan fındık denizinden geçiyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse doğa var Akçakoca***8217;da. Harika bir mutfak var Akçakoca***8217;da.


Fakıllı Mağarası Turizme açılıyor.

Sarkıt ve dikitler bakımından oldukça mükemmel olan mağara 1010 metre uzunluğunda. Fakıllı köyü yakınında. Kültür ve Turizm Bakanlığının yönlendirilmesi doğrultusunda ziyarete açılması için çalışmalara başlanmış. Özellikle astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Sit kapsamına alınmış. Birbirine bağlı iki bölümden oluşuyor. Kafesli bir yapısı var.

[coverattach=5]Akçakoca'nın torunu Edirne'yi şenlendirmişti

Edirne ile Akçakoca arasında böyle bir bağ var. Buraya adını veren Akçakoca'nın oğlu Hacı İlyas'tı. Onun da oğlu Fazlulah Paşa'ydı. Mevlana Fazlulah Paşa olarak da anılır. Gebze Kadılığında bulundu. Çelebi Sultan Mehmed ile Bizans imparatoru arasında bazı müzakerelere elçi oldu. Edirne'de onun adıyla anılan bir mahalle bulunuyor. XV. asırda Edirne'nin imarı ve şenlendirilmesinde çalışmıştı. II. Murad devrinde, 1436 ve 1438'de iki defa vezirlik yapmıştı.
Akçakoca***8217;da yerli halkın yanı sıra Laz, Abaza, Çerkez, Gürcü kökenliler bulunuyor ve zengin bir halk mozaiği oluşuyor. Bu zenginlik, Akçakoca mutfağına da yansıyor tabii. Akçakoca'da, çoğunluğu iki katlı olan tarihi evlerdeki belirgin özellikler, ahşap karkaslar arasına konulan kırmızı tuğla duvarlar, sıvasız cepheler, sokak çıkmaları, ahşap cumbaları ve bahçe konumlarıdır.

Akçakoca Uluslararası Turizm Kültür ve Fındık Festivali

Her yıl Temmuz ayının 3. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor.

Karadeniz'in Akçakoca'ya hediyesi; Ahşap Lenin Büstü[coverattach=6]

Fotoğrafta görünen ahşap Lenin büstü de bu şirin sahil kasabasına Karadeniz'iden bir hediye. Hırçın dalgalarla vurmuş Akçakoca sahillerine. Şimdilik Belediyeye ait garajda saklanıyor. Ama eminim yakın bir tarihte, Akçakoca'lılar onu, kendisine yakışan bir yerde sergileyeceklerdir.

Yazı ve Fotoğraflar :
Bilsen GÜRER


cnnturk.com
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-1.jpg   Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-2.jpg   Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-3.jpg   Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-4.jpg  

Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-5.jpg   Akçakoca, Yeþili, Suyu Ve Masumiyetiyle Turizme Açýlýyor-6.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
açılıyor, akçakoca, masumiyetiyle, suyu, turizme, yeşili

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:26 .