Nüve Forum


Turizm Haberleri hakkinda Kapalıçarşı ile ilgili bilgiler


Kapalıçarşı deyip de geçme İstanbul'da yaşayanlardan çok turistlerin ilgisini çeken Kapalıçarşı için Orhan Veli "Kapalıçarşı deyip de geçme; Kapalıçarşı, kapalı kutu," demişti.... Kapalı bir kutu: Kapalıçarşı Esra Çoruh İstanbul'un simgelerinden

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.08.07, 11:15
nuvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Kapalıçarşı

Kapalıçarşı deyip de geçme
İstanbul'da yaşayanlardan çok turistlerin ilgisini çeken Kapalıçarşı için Orhan Veli "Kapalıçarşı deyip de geçme; Kapalıçarşı, kapalı kutu," demişti....Kapalı bir kutu: Kapalıçarşı


Esra Çoruhİstanbul'un simgelerinden Kapalıçarşı, Türklerden çok turistlerin ilgisini çekti hep. Oysa görkemli tarihi, farklı mağazaları ve cıvıl cıvıl atmosferiyle bu çarşıda yok yok. Antikacılar, kuyumcular, çantacılar, dericiler, takıcılar, kumaşçılar... İşte size son hali incelenerek hazırlanmış bir Kapalıçarşı rehberi. Bu sıcaklarda çarşının serin atmosferi iyi gider..

Kimilerinin sadece yabancı bir misafiri geldiği zaman aklına Kapalıçarşı'ya gitmek gelir. Bense kendimi ödüllendirmek için sık sık bu eşsiz çarşıya giderim. Ana caddelerden ara sokaklara girer, her seferinde de yeni bir şeyler keşfederim. Eşsiz atmosferi, görkemli tarihi, cıvıl cıvıl sokaklarıyla yabancı turistlerin uğramadan dönmediği bir adres burası. Sokaklarında dolaşırken her an bir sürprizle karşılaşabileceğiniz Kapalıçarşı'da dükkân sahiplerinin konukseverliğini, ikram ettikleri kahve ve çaylardan hissediyorsunuz. Onlar için önemli olan bir şey satmak değil, oturup soluklanmanız... Burası birçok tasarımcının da ilham aldığı yer. Çünkü Kapalıçarşı'da yok yok. Nuriosmaniye ile Beyazıt'ı bağlayan iki ana kapı arasındaki ana cadde ve irili ufaklı sokaklarında ne ararsanız var. Kuyumcular, dericiler, çantacılar, halıcılar, hediyelik eşya satan dükkânlar, antikacılar, kumaşcılar... Kapalıçarşı, 47 bin metrekarelik bir alana kurulu. Dükkanların çokluğu ve çeşitliliğiyle dünyanın hiçbir yerinde Kapalıçarşı'nın yerini tutabilecek bir çarşı yok. Donna Karan, Galliano, Jean Paul Gaultier, Rıfat Özbek gibi dünyaca ünlü tasarımcılar da ilham almak için özel olarak burayı ziyaret ediyor.
Muhteşem kumaşlarla dolu dükkânları keşfetmek için çarşının Yağlıkçılar bölgesine gidin. El işi yemeniler, Anadolu'dan peştamallar, Özbek kumaşlarından yatak örtüleri, kumaş dükkânlarında karşınıza çıkıyor. El işlemesi kıyafetlerde en çok çeşit Remzi Fırat'ın (13) dükkânında. Bu mağazada İran'dan, Pakistan'dan getirtilen el işi etekler ve tunikler bulabilirsiniz. Bodrum, Marmaris, Kemer gibi tatil yörelerindeki butik sahipleri bu dükkândan alışveriş yapıyor. Mağaza, Yorgancılar Caddesi'nde Ethnic City'yi (14) de açmış. Buraya da mutlaka uğrayın. Her ürünün tek olduğunu da unutmayın. Yazmalar ve Osmanlı işi kaftanlar için mutlaka Muhlis Günbattı'nın (15) Perdahçılar Sokağı'ndaki dükkânına bakın, eski ve yeni tekstil ürünleri satıyor. Yazmalardan Osmanlı işi kaftanlara, üç eteklerden halılara kadar geniş bir ürün yelpazesi var. Yağlıkçılar Caddesi'ndeki Sivaslı İstanbul Yazmacı (16) da çarşının en eski dükkânlarından. Her türlü Anadolu el dokumalarını bulabileceğiniz bu küçük dükkân, yerli yabancı birçok tasarımcının uğrak yeri. Bu dükkânda aradığınız her çeşit eski Osmanlı kıyafetlerini, ayrıca Anadolu'dan farklı dokuma kumaşları, peştamallar, yazmalar da bulabilirsiniz. Yine bu caddede hediyelik eşya için gidebileceğiniz bir adres, Fikret ve Şeref Öztürk'ün (17) dükkânı. Burası, Hacivat ve Karagöz tutkunlarının görmesi gereken bir adres. Örücüler Kapısı'nın girişinde bulunan Eğin Tekstil (18), 145 yıllık bir dükkân. Erzincanlı Eğin ailesinine ait olan dükkânın pek çok ünlü müşterisi var. Burada ipek dokumalar, yöresel el dokumaları, yazmalar, keten yatak takımları bulabilirsiniz.

Modayı Kapalıçarşı***8217;daki dükkânlardan alışveriş yaparak da takip edebilirsiniz. Yarı değerli taşlardan kolyeler, ister klasik ister iddialı deri montlar, ünlü markaların tasarım çantaları ya da Anadolu***8217;nun farklı yörelerine ait peştamallar sizi bekliyor.


Altın ve pırlantalı el emeği takılar

Çarşıyı doyasıya gezmenin en kolay yolu, Nuriosmaniye ya da Kürkçüler kapısından başlamak. Bu kapılara yakın otopark da olduğundan, arabayla gelenler için park yeri derdi yaşanmıyor. Nuriosmaniye kapısından girdiğinizde, sağlı sollu kuyumcularla karşılaşıyorsunuz. Kalpakçılarbaşı Caddesi, 'kuyum çarşısı' olarak adlandırılıyor. Bu bölümde, her zevke göre altın ya da pırlantalı takı bulmak mümkün. Çevredeki hanlarda yapılan ve bu vitrinlerde sergilenen el emeği özgün takıları ya da moda dergilerinde yer alan tanınmış markaların takılarının uyarlamalarını çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Her girdiğiniz dükkânda farklı model ve fiyatla karşılaşacağınız için bir şey almadan önce olabildiğince çok dükkâna bakın. Size önerim, beğendiğiniz modellerin fiyatlarını mutlaka dükkânın kartına yazdırmanız. Böylece 'Hangi dükkândı?' sıkıntısı yaşamazsınız. Buradaki en popüler kuyumculardan biri Kafkas (1) . Farklı tasarımlarıyla sosyetenin uğrak noktası olan Kaftas'da çok modern tasarımlar var. Özellikle pembe altın tasarımlar farklı olmak isteyenler için. Hemen yandaki Fuat Kırgız'da (1) ise daha iddialı, ağır modeller var. Caddenin sonuna kadar devam eden kuyumcularda ikinci el saatler de bulabilirsiniz. Yine ana cadde üzerindeki iddialı modelleriyle dikkat çeken Punto'da (2) sonbahar-kış için deri ve kürk ceketler var.

Antika tutkunları için birebir

Sandal Bedesteni'nden geçerek Eski Bedesten'e yani, Kapalıçarşı'nın en eski ve otantik kısmına geçerken, antika tutkunuz varsa Şalabi Antik (9) ve Ziva Antik'e (10) uğrayıp eski parçalara göz gezdirin. Eski Bedesten'e geldiğinizde takıcılar, kilim ve halıcılar, eski saat satan dükkânlarda da çok farklı şeyler bulabilirsiniz. Mavi Köşe (11) bunlardan biri. Mardin, Diyarbakır taraflarından toplanmış el yapımı 22 ayar altın küpelerin satıldığı dükkânda, ürünlerden sadece bir çift var. Eğer kendi takınızı yapmak istiyorsanız, mutlaka Stil İnci'ye (11) uğrayın. Stil İnci'de dilediğiniz her türlü doğal ve yarı değerli taştan aksesuar bulabilirsiniz. Kendi tasarımları olan küpeler, bilezikler ve kolyelerin bulunduğu dükkanda, dileyenler istedikleri bir modelin tasarımını yaptırabiliyor. Her boy inci, turkuaz ve mercanların bulunduğu bu dükkândan çıkmakta zorlanabilirsiniz. Eski Bedesten'de soluklanmak isterseniz Bedesten Cafe (11) doğru adres. Burada kahvenizi yudumladıktan sonra, hemen karşısındaki Bagus'a (11) uğrayın. Buradaki yarı değerli taşlardan takılar ve gümüş aksesuarlar görülmeye değer. Aynı sokağın köşesindeki Erdün Collection'da (11) ise fener, kandil gibi ev aksesuarları var. Takılar için bir başka adres de İç Bedesten'deki Nail İsmailli'nin (11) mağazası Hasan ve Nuri kardeşler. Burada çok modern tasarımlar var. Özellikle büyük küpelere mutlaka göz atın. Takı meraklıları için bir başka durak da, Sandal bedestenindeki Selçuk (12). Mercan, turkuaz, turmalin gibi taşlardan yapılan küpe, kolye ve bileziklere göz gezdirin. Ayrıca gümüş, küçük gece çantaları her zaman kullanılabilecek hoş tasarımlar. Mağazanın bir başka şubesi de, Kalpakcılarbaşı Caddesi'nde.
Tasarım çantalar

Kuyumculardan sıkılıp, ilk soldaki sokaktan sol tarafa, Kürkçüler Caddesi'ne doğru giderseniz deri mağazalarıyla karşılaşırsınız. Burada uğramanız gereken adres Koç Deri (3). Alışverişiniz sırasında ünlü isimlerle de karşılaşabilirsiniz. Buraya gelmişken, çantacılara da mutlaka göz atın. 'Sahte çanta' kullanmaktan çekinmiyorsanız, ünlü markaların en son modellerini bulabilirsiniz. Siz çantalara göz gezdirirken, yabancı turistlerin bu çantalardan 10'ar- 20'şer aldığına tanık olabilirsiniz. Çanta fiyatları dükkânlara göre değişiyor. Prada, Miu Miu, Dolce&Gabbana gibi markaların birçok farklı modelini yine bu çanta mağazalarında bulabilirsiniz. Kıyıcı (4), tüm sosyetenin alışveriş yaptığı bir adres. Fiyatlar diğerlerine göre daha yüksek ama bu rağbetin, kullanılan aksesuarlar ve derilerin orijinalleriyle aynı olmasından kaynaklandığı söyleniyor. Kıyıcı'nın fiyatlarını yüksek bulanlar için Pako (5), Tony (6), Cactus (7), Antilop (8) diğer adresler.

Çarşının modern yüzü

Tüm bu otantik dükkânların arasında, modern tasarımların satıldığı yeni dükkânlar da yerli-yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. Özellikle Keseciler Caddesi'ndeki Derviş'te (19) banyo aksesuvarları, yöresel el dokumaları, yazmalar, yastık kılıfları, Anadolu'daki köylerden toplanan cepkenler ve gömlekler bulabilirsiniz. Yurtdışına giderken ne hediye götürmeliyim diye düşünüyorsanız, buradan ideal seçenekler bulabilirsiniz. Bir başka alternatif de, hemen karşısındaki Abdulla (19). Burada da banyo aksesuarları, sabunlar, havlular, peştamallar, yatak örtüleri, halılar var. Yine bu caddedeki Deli Kız (19), Türk motifi taşıyan hediyelik eşya ve kıyafetler için güzel bir adres. Deli Kız'ın bir de çocuklar için mağazası var. Burası neredeyse Kapalıçarşı'nın yeni yüzü oldu. Bu mağazalara, modern yüzüyle kafeler eşlik ediyor. Life Cafe (19), Sultan Cafe (19) ve Fes Cafe (19) yemek yiyebileceğiniz alternatiflerden. Hâlâ Fes Cafe, en popüler olanı. Öğle yemeği için bir başka alternatif de; çarşının meşhur bol kepçe lokantası Havuzlu Restoran (20) ve onun ev yemekleri. Havuzlu Restoran'ın hemen karşısındaki Galeri Apollo'daki (20) modern postlara da göz atın. Mağazada, dilediğiniz ölçüde ve desende inek postundan yapılma halılar ve minderler de var. Hemen yanındaki Popüler Deri (20) adlı dükkânda da uygun fiyata kadın ve erkek için deri ceketler bulabilirsiniz.
Beğendik&Beğenmedik

BEĞENDİK

ECE SÜKAN Her zaman olduğu gibi kendine özgü stiliyle çok hoş olmuş. İddialı platform ayakkabıları gece kıyafetinin altında kaba dursa da, bu da Ece Sükan tarzı...

DERİN MERMERCİ Mini jean eteği ve beyaz gömleğiyle Bodrum'daki bir davet için gayet uygun giyinmiş.

BEĞENMEDİK

YASEMİN TACİROĞLU Yasemin Hanım, keşke desenli elbisesinin altına kapalı babet yerine Bodrum'un havasına uyacak bir sandalet giyseydi...

SİBEL BİLGIÇ Sibel Hanım'ın elbisenin içinden görünen beyaz sutyeni çok çirkin duruyor. Ona önerimiz, bu tür askılı elbiselerle askısız sutyen kullanması!

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kapalıçarşı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:48 .