Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Kültür > Medya > Gazeteciler > Agah Efendi-Türk Gazateci

Gazeteciler hakkinda Agah Efendi-Türk Gazateci ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Çapanzade Agâh Efendi, türk gazeteci (İstanbul 1832-Atina 1885). Yozgatlı Çapanzade ai-lesindendir. Galatasaray Tıbbiye mekte-bi'nde gördüğü öğrenimini yarıda bırakarak Babıâli tercüme odasına girdi (1849). Elçilik kâtibi olarak Paris'te bulundu (1852-1854). Dönüşünden

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 15.07.09, 19:04
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Agah Efendi-Türk Gazateci

[coverattach=1]Çapanzade Agâh Efendi, türk gazeteci (İstanbul 1832-Atina 1885). Yozgatlı Çapanzade ai-lesindendir. Galatasaray Tıbbiye mekte-bi'nde gördüğü öğrenimini yarıda bırakarak Babıâli tercüme odasına girdi (1849). Elçilik kâtibi olarak Paris'te bulundu (1852-1854). Dönüşünden sonra Rumeli ordusu çevirmenliği başta olmak üzere çeşitli görevler aldı. ibrahim Şinasi Efendi ile birlikte Türkiye'nin ilk özel gazetesi Tercüman-ı ahval'i kurdu (1860). Şinasi altı ay sonra ayrılınca, gazeteyi tek başına çıkardı. Postahanei amire nazırlığı (1861) yaptı. Vapur işletmeleri, Ereğli Kömür idaresi, Divanı muhasebat'ta görevler aldı. Nazırlığı sırasında Türkiye'de ilk kez posta pulu kullanımını başlattı (1862). Genç Osmanlılar cemiyeti'nin kuruluşunda yer alarak siyasal yenileşme hareketlerine katıldı. Cemiyet üyelerinin tutuklanmasıyla birlikte o da görevinden uzaklaştırıldı. Paris'e kaçtı. Gazetesi kapandı (1867). Brüksel'e, oradan Londra' ya geçti. Tercüman-ı ahval'iri harf kalıplarını ve baskı ustasını Londra'ya getirterek Hürriyet gazetesinin yayımlanmasında etkin rol oynadı; ancak, siyasal etkinliklere katılmadı. 1884'te bağışlanarak "bâlâ" rütbesiyle Rodos, sonra da Midilli mutasarrıflığına atandı. Atina elçiliğine getirilmesinden bir ay sonra öldü. Türk gazeteciliğinin kurucu ve öncülerinden sayılır.

kaynak:2-cilt:1
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Agah Efendi-Türk Gazateci-agah.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
agâh, efendi-türk, gazateci

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:41 .