Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Bilim ve Teknoloji Taslakları > Sosyal paylaşım sitelerinde saldırının cezalandırılması

Bilim ve Teknoloji Taslakları hakkinda Sosyal paylaşım sitelerinde saldırının cezalandırılması ile ilgili bilgiler


Ceza Avukatlarına yöneltilen en sık sorulardan bir tanesi de; özellikle sosyal paylaşım platformlarında Facebook, Twitter veya Youtube üzerinden kişilere yönelik aşağılayıcı sözler, hakaret ya da küfürler yapılmasının ceza hukukunda karşılığının

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 02.03.16, 17:10
Acemi
 
Üyelik tarihi: Feb 2016
İletiler: 1
alidenizavtr doğru yolda ilerliyor.
Standart Sosyal paylaşım sitelerinde saldırının cezalandırılması

Ceza Avukatlarına yöneltilen en sık sorulardan bir tanesi de; özellikle sosyal paylaşım platformlarında Facebook, Twitter veya Youtube üzerinden kişilere yönelik aşağılayıcı sözler, hakaret ya da küfürler yapılmasının ceza hukukunda karşılığının olup olmadığıdır.Yine söz konusu bir suç mağdurunun neler yapabileceği yönündedir.

Gerçekten de İnternette sayıları hızla artan ve hayatımıza daha da fazla giren adeta sanal bir dünya olan sosyal paylaşım siteleri hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.Söz konusu paylaşım siteleri ile iletişim ve etkileşim hızlanmıştır. Haliyle bu durum insan iletişim ve etkileşiminin olumsuz sonuçlarından uyuşmazlıkları da beraberinde getirmiştir.

Başta Anayasamız olmak üzere diğer yasalar ve özellikle ceza yasaları kişilere yönelik her türlü saldırıyı bertaraf etmek, olası bir saldırı halinde ise failin cezalandırılması için gerekli normatif düzenlemeyi hedeflemiştir.Söz konusu hukuk kuralları ile

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinde düzenlenen hakaret suçu

"Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fgiil veya olgu isnat eden veya sömek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırakan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur. " şeklinde düzenlenmiştir.

Yasal düzenlemenin metninden de anlaşılacağı üzere hakaretin sadece sövme şeklinde gerçekleşmesi gerekmemektedir. kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi dahi hakaret suçu oluşturmaktadır.

Sözkonusu eylemlerin internet üzerinden (örneğin facebook, twitter ya da youtube vs.) işlenmesi halinde suç oluşacaktır. Örneğin bir yorumda mağdura yönelik olarak yapılan yorumda sövme eylemini gerçekleştiren kişi hakaret suçundan cezalandırılabilecektir.

Bazen aşağılama, hakaret kişinin başkası tarafından görülmemesi gereken giz alanına giren bir durumun ifşası şeklinde gerçekleşebilecektir. Örneğin bir kişinin uygunsuz bir fotoğrafının yayınlanması gibi. Böylesi bir fotoğraf ya da videonun paylaşılması halinde kişinin şikayeti halinde hem hakaret hem de özel hayatın gizliliği suçundan dolayı failin iki ayrı suçtan dolayı cezalandırılması mümkün olacaktır.

Yine örneğin bir kişinin fotoğraf ya da görüntüsünün montajlamak suretiyle aşağılayıcı, rencide edici bir hale getirme halinde de hakarat suçunun unsurları oluşacaktır. Bir kişiye ilişkin yorum olarak "köpek " denilmesi halinde olduğu gibi, kişinin görüntüsünün gerek montajlama gerekse benzetme suretiyle bir hayvan olan köpeğe benzetilerek yayınlanması halinde de hakaret suçu oluşmuştur.

Sonuç itibariyle; İnternet ortamı gerek maddi gerçeklik açısından, gerek iletişim açısından bireylere önemli kolaylıklar ve özgürlükler vermiştir. Ancak tüm hak ve özgürlükler gibi bu özgürlüğün de hukuk normlarına uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Bu itibarla; internet ortamında kişiliğinize, onur ve saygınlığınıza yönelik bir saldırının gerçekleşmesi halinde en kısa zamanda konusunda uzman bir ceza avukatına müracaat ederek devam eden saldırının önlenmesi ve suç failinin cezalandırılması yönünde hukuki destek almanız gerekmektedir.Yine söz konusu suç nedeniyle uğramış olduğunuz maddi ve manevi zararların tazmini için avukatınız aracılığıyla dava açmanız gerekmektedir. Böylesi bir suç aynı zamanda haksız fiil teşkil ettiğinden maddi ve manevi tazminat davası açılması mümkün olacaktır.Avukat Ali DENİZ

DENİZ AVUKATLIK BÜROSU

Konu Selim Hoytur tarafından (02.03.16 saat 17:40 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
www.alideniz.av.tr

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:17 .