Nüve Forum


Bilim ve Teknoloji Taslakları hakkinda Action Research ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Top,ruhbil. Belirli bir değişiklik tasarımını göz önünde tutan inceleme. Bu inceleme, ele alınan doğal ortama kuramsal bilgiler aktarır ve kuramsal bir bilgi üretimine götüren genellemelere yol açabilecek bilgiler sağlar.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.01.09, 15:57
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Action Research

[coverattach=1]Top,ruhbil. Belirli bir değişiklik tasarımını göz önünde tutan inceleme. Bu inceleme, ele alınan doğal ortama kuramsal bilgiler aktarır ve kuramsal bir bilgi üretimine götüren genellemelere yol açabilecek bilgiler sağlar.
***8212;ANSİKL. Action research, eylem sürecine, araştırmayı ve dolayısıyla kuramsallaştırmayı sokar. Bunu da, bürolarda, atölyelerde, okullarda, evlerde, vb., ya da temel ve tanı grupları içindeki oluşum durumlarında, yani grubun deneyimlerinin, bu grup içindeki yaşanmış davranışların ve evrimsel bir sürecin incelenmesini olanaklııldığı yerlerde gerçekleştirir.
Action researeh'in amaçları şunlardır:
1. öğretim ya da reklamcılıkta eylemin etkilerini denetim altına almak. (Bu durumda incelemenin ereği, bir eylemin amaçlarına varıp varmadığını saptamaktır.);
2. belli bir ereğe göre, çeşitli eylem biçimleri arasında en iyi olan davranışı seçmek;
3- yada, bir topluluğun ya da grubun göz önünde tuttuğu amaca ulaşma yolunu bulmak.(Bu durumda action research, toplumsal çatışmaları çözmeye [ayrımlar, önyargılar gibi] ya da kimi davranışların değişikliğe uğratılmasına yönelir.)
[coverattach=2]Action research kavramı, ilk olarak, 1930'ların sonlarında Kurt Lewin'in çalışmalarıyla ortaya çıktı. Lewn'e göre toplumruhbilim, toplumsal değişiklikler yapmak isteyen (karar veren ve eylemde bulunan sorumlular, işletmelerin başında bulunanlar, hükümet sorumluları, militanlar, vb.) ama çoğunlukla etkili olamayan kimseleri ele alır ve onlara yardımcı olabilir. Toplumruhbilim, onlara, başka türlü elde edemeyecekleri bir olanağı, yani belli birtakım süreçleri gözlemleme, ölçme ve kavrama olanağını sağlayacaktır.
Action research, yalnızca bir eylemi en iyi biçimde yürütmenin etkili yollarını göstermekle kalmaz, aynı zamanda bilgi üretiminin pratiğinde de yer alır. İlkeleri ve yasaları açıkça ortaya koymak için genelleştirilmeye elverişli bilgiler edinmeye yönelerek, kuramsal bir bilginin üretilmesini de sağlar.

kaynak:2-cilt:1

Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Action Research-systems_model_of_action-research_process.jpg   Action Research-kurt_lewin.jpg  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
action, research

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:45 .