Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Lise > Tarih > Teşkilatı Esasiye Kanunu,ilk anayasanın kabulü,Türk Medenî kanunu,ceza kanunu

Tarih hakkinda Teşkilatı Esasiye Kanunu,ilk anayasanın kabulü,Türk Medenî kanunu,ceza kanunu ile ilgili bilgiler


ANAYASANIN KABULÜ (TEŞKİLÂTI ESASİYE KANUNU) Anayasa, bir devletin kuruluşunu ve fertlerin hürriyetlerini düzenleyen temel kanundur. Devletin yönetim biçimi, nitelikleri, yasama, yürütme ve yargı organlarının kuruluşu, görev ve yetkileri, fertlerin ne

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.10.08, 00:41
Şebnem - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Profesör
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
İletiler: 6.440
Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Şebnem öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Teşkilatı Esasiye Kanunu,ilk anayasanın kabulü,Türk Medenî kanunu,ceza kanunu

ANAYASANIN KABULÜ (TEŞKİLÂTI ESASİYE KANUNU)
Anayasa, bir devletin kuruluşunu ve fertlerin hürriyetlerini düzenleyen temel kanundur. Devletin yönetim biçimi, nitelikleri, yasama, yürütme ve yargı organlarının kuruluşu, görev ve yetkileri, fertlerin ne gibi hak ve özgürlüklere sahip olduklarını ana kurallarla belirler. Hiçbir kanun, anayasaya aykırı olamaz.

Yeni Türk devletinin ilk anayasası 20 Ocak 1921'de kabul edildi. Kabul edilen bu anayasa, olağanüstü bir dönemde hazırlanmış kısa ve öz bir anayasa özelliği taşımaktaydı. Bu anayasanın bazı maddeleri şunlardır:
- Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir (mad. 1).
- Yürütme ve yasama yetkisi, milletin tek ve gerçek temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde toplanır (mad. 2).

1921 Anayasasında devletin şekliyle ilgili bir hüküm yoktur.
Millî egemenlik anlayışının doğal sonucu olan cumhuriyet adının konması sonraya bırakılmıştır.

29 Ekim 1923'te bu anayasaya "Türkiye Devleti bir cumhuriyettir." maddesi eklenerek, devletin şekliyle ilgili eksiklik giderildi.
Cumhuriyetin ilânından sonra yeni ihtiyaçları karşılayacak bir anayasa gerekiyordu. Bu amaçla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir komisyon kuruldu. Bu komisyonun hazırladığı anayasa tasarısı 20 Nisan 1924'te kabul edildi. Bu anayasa bazı değişikliklerle 1960 yılına kadar yürürlükte kaldı.

TÜRK MEDENİ KANUNU VE TÜRK CEZA KANUNU
Medenî kanun, kişi, aile, miras ve eşya hukukuyla ilgili münasebetleri düzenleyen kanundur. Kişilerin hak ve ödevleri, ailenin kuruluşu, miras ilişkilerinin düzenlenmesi, medenî kanunun konuları içine girer.

Osmanlı Devleti on dokuzuncu yüzyıl sonlarında "Mecelle" adıyla bir medenî kanunu yürürlüğe koydu. Ancak bu kanun da zaman içerisinde yetersiz kaldı.

Yeni kurulan Türk devletinin, çağdaş bir toplum düzenine ulaşabilmesi için günün şartlarına uygun bir medenî kanun gerekiyordu. Bunun için ya yeni bir kanun hazırlanacaktı ya da ileri bir ülkenin kanunları alınacaktı. Yeni bir kanunun hazırlanması uzun bir zaman alabilirdi.

İnkılâpların hızla gerçekleştirildiği ülkemizde uzun süre beklenmesi uygun değildi. Sonunda, dünya medenî kanunlarının en yenisi, en pratiği ve en demokratiği olan İsviçre Medenî Kanunu'nun alınması kabul edildi. Hukuk uzmanlarından oluşan bir kurul bu kanunu Türkçe'ye çevirip bazı eklemelerle Türk Medenî Kanunu'nu hazırladılar. Lâik hukuk sisteminin temeli olan bu kanun 17 Şubat 1926'da meclis tarafından kabul edilip, 4 Ekim 1926'da yürürlüğe girdi.

Bu kanunla; kadın ve erkek eşitliği sağlandı. Kadın hem günlük hayatta hem de ekonomik hayatta erkekle eşit haklara sahip oldu. İstediği mesleğe girme hakkına sahip oldu. Tek kadınla evlenme ve resmî nikâh esası getirildi. Miras konusunda eşitlik sağlandı. Bu şekilde Türk aile hayatı yeniden düzenlendi.

Türk Medenî Kanunu'nun kabul edilmesiyle, bütün hukuk kurallarımızın lâik esaslara göre yeniden düzenlenmesi için diğer kanunlar da değiştirildi. Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Ceza Kanunu yeniden hazırlanarak yürürlüğe girdi.

Hukuk alanındaki inkılâplar ülkemizde zihniyet değişikliğine zemin hazırlamış, hukukî ve sosyal hayatı kökten etkilemiştir.
Hukuk alanında yapılan inkılaplar:
1-Anayasanın Kabulü(20 Ocak 1921)iğer adı Teşkilat-ı Esasiye Kanunu***8217;dur.Anayasanın Önemli Hükümleri:

a)Egemenliğin millete ait olduğu,
b)Kuvvetler birliği(Yasama, yürütme ve yargının TBMM***8217;nde toplanması).
c)TBMM***8217;nin devleti yönetecek en üstün organ olduğu,29 Ekim 1923***8217;te Cumhuriyetin ilanı üzerine anayasanın 1. maddesi ***8220;Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir***8221; şeklinde düzenlendi. 1924***8217;te günün şartlarına göre 2. anayasa yapılmıştır.

2. Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanunu Medeni Kanun, toplumda kişi, aile, miras, eşya hukuku ile ilgili ilişkileri düzenleyen kanundur.Kişi hakları, aile kurma, boşanma, miras, mülkiyet işlemleri Medeni Kanunu'nun konusu içindedir.
Medeni Kanunun kabul edilmesinin nedenleri:
1. Her alanda çağdaşlaşma ve batılılaşma hedeflendiği için Medeni hukuk alanında da çağdaşlaşmanın gerekli olması
2. Türkiye Devleti laikliği gerçekleştirmek istediği için dini hukuk kurallarına dayanan Mecelle'yi kabul etmemesi,
3. Toplumun temeli olan ailenin kuruluşunu ve işleyişini düzenleyen hukuk kurallarına ihtiyaç olması, Mecelle'nin bu konularda yetersiz kalması,17 Şubat 1926'da İsviçre Medeni Kanunu, üzerinde bazı değişiklikler yapılarak Türk Medeni Kanunu olarak kabul edildi.
Medeni Kanun'un kabul edilmesiyle;
1.Toplumda kadın erkek arasında sosyal ve ekonomik eşitlik sağlandı.
2. Evlilik, devletin denetimi ve güvencesi altına alındı. Resmi nikah ve tek eşle evlenme zorunluluğu getirildi.
3. Mirastan pay almada kadın erkek eşitliği sağlandı.
4. Boşanma zorlaştırıldı. Kadınlara da boşanma hakkı tanındı (Kadınlar siyasal hakları 1930, 1933 ve 1934 yıllarında elde etti).
5. Ailenin kuruluşu ve işleyişi çağdaş kural ve kanunlara bağlandı.isviçre'den Borçlar Kanunu, İtalyan Ceza Kanunu, Almanya'dan ticaret kanunu alındı.

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anayasanın, ceza, esasiye, ilk, kabulü, kanunu, medeni, teşkilatı, türk

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 06:33 .