Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Lise > Coğrafya > Avusturya-Avusturya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

Coğrafya hakkinda Avusturya-Avusturya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası ile ilgili bilgiler


Tam Adı : Avusturya Cumhuriyeti Yüzölçümü : 83,858 km² Başkenti : Viyana Para Birimi : Euro Dili : Almanca Nüfusu : 8,169,929 kişi (2002 tahmini) Ortalama Ömür : 78 yıl

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.02.08, 14:25
coğrafyacı
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Avusturya-Avusturya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler CoğrafyasıTam Adı: Avusturya Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 83,858 km²
Başkenti: Viyana
Para Birimi: Euro
Dili: Almanca
Nüfusu: 8,169,929 kişi (2002 tahmini)
Ortalama Ömür: 78 yıl (2002 tahmini)
Okur Yazarlık Oranı: % 98
Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 27,000 $ (2001 tahmini)Konum;
Orta Avrupa'da Alp dağlarındaki stratejik geçitler üzerinde yer alan Avusturya denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Toplam 2 562 km olan kara sınırının; 362 km'si Çek Cumhuriyeti, 91 km'si Slovakya, 366 km'si Macaristan, 330 km'si Slovenya, 430 km'si İtalya, 164 km'si İsviçre, 35 km'si Liechtenstein ve 784 km'side Almanya iledir.

Toplam 83 858 km² alan kaplayan Avusturya arazisinin 1 120 km² si göller oluştururken, 82 738 km² si kara yüzeyidir.

Ülkenin en alçak yeri 115 m ile Neusiedler See iken, en yüksek yeri 3 798 m ile Grossglockner tepesidir.Tarih;
Ülkeye ilk olarak gelen Keltler, M. Ö. 400 yıllarında Alplerin doğusunda bir krallık kurmuşlardır. M. S. 5. yüzyılda Bavyera Almanları ve Slavlar, ülkeyi işgal etmiştir. 976'da Almanya ve Roma devletleri arasında Avusturya Devleti kurulmuştur. 1800'lü yılların başında Almanya Konfederasyonu içinde kalmıştır.

Avusturya-Prusya Savaşı'ndan sonra bu konfederasyondan çıkarılmış ve Avusturya-Macaristan Devleti kurulmuştur. Ülkede etnik çatışmalar sürmüş, Arşidük Franz Ferdinant'ı bir Sırp'ın Bosna'da katletmesi ile 1. Dünya Savaşı başlamıştır. 1938 yılında Nazi Almanyası tarafından ilhak edilmiştir. 2. Dünya Savaşı'nda müttefik devletler tarafından işgal edilmiştir. 1955'te Almanya ile birleşmesi yasaklanarak işgale son verilmiş ve bugünkü Avusturya Federal Cumhuriyeti kurulmuştur. Aynı yıl Sovyetler Birliği askerlerinin geri çekilmesi şartıyla ülkenin "Sürekli Tarafsızlık"ı anayasa ile ilan edilmiştir. Bu tarafsızlık 1991 yılında Sovyetler birliğinin dağılkması ve 1995 yılında Avrupa Birliğine davet edilinceye kadar, Avusturya'nın kültürel kimliğinin bir parçası olarak yerleşmiştir. Zengin bir ülke olan Avusturya 1999 yılında Avrupa para birliğine girmiştir.

Yönetim;
Ülkenin Tam Adı
:Avusturya Cumhuriyeti
Kısa Adı
:Avusturya
Yönetim Şekli
:Federal Cumhuriyet
Başkent
:Viyana
Kurtuluş Günü
: 1156 (Bavyera'dan)
Milli Tatil Günü
: 26 Ekim Milli Gün (1955)

Ülke toplam 9 idari bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler; Burgenland, Kaernten, Niederoesterreich, Oberoesterreich, Salzburg, Steiermark, Tirol, Vorarlberg, Wien


Anayasa:Anayasa 1920'de kabul edilmiş ve 1929'da revize edilmiştir.

Adli Sistem:Roma Hukukuna dayanan Sivil Hukuk Sistemi bulunmaktadır.

Oy Hakkı: 18 yaşını dolduran herkesin oy hakkı bulunmaktadır.

Yürütme Dalları:
Devlet Başkanı: Cumhurbaşkanı Thomas KLESTIL (8 Temmuz 1992'den bu yana)

Seçimler:Cumhurbaşkanı 6 yıllık bir dönem için direk halk oyuyla seçilir. Son seçim 19 Nisan 1998'de yapılmıştır. Bir sonraki seçim 2004 ilkbaharında yapılacaktır.

Seçim Sonuçları:Cumhurbaşkanı Thomas KLESTIL yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçildi; oy yüzdeleri - Thomas KLESTIL % 63, Gertraud KNOLL % 14, Heide SCHMIDT % 11, Richard LUGNER % 10, Karl NOWAK % 2.

Hükümetin Başı:Başbakan Wolfgang SCHUESSEL (4 Şubat 2000'dan bu yana) ve Başbakan Yardımcısı Susanne RIESS-PASSER (4 Şubat 2000'dan bu yana).

Kabine:Bakanlar kurulu Başbakanın tavsiyesiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanır.

Yasama Dalları: Federal Meclis (Bundesversammlung) halk tabanına dayanan ve eyalet temsilcilerinden oluşan 64 üyeli Federal Konsey (Bundesrat) (üyeler 4-6 yıl hizmet ederler) ve direk halk oyuyla seçilen 183 üyeli Milli Konsey (Nationalrat) den (üyeler 4 yıl hizmet ederler) meydana gelir.

Seçimler:Milli Konsey için son seçim 3 Ekim 1999'da yapıldı.

Seçim Sonuçları:Milli konseydeki partilerin oy oranları; SPOe % 33.2, OeVP % 26.9, FPOe % 26.9, Yeşiller % 7.4; partilerin üye sayısı; SPOe 65, OeVP 52, FPOe 52, Yeşiller 14'dür.

Adli Dallar:Yüksek Adalet Mahkemesi (Oberster Gerichtshof), İdari Mahkemeler (Verwaltungsgerichtshof) ve Anayasa Mahkemesi (Verfassungsgerichtshof)

Politik Partiler ve Liderleri: Avusturya Halk Partisi - OeVP (Wolfgang SCHUESSEL); Avusturya Hürriyet Partisi FPOe (Susanne RIESS-PASSER); Avusturya Sosyal Demokrat Partisi - SPOe (Alfred GUSENBAUER); Yeşiller - GA (Alexander VAN DER BELLEN)

Politik Baskı Gurupları ve Liderleri: Avusturya Ticaret Birliği Federasyonu - OeGB; Federal Ekonomik Meclisi; Avusturya Sanayicileri Birliği - VOeI; Katolik Kilisesi, Katolik Hareket Organizasyonu; ticaret temsilcileri, işçiler ve çiftçiler oluşan Avusturya Halk Partisi karma birliği.

Katıldığı Uluslar Arası Organizasyonlar: AfDB (Afrika Kalkınma Bankası), AsDB (Asya Kalkınma Bankası), Avustralya Grubu, BIS (Uluslararası İskan Bankası), BSEC (gözlemci), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CE (Avrupa Konseyi), CEI (Orta Avrupa Girişimi), CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı), EAPC (Avrupa - Atlantik Ortaklık Konseyi), EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası), ECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu), EIB (Avrupa Yatırım Bankası), EMU (Avrupa Ekonomi ve Para Birliği), ESA (Avrupa Uzay Ajansı), EU (Avrupa Birliği), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G- 9, IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası), IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederasyonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), MINURSO (BM Bati Sahra Referandum Misyonu), NAM (Aynı Tarafta Olmayanlar Hareketi - misafir), NEA (Nükleer Enerji Ajansı), NSG (Nükleer Malzeme Sağlayanlar Grubu), OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı - gözlemci), OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklayanlar Örgütü), OSCE (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü), PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi), PFP (Barış için Ortaklık), UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNDOF (BM Ateşkes Gözlem Misyonu), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNFICYP (BM Barış Gücü), UNHCR(BM Mülteciler Yüksek Komiserliği), UNIDO(Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNIKOM (BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu), UNITAR (BM Eğitim Araştırma Enstitüsü), UNMEE (BM Etyopya-Eritre Misyonu), UNMIBH (BM Bosna Hersek Misyonu), UNMIK (BM Kosova Geçici Yönetimi), UNMOGIP, UNMOT, UNOMIG (BM Gürcistan Gözlem Misyonu), UNTSO (BM Mütareke Gözlem Örgütü), UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WEU (gözlemci), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü), ZC (Zangger Heyeti).

Uluslar Arası Çevre Anlaşmaları:
Taraf Oldukları: Hava Kirliliği, Hava Kirliliği - Nitrojen Oksit, Hava Kirliliği - Sülfür 85 Hava Kirliliği - Sülfür 94, Hava Kirliliği - Uçucu Organik Bileşikler, Antarktika Antlaşması, Biyolojik Çeşitlilik, İklim Değişiklikleri, Çölleşme, Tehlikedeki Türler, Çevresel Değişiklikler, Tehlikeli Atıklar, Deniz Hukuku, Nükleer Silah Denemeleri, Ozon Tabakasının Korunması, Gemilerin Yol Açtığı Kirlilik, Tropikal kereste 83, Tropikal kereste 94, Sulak Alanlar ve Balina Avılığı. Hava Kirliliği - Sürekli Organik Kirleticiler, Antarktika Çevre Protokolü, İklim Değişiklikleri - Kyoto Protokolü'nü imzaladığı halde henüz onaylamamıştır.

Uluslar Arası Sorunları:
Anlaşmazlıklar:Çek Cumhuriyeti ve Slovenya ile nükleer enerji kullanımı yüzünden devam eden küçük sorunlar ve II Dünya Savaşından sonra Almanca konuşan azınlıklara yapılan muameleler.

Yasaklanmış İlaçlar:Güneybatı Asya'dan gelen eroin ve Güney Amerika'dan gelen kokainin Batı Avrupa'ya taşınması başlıca sorunu oluşturmaktadır.

Yer Şekilleri;
Alp dağ kuşağında yer alan ülkenin üçte ikisi dağlıktır. Dağların yüksekliği yer yer 3000 m'yi aşar (en yüksek zirve 3797 m'dir). Kuzeye doğru dağların uzantısı, Inn ve Ems nehirlerinin geniş vadileri ile kesilir. Burada Inn vadisi İle birbirinden ayrılan ve yüksekliği 2500 m'yi aşan dağ kuşakları uzanır. Kuzeydoğuya doğru ise küçük sert kütlelerden oluşan alçak dağlar, Tuna nehrinin geçtiği ovaya doğru tatlı bir eğimle iner. Kuzeyde Viyana ve Linz kentlerinden geçen Tuna nehrinin yer aldığı alçak düzlüklere ulaşılır.
Doğal Afetler:Ülkede görülen önemli afetler; heyelan, çığ ve depremdir.

Çevre konusunda hassas noktalar: Hava ve toprak kirlenmesinin neden olduğu orman tahribi, tarım alanlarında kullanılan kimyasal maddelerin yol açtığı toprak kirliliği, Avrupa'nın önemli geçiş yolları üzerinde bulunan Avusturya'dan geçen araçlar, sanayi tesislerinde kullanılan kömür ve petrol yüzünden hava kirliliği meydana gelmektedir.

İklim;
Ilıman bir iklime sahip olan Avusturya, kışın kuzeydoğu Avrupa'dan gelen soğuk ve kuru hava kütlesi ile batıda Atlas Okyanusu'ndan kaynaklanan nemli hava kütlesinin etkisi altında kalır. Bu hava kütlelerin karşılaşması ile çoğunlukla kar seklinde yağışlar düşer. Yaz dönemi ise sıcak ve yağışlı geçer. Dağlık alanlarda sıcaklık düşer; yağış miktarı artarak 1000 mm'yi bulur. Tuna boylarındaki alçak sahalarda ise yağış miktarı azalır. Güney den gelen rüzgarların dağları aşarak vadilere doğru inmesi ile sıcaklık birdenbire yükselir. Fon denilen bu sıcak rüzgarlar. İlkbaharda ağaçların erken çiçek açmasına sebep olur.

Bitki Örtüsü;
Ülkenin yarıya yakını (% 40) ormanlarla kaplıdır. Alçak sahalarda geniş, yükseklerde iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Dağların yüksek kesimlerinde dünyada ender bulunan bitkilere sahip dağ çayırlan görülür. Tuna nehrinin geçtiği ovalarda ağaçlı bozkırlar ve çayırlar yer alır. Ülke, doğal bitki ve hayvan türleri açısından zengindir. Bu biyolojik zenginliği korumak için tabiatı koruma alanları ve milli parklar kurulmuştur.

Nüfus;
Ülke etnik yapı bakımından karışık değildir. Ülkede aralarında Türklerin de bulunduğu 300 bin kadar başka ülkelerden gelen işçi nüfus vardır. Nüfusun büyük bir bölümü, Tuna kıyılarında ve dağlık alanlardan geçen vadi içlerindeki kentlerde yaşamaktadır.

Nüfus: 8 169 929 kişi (2002 tahmini)


Yaş yapısı: 0-14 yaş: % 16.4 (erkek 686 205 kişi; kadın 652 840 kişi)
15-64 yaş:% 68.2 (erkek 2 814 866 kişi; kadın 2 756 777 kişi) 65 yaş ve üzeri:% 15.4 (erkek 484 313 kişi; kadın 774 928 kişi) (2002 tahmini)


Nüfus artış oranı: % 0.23 (2002 tahmini)

Doğum oranı: 1 000 kişide / 9.58 doğum (2002 tahmini)

Ölüm Oranı:1 000 kişide / 9.73 ölüm (2002 tahmini)

Net göç oranı: 1 000 kişide / 2.45 göç (2002 tahmini)

Cinsiyet oranı: Doğumda:1.05 erkek / kadın
15 yaş altı: 1.05 erkek / kadın15-64 yaş:1.02 erkek / kadın65 yaş ve üzeri:0.62 erkek / kadınToplam nüfusun:0.95 erkek / kadın (2002 tahmini)

Bebek ölüm oranı:1 000 canlı doğumda / 4.39 ölü (2002 tahmini)

Ortalama Ömür: Toplam nüfus: 78 yılErkek:81.31 yıl
Kadın:74.85 yıl (2002 tahmini)

Doğurganlık oranı: Kadın başına 1.4 çocuk (2002 tahmini)

HIV/AİDS - yetişkin nüfusta yayılma oranı: % 0.1 (2001 tahmini)
HIV/AİDS - taşıyan insan sayısı: 843 kişi (2001 tahmini)
HIV/AİDS - ölü sayısı: 8 kişi (2001 tahmini)

Milliyet (Uyruk): Avusturyalı
Etnik guruplar:Alman % 88, Hırvat, Sloven, MNacar, Türk, Çek, Sloven ve Romen % 9.3, nüfusun % 2'si ise iki kuşaktan daha fazladır Avusturya'da doğup büyümüş olan yabancılardır.
Din: Katolik % 78, Protestan % 5, Müslüman ve diğerleri % 17.
Dil: Almanca

Okur yazarlık oranı: 15 yaş altındaki herkes okuma yazma bilmektedir.
erkek:Bilinmiyor.kadın:Bilinmiyor.Toplam nüfus:% 98

Yerleşme;
Önemli kentleri; Viyana ile Salzburg, Innsburg, Linz ve Graz'dır. Kırsal sahalarda birbirinden ayrı kasaba tipinde küçük yerleşmeler yaygındır. Alplerdeki meskenlerde odun yakılmakta ve geleneksel yaşama biçimleri sürdürülür. Başkent Viyana, Avrupa'nın önemli metropol alanlarından biri olup tarihi eserler, müze, park ve katedraller yönünden zengindir.

EKONOMİ ;
2. Dünya Savaşı sonrasında ülkede, devletin desteğinde ulaşım ve sanayi sektörünün gelişmesine ağırlık verilmiştir. Bu dönemde yabancı sermayeden faydalanmıştır. Sanayiin gelişmesinde zengin doğal kaynaklar (linyit, petrol, demir ve kereste) çok, etkili olmuştur. Gelir kaynakları arasında tarımın payı azdır. Buna karşılık turizmin önde geldiği hizmet sektörü ile sanayiin milli gelirdeki payı (% 90'ı aşkın) çok yüksektir.

150 000 vatandaşımızın yaşadığı Avusturya ile ticari ilişkilerimiz gelişmiştir. Nitekim Avusturya'dan kok üretiminde kullanılan taş kömürü, çeşitli kağıt, alüminyum alaşımları, döküm makineleri, sentetik lif; elektri­kli aletlerin yapımında kullanılan malzeme ve taş kırma makineleri ithal etmekteyiz. Bu ülkeye hazır giyim malları, ağır fuel oil, tütün, turunçgiller, iplik, fındık ve magnezyum oksit satmaktayız.

Gayri Safi Milli Hasıla: 220 milyar $ (2001 tahmini)

GSMH Gerçek Büyüme Oranı: % 1.2 (2001 tahmini)

GSMH Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 27 000 $ (2001 tahmini)

GSMH Sektörlere Dağılımı: tarım:% 2endüstri:% 29hizmetler:% 69 (2001 tahmini)

İş Gücü: 4.3 milyon (1989 tahmini)

İş Gücünün Sektörlere Dağılımı: tarım: % 4
endüstri:% 29hizmetler:% 67 (2001 tahmini)

İşsizlik Oranı:% 4.8 (2001 tahmini)

Fakirlik Sınırının Altındaki Nüfus:Bilinmiyor.

Hane Halkının Gelir Oran Yüzdesi: en düşük % 10:% 4.4en yüksek %10:% 19.3

Enflasyon Oranı (tüketici fiyatları): % 2.6 (2001 tahmini)

Bütçe: gelirler:53 milyar $harcamalar:54 milyar $

TARIM
Ülkenin beşte birini kaplayan tarım arazilerinde buğday, arpa, mercimek, yulaf, patates, şeker pancarı, üzüm ve meyve yetiştirilir. Ormanlardan elde edilen odun ve kereste miktarı fazla olduğu için mobilya, selüloz ve kağıt sanayii gelişmiştir. Alplerdeki geniş çayır sahalarının mevcudiyetine bağlı olarak sığır besiciliğine dayanan hayvancılık gelişmiş olup bol miktarda hayvansal ürünler elde edilir. Sığır dışında domuz ve kümes hayvanları yetiştiriciliği yaygın bir uğraşıdır.

Arazi Kullanımı: Ekili-Dikili Alan:% 17
Sürekli Ürünler:% 1
Diğerleri:% 82 (1998 tahmini)

Sulanabilir Arazi: 457 km² (2000 tahmini)

SANAYİ
Ülkede inşaat malzemeleri, makineli araçlar, otomobil ve parçaları, gıda, kimyasal maddeler, orman ürünleri, kağıt ve haberleşme ekipmanları sanayisi gelişmiştir.

Kimya ve petro-kimya sanayii, Viyana Havzası'nda ve Tuna nehri boyunca kurulmuştur. Ham maddesi dışarıdan alınan geleneksel tekstil sanayii faaliyet gösterir. Demir-çelik üretimine bağlı olarak elektrikli aletler, motorlu taşıtlar, demir yolu ekipmanları yapımına dayalı sanayi gelişmiştir. Ülkede bol miktarda çimento, lastik ve cam üretilir. Deriden yapılmış giyim eşyası ile müzik ve optik aletleri yapımı, geleneksel faaliyet kollan arasındadır. Gıda maddeleri ile bira üretimi, tütün ile tahta işlemeye yönelik tesisler de mevcuttur.

Sanayi üretimi büyüme oranı: % 3.8 (2001 tahmini)

MADENCİLİK
Alp dağlarında demir, kurşun, kurşun, çinko, bakır, antimon, tungsten ve özellikle manyezit, grafit, linyit ve kaya tuzu yatakları vardır. Viyana Havzası'nda zengin olmayan petrol ve doğal gaz yatakları bulunur. Çok zengin hidroelektrik potansiyeli bulunmaktadır.

Elektrik Üretimi:60.285 milyar kWh (2000 tahmini)

Elektrik Kullanımı: 54.764 milyar kWh (2000 tahmini)

Elektrik İhracatı:15.11 milyar kWh (2000 tahmini)

Elektrik İthalatı:13.809 milyar kWh (2000 tahmini)

TİCARET

İhracat: 70 milyar $ (2000 tahmini)

İhraç Malları: Çeşitli makine ve ekipmanları, motorlu taşıtlar ve parçaları, madeni eşyalar, kimyasal maddeler, demir ve çelik, tekstil ürünleri ve çeşitli gıda maddeleri.

İhracat Yaptığı Ülkeler: Avrupa Birliği ülkeleri % 63 (Almanya % 35, İtalya % 9, Fransa % 5), İsviçre % 5, ABD % 5, Macaristan % 4 (2000).

İthalat:73 milyar $ (2001 tahmini)

İthal Malları: Çeşitli makine ve ekipmanları, motorlu taşıtlar, kimyasal maddeler, madeni eşyalar, petrol ve petrol ürünleri ile çeşitli gıda maddeleri.

İthalat Yaptığı Ülkeler: Avrupa Birliği ülkeleri % 68 (Almanya % 42, İtalya % 7, Fransa % 5), ABD % 6, İsviçre % 3, Macaristan % 2 (2000).

Dış Borcu: 12.1 milyar $ (2001 tahmini)

Ekonomik Yardım: verdiği; 410 milyon $ (2000)

Para Birimi: Euro, Avusturya Şilini (EUR; ATS)

Mali Yıl: 1 Ocak - 31 Aralıkalıntı

Konu loli tarafından (28.02.08 saat 14:35 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Yazı karakterleri düzenlendi
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
avusturya-avusturya'nın, coğrafyası

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:43 .