Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Okul Öncesi Eğitim, İlköğretim ve Lise > Lise > Coğrafya > Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

Coğrafya hakkinda Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Konum; Orta Avrupa'da yer alan ve 2 389 km kıyısı olan Almanya kuzeyden Baltık Denizi ile Kuzey Denizine komşudur. Toplam 3 621 km olan kara sınırının; 68 km'si Danimarka,

Like Tree3Likes
  • 2 Post By fatihsaim
  • 1 Post By patriakri

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.02.08, 14:58
coğrafyacı
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Standart Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

[coverattach=1]Konum;
Orta Avrupa'da yer alan ve 2 389 km kıyısı olan Almanya kuzeyden Baltık Denizi ile Kuzey Denizine komşudur. Toplam 3 621 km olan kara sınırının; 68 km'si Danimarka, 456 km'si Polanya, 646 km'si Çek Cumhuriyeti, 784 km'si Avusturya, 334 km'si İsviçre, 451 km'si Fransa, 138 km'si Lüksembourg, 167 km'si Belçika ve 577 km'side Hollanda iledir.
Toplam 357 021 km² alan kaplayan Almanya 31° 37' K - 22° 02' K paralelleri ile 24° 43' D - 36° 54' D boylamları arasında yer almaktadır. Ülke arazisinin 7 798 km² si göller oluştururken, 349 223 km² si kara yüzeyidir.
Ülkenin en alçak yeri -3.54 m ile Neuendorf bei Wilster iken, en yüksek yeri 2 963 m ile Zugspitze Tepesidir.
Tam Adı: Federal Almanya Cumhuriyeti
Yüzölçümü: 357 021 km²
Başkenti: Berlin
Para Birimi: Euro
Dili: Almanca
Nüfusu: 82,400,996 kişi (2007 tahmini)
Ortalama Yaş: 43 yıl (2007 tahmini)
Okur Yazarlık Oranı: % 99 (2003 tahmini)
Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 31,400 $ (2006 tahmini)
Tarihi;
Baltık kıyılarında yaşayan Almanlar, Batı Roma Devleti'nin çökmesi ile Alman Krallığı'nı kurdular. Ancak devletin şekli ve sınırları sürekli olarak değişti. Hıristiyanlıktaki mezhep ayrılıkları yüzünden zaman zaman uzun süren savaşlar oldu. 1907'de Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan devletleri ile; Britanya, Fransa ve Sovyetler Birliği kendi aralarında ittifak kurdular ve 1914'te dünyayı sarsan ve Osmanlı Devleti'nin de da katıldığı 1. Dünya Savaşı meydana geldi. Bu savaş, Almanların yenilgisi ile sonuçlandı. Almanya'nın ekonomisi göktü, enflâsyon arttı. Nasyonel Sosyalist Partisi lideri Hitler, 1933'te Almanların başına geçti. 2. Dünya Savaşı sonunda da Almanya yenik düştü. 1949'da Batı Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu. 1990'da ise Doğu Almanya ile birleşerek şimdiki Almanya Federal Cumhuriyeti oluştu.

Yönetim;
Ülkenin Tam Adı
:Federal Almanya Cumhuriyeti
Kısa Adı
:Almanya
Yönetim Şekli
:Federal Cumhuriyet
Başkent
:Berlin
Kurtuluş Günü
: 18 Ocak 1871 (Alman Birliği)
Milli Tatil Günü
: 3 Ekim Birlik Günü (1990)
Ülke toplam 16 eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletler; Bu eyaletler; Baden-Wuerttemberg, Bayern, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Niedersachsen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thueringen'dir.
Anayasa:23 May 1949'da Temel Hukuk kabul edilmiştir.
Adli Sistem:Alman yerli sivil hukuk sistemine dayanır. Federal Anayasa Mahkemeleri kanunları uygulamaktadır.
Oy Hakkı: 18 yaşını dolduran herkesin oy hakkı bulunmaktadır.
Yürütme Dalları:
Devlet Başkanı: Cumhurbaşkanı Horst KOEHLER (1 Temmuz 2004'den bu yana).
Hükümetin Başı:Başbakan (Şanşölye) Angela MERKEL (22 Kasım 2005'den bu yana)
Kabine:Kabine Başbakanın tavsiyesiyle Cumhurbaşkanı tarafından atanır.
Seçimler:Cumhurbaşkanı Federal Meclisin tüm üyeleri ve eyalet meclislerinden gelen eşit sayıdaki üyenin uzlaşması ile 5 yıllık bir dönem için seçilir. Son seçim 23 Mayıs 2004'te yapıldı. Başbakan Federal Meclisin salt çoğunluğuyla 4 yıllık bir dönem için seçilir. Son seçim 22 Kasım 2005 tarihinde yapıldı.
Seçim Sonuçları:Horst KOEHLER 604 oy alarak Cumhurbaşkanı seçildi. Angela MERKEL 397 oyun 202'sini alarak Başbakan seçildi.
Yasama Dalları: İki meclisli parlamento; Federal Meclis (Bundestag) (614 üyeli; Halk oyuyla seçilen üyeler 4 yıl hizmet etmektedir. Bir partinin mecliste parlamentoda temsil edilebilmesi için yurt genelindeki oyun % 5'ini almak zorundadır.) ve Federal Konsey (Bundesrat)'en oluşmaktadır.
Seçimler:Son seçim 18 Eylül 2005'de yapıldı (Bir sonraki seçim 18 Eylül 2009'da yapılacak).
Seçim Sonuçları:Federal Meclisteki partilerin oy oranları - CDU/CSU % 35.2, SPD % 34.3, FDP % 9.8, Sol % 8.7, Yeşiller % 8.1, diğerleri % 3.9; partilerin koltuk sayısı - CDU/CSU 225, SPD 222, FDP 61, Sol 53, Yeşiller 51 ve bağımsızlar 2.
Adli Dallar:Federal Anayasa Mahkemeleri (Bundesverfassungsgericht).
Politik Partiler ve Liderleri:90 İttifakı / Yeşiller (Claudia ROTH ve Reinhard BUETIKOFER); Hıristiyan Demokrat Birliği - CDU (Angela MERKEL); Hıristiyan Sosyalist Birliği - CSU (Edmund STOIBER); Serbest Demokrat Parti - FDP (Guido WESTERWELLE); Sol Parti - PDS (Lothar BISKY); Sosyal Demokrat Parti - SPD (Kurt BECK)
Politik Baskı Gurupları ve Liderleri: İşçi örgütleri, mülteciler, ticaret birlikleri ve vejetaryen gurupları.
Katıldığı Uluslar Arası Organizasyonlar: AfDB (Afrika Kalkınma Bankası), Arctic Council (Arktik Konsey - gözlemci), AsDB (Asya Kalkınma Bankası), Avustralya Grubu, BIS (Uluslararası İskan Bankası), BSEC (gözlemci), CBSS (Baltık Ülkeleri Konseyi), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CDB (Karayipler Kalkınma Bankası), CE (Avrupa Konseyi), CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Teşkilatı), EAPC (Avrupa - Atlantik Ortaklık Konseyi), EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası), ECE (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu), EIB (Avrupa Yatırım Bankası), EMU (Avrupa Ekonomi ve Para Birliği), ESA (Avrupa Uzay Ajansı), EU (Avrupa Birliği), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G- 5, G- 7, G- 8, G-10, IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası), IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICCt, ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederasyonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), IHO (Uluslararası Su Örgütü), ILO (Uluslarası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), IPU, ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), ITUC, MIGA, MONUC (BM Kongo Operasyonu), NAM (Aynı Tarafta Olmayanlar Hareketi - misafir), NATO (Kuzey Atlantik Asemblesi), NEA (Nükleer Enerji Ajansı), NSG (Nükleer Malzeme Sağlayanlar Grubu), OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı - gözlemci), OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklayanlar Örgütü), OSCE (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü), Paris Kulübü, PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi), SECI (gözlemci), UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNHCR(BM Mülteciler Yüksek Komiserliği), UNIDO(Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNIKOM (BM Irak-Kuveyt Gözlem Misyonu), UNMEE, UNMIL, UNMIS, UNMIBH (BM Bosna Hersek Misyonu), UNMIK (BM Kosova Geçici Yönetimi), UNMOVIC, UNOMIG (BM Gürcistan Gözlem Misyonu), UNRWA, UNWTO, UPU (Dünya Posta Birliği), WADB (Batı Afrika Kalkınma Bankası - Bölgesel değil), WCO, WEU (Batı Avrupa Konseyi), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü), ZC (Zangger Heyeti).
Uluslar Arası Çevre Anlaşmaları:
Taraf Oldukları: Hava Kirliliği, Hava Kirliliği - Nitrojen Oksit, Hava Kirliliği - Sürekli Organik Kirleticiler, Hava Kirliliği - Sulphur 85, Hava Kirliliği - Sulphur 94, Hava Kirliliği - Uçucu Organik Bileşikler, Antarktika Çevre Protokolü, Antarktika - Deniz Yaşamı Kaynakları, Antarktika Fokları, Antarktika Antlaşması, Biyolojik Çeşitlilik, İklim Değişiklikleri, İklim Değişiklikleri - Kyoto Protokolü, Çölleşme, Tehlikedeki Türler, Çevresel Değişiklikler, Tehlikeli Atıklar, Deniz Hukuku, Denize Boşaltma, Ozon Tabakasının Korunması, Gemilerin Yol Açtığı Kirlilik, Tropikal kereste 83, Tropikal kereste 94, Sulak Alanlar ve Balina Avcılığı.
Uluslar Arası Sorunları:
Anlaşmazlıklar:Ülkenin herhangi bir ülke ile uluslar arası sorunu yoktur.
Yasaklanmış İlaçlar:Almanya'ya Ortadoğu'dan eroin, Güney Amerika'dan Kokain gelmektedir. Ayrıca Avrupa'da üretilen sentetik uyuşturucularda kullanılmaktadır.
Yer Şekilleri;
Almanya'nın yeryüzü şekilleri üç kısımda incelenebilir. Ülkenin kuzeyinde geniş ovalar uzanırken, orta kısımları platoluk, güneydeki Bavyera çevresi ise Alp Dağları ile kaplıdır.
Bavyera Alpleri
Ülkenin üçte birlik bölümünü, yüksekliği 50 m'yi aşmayan Almanya Ovası oluşturur. Burası yer yer buzulların taşıdığı çakıl ve kumlarla (moren) kaplıdır. Baltık ve Kuzey Denizi kıyılarında kumullardan oluşan adalar yer alır. Orta bölümünde yüksekliği nadiren 1000 m'yi aşan tepelik alanlar görülür. Elbe ve Ren nehirlerinin kaynağını aldığı bu sahalar, akarsular ve buzullar tarafından parçalanmıştır. Daha güneyde Karaorman dağları yer alır. Tuna nehrinin kaynağını aldığı saha*da Alp dağlarının kuzey uzantısına geçilir; burada yükseklik 3000 m'ye yaklaşır.
Ülkenin önemli akarsuları, Kuzey Denizine dökülen Ems, Weser ve Elbe'dir. Rejimleri düzenli ve kanallarla birbirine bağlı olan bu akarsular üzerinde taşımacılık yapılır. Denize döküldükleri yerlerde delta oluşmamaktadır. Bunun sebebi gel-git akıntılarının etkin olması ile ilgilidir. Şöyle ki, deniz seviyesinin yükseldiği dönemde deniz, akarsu vadileri boyunca iç kısımlara doğru ilerler. Deniz seviyesinin alçaldığı günlerde ise akarsuların körfezlerde biriktirdiği alüvyonlar, akıntılarla taşınır.
Doğal Afetler:Zaman zaman görülen sel olayları.
Çevre konusunda hassas noktalar: Sanayi tesislerinde kömür kullanımı sonucunda ortaya çıkan hava kirliliği; sülfür dioksitin etkisiyle oluşan asit yağmurları ormanlara zarar vermektedir; Doğu Almanya'dan kaynağını alan nehirlerin taşıdığı endüstriyel atıklar Baltık denizinde kirliliğe neden olmaktadır; tehlikeli atıkların idare edilmesi; Hükümet gelecek 15 yıl içinde nükleer enerji üreten santralleri kapatma kararı aldı; hükümet AB çalışma toplantısında doğal koruma alanları kurarak Avrupa'nın flora, fauna ve habitatını koruman için söz verdi.
İklim;
Almanya'da ılıman okyanus iklimi görülmektedir. İklim soğuk, yıl boyunca bulutlu ve yağışlıdır. Alp Dağları üzerinde yer alan kısımlarında karasal şartlar görülmektedir. Zaman zaman Alplerden sıcak Fön rüzgarları esmektedir. Ülkenin orta bölümünden geçen nehirlerin zaman zaman donması ulaşımı engeller.
Bitki Örtüsü;
Almanya'nın alçak düzlüklerinde yaprağını döken ormanlar görülür. Ancak ülkenin büyük bir bölümü doğal bitki örtüsünü kaybetmiştir. Yapay yollardan yetiştirilen ormanlar yaygındır. Güneye doğru yüksekliğin artması ile birlikte soğuğa dayanıklı iğne yapraklı ormanlar (sarıçam, huş ve melez) görülür. Ormanlar güneyde Bavyera ve Alplerin kuzey eteklerinde özellikle Salzburg civarında yer alır.
Nufus Yapısı;
Nüfusu 82 milyona yakın olan ülkede nüfus artışı durmuştur. Ülkede yaklaşık 7,3 milyon civarındaki nüfusu, başka ülkelerden (ispanya, Portekiz, Yunanistan, Yugoslavya ve Türkiye) gelen işçiler ve aileleri oluşturur. Aileleri ile birlikte 2 milyonu aşan Türk işçileri, diğer ülkelerin işçilerine göre çoğunluktadır. Nüfus yoğunluğu sanayi merkezlerinde fazladır. Nüfusun yaklaşık yansı, Ruhr vadisinden Bonn'a kadar uzanan sahadaki kentlerde toplanmıştır. Ulaşım ağının iyi olması, kentlerde fazla nüfusun toplanmasını engellemektedir.
Nüfus: 82,400,996 kişi (2007 tahmini)
Yaş yapısı: 0-14 yaş: % 13.9 (erkek 5,894,724 kişi; kadın 5,590,373 kişi)
15-64 yaş: % 66.3 (erkek 27,811,357 kişi; kadın 26,790,222 kişi)
65 yaş ve üzeri: % 19.8 (erkek 6,771,972 kişi; kadın 9,542,348 kişi) (2007 tahmini)
Ortalama yaş: Toplam:43 yıl
Erkek: 41.8 yıl
Kadın:44.3 yıl (2007 tahmini)
Nüfus artış oranı: % -0.033 (2007 tahmini)
Doğum oranı: 1 000 kişide / 8.2 doğum (2007 tahmini)
Ölüm Oranı:1 000 kişide / 10.71 ölüm (2007 tahmini)
Net göç oranı: 1 000 kişide / 2.18 göç (2007 tahmini)
Cinsiyet oranı: Doğumda:1.06 erkek / kadın
15 yaş altı: 1.054 erkek / kadın
15-64 yaş:1.038 erkek / kadın
65 yaş ve üzeri:0.71 erkek / kadın
Toplam nüfusun:0.966 erkek / kadın (2007 tahmini)
Bebek ölüm oranı:Toplam: 1 000 canlı doğumda / 4.08 ölü
Erkek:1 000 canlı doğumda / 4.51 ölüKız: 1 000 canlı doğumda / 3.62 ölü (2007 tahmini)
Ortalama Ömür: Toplam nüfus: 78.95 yıl
Erkek:75.96 yıl
Kadın:82.11 yıl (2007 tahmini)
Doğurganlık oranı: Kadın başına 1.4 çocuk (2007 tahmini)
HIV/AİDS - yetişkin nüfusta yayılma oranı: % 0.1 (2001 tahmini)
HIV/AİDS - taşıyan insan sayısı: 43,000 kişi (2001 tahmini)
HIV/AİDS - ölü sayısı: 1,000 kişiden daha az (2003 tahmini)
Milliyet (Uyruk): Alman
Etnik guruplar:Almanya % 91.5, Türk % 2.4, diğerleri % 6.1 (çoğunlukla of Yunan, İtalyan, Polonyalı, Rus, Sırp, Hırvat ve İspanyollardan oluşmaktadır.)
Din: Protestan % 34, Katolik % 34, Müslüman % 3.7, inanmayanlar ve diğerleri % 28.3
Dil: Almanca
Okur yazarlık oranı: 15 yaş altındaki herkes okuma yazma bilmektedir.
erkek:% 99kadın: % 99Toplam nüfus: % 99 (2003 tahmini)
Yerleşme ;
Almanya'nın önemli kentleri; başkent Berlin, önemli bir liman kenti Hamburg, Münih, Frankfurt, Essen, Dortmund, Stuttgart, Düsseldorf ve Bremen'dir. Kentlerin çevresinde kasaba tipinde toplu yerleşmeler görülür.
EKONOMİ
2. Dünya Savaşı sonucunda yenik düşerek kentleri, fabrikaları yerle bir olan Almanya, çalışkan insanları sayesinde hızla kalkınmıştır. Ekonomik güç bakımından Avrupa'da ve dünyada sayılı ülkeler arasındadır. Almanya, sahip olduğu demokratik rejim sayesinde hızla kalkınmıştır. Batı Almanya, Avrupa'da en yüksek işçi ücreti ödeyen, sosyal adalet, refahı sağlayan, düşük enflâsyon ve satın alma gücü fazla olan, işsizlik oranı en düşük bir ülke durumundadır. Buna karşılık 1990 yılına kadar Varşova Paktı ülkeleri arasında bulunan Doğu Almanya, aynı gelişmeyi gösterememiştir. Bununla beraber Doğu Almanya, sosyalist blok içerisinde en fazla gelişmiş ülke olmuştur.
Almanya, ticaret hacmi açısından dünyada önde gelen ülkeler arasındadır. Gelişmiş ve çok iyi düzenlenmiş deniz ve hava ulaşımı ile dünyanın her yerine bağlantı sağlanmaktadır. Hamburg ve Bremen limanları ile Frankfurt Hava Limanı'nın uluslararası taşımacılıkta önemli yeri vardır. Bankacılık, borsa, sigorta işleri, bilimsel ve teknolojik araştırmalar, eğlence, pazarlama, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve turizm alanlarında da çok başarılı hizmetler vermektedir.

Almanya, sanayi ürünleri ihraç etmekte, dış ülkelerden yiyecek ve ham madde almaktadır. 2 milyonu aşkın vatandaşımızın yaşadığı Alman*ya, Avrupa ülkeleri arasında en fazla alış veriş yaptığımız ve siyasî ilişkilerimizin iyi olduğu ülkedir. Almanya'dan hurda demir ve çelik, taşıt araçları, makine ve cihazlar ile dokuma makineleri ithal etmekteyiz. Bu ülkeye, hazır giyim mallan, özellikle deriden yapılmış kadın giyim eşyaları satmaklayız.
Gayri Safi Milli Hasıla: 2.585 trilyon $ (2006 tahmini)
GSMH Gerçek Büyüme Oranı: % 2.2 (2006 tahmini)
GSMH Kişi Başına Düşen Milli Gelir: 31,400 $ (2006 tahmini)
GSMH Sektörlere Dağılımı: tarım:% 0.9endüstri: % 29.1hizmetler: % 70 (2006 tahmini)
İş Gücü: 43.66 milyon (2006 tahmini)
İş Gücünün Sektörlere Dağılımı: tarım: % 2.8
endüstri:% 33.4hizmetler:% 63.8 (1999)
İşsizlik Oranı:% 7.1 (2006 tahmini)
Fakirlik Sınırının Altındaki Nüfus:% 11 (2001 tahmini)
Hane Halkının Gelir Oran Yüzdesi: en düşük % 10: % 3.6en yüksek %10:% 25.1% (1997)
Enflasyon Oranı (tüketici fiyatları): % 1.7 (2006 tahmini)
Yatırımlar (GSMH'ya Oranı): % 17.3 (2006 tahmini)
Bütçe: gelirler:1.277 trilyon $
harcamalar:1.344 milyar $ (2006 tahmini)
Devlet Borçları (GSMH'ya Oranı): % 66.8 (2006 tahmini)
TARIM
Almanya, modern tarım usulleri kullanarak yüksek verim alan bir ülkedir. Almanya'da yetiştirilen tarım ürünleri, ülkenin ihtiyacını karşılamaktan uzaktır. Önemli tarım ürünlerini buğday (18 milyon ton), arpa, yulaf, çavdar, şeker pancarı, patates, meyve, lahana ve şerbetçi otu oluşturur. Topraklarının büyük bir bölümü orman, çayır ve otlaklarla kaplıdır. Ülkede büyükbaş hayvanlar, domuz ve kümes hayvanları yetiştirilmektedir. Ülkenin üçte birini kaplayan ormanlardan elde edilen ürünlerin (yıllık kereste üretimi 46 milyon m3'tür) milli ekonomiye katkısı da bir hayli fazladır.
Arazi Kullanımı: Ekili-Dikili Alan:% 33.13
Sürekli Ürünler:% 0.6
Diğerleri:% 66.27 (2005)
Sulanabilir Arazi: 4,850 km² (2003)
SANAYİ
Almanya dünyanın en önemli sanayi ülkelerinden birisidir. Ülke sanayisi teknolojisini son derece geliştirmiştir. Almanya'daki sanayiinin gelişmesinde, Ruhr ve Saar havzalarındaki kömür yataklarının önemli etkisi olmuştur. Ruhr Havzası, Almanya'nın en büyük ve dünyanın sayılı sanayi bölgeleri arasındadır. Burada üretilen demir ve çeliğin bir bölümü, makine ve motorların üretiminde kullanılır. Aşağı Saksonya, Frankfurt, Mannheim ve Stuttgart, önemli sanayi tesislerinin yer aldığı merkezlerdir. Önemli sanayi dalları; demir, çelik, kömür, çimento, kimyasal maddeler, makine, taşıt, makineli aletler, elektronik aletler, gemi inşası, tekstil, gıda ürünleri ve başta bira olmak üzere çeşitli içeceklerdir.
Sanayi üretimi büyüme oranı: % 4.4 (2006 tahmini)
MADENCİLİK
Ülkede çıkarılan başlıca madenler; demir, kömür, potasyum, linyit, uranyum, bakır, doğalgaz, kaya tuzu ve nikeldir.
Elektrik Üretimi:566.9 milyar kWh (2004)
Elektrik Kullanımı: 524.6 milyar kWh (2004)
Elektrik İhracatı:50.8 milyar kWh (2004)
Elektrik İthalatı:48.2 milyar kWh (2006)
Elektrik Üretim Kaynakları: fosil yakıtlar: %
su gücü: %
diğerleri:% 0
nükleer:% 0 (2006)
TİCARET
Cari Hesap Dengesi: 134.8 milyar $ (2006 tahmini)
İhracat: 1.133 trilyon $ (2006 tahmini)
İhraç Malları: Çeşitli makineler, taşıtlar, kimyasal maddeler, metaller ve metal ürünleri, gıda maddeleri ve tekstil ürünleri.
İhracat Yaptığı Ülkeler: Fransa % 10.2, ABD % 8.8, İngiltere % 7.9, İtalya % 6.9, Hollanda % 6.1, Belçika % 5.6, Avusturya % 5.4 ve İspanya % 5.1 (2005)
İthalat:916.4 milyar $ (2006 tahmini)
İthal Malları: Önemli ithal malları; çeşitli makineler, taşıtlar, kimyasal maddeler, gıda maddeleri, tekstil ve madenlerdir
İthalat Yaptığı Ülkeler: Fransa % 8.7, Hollanda % 8.5, ABD % 6.6, Çin % 6.4, İngiltere % 6.3, İtalya % 5.7, Belçika % 5 ve Avusturya % 4 (2005)
Dış Borcu: 3.904 trilyon $ (2006)
Ekonomik Yardım: verdiği; 5.6 milyar $ (1998)
Para Birimi: Euro (EUR)
Mali Yıl: 1 Ocak - 31 Aralık

alıntı
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg almanya.jpg (31,5 KB (Kilobyte), 335x kez indirilmiştir)

Konu CiwCiw tarafından (05.10.10 saat 19:41 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 31.05.09, 14:02
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Talking Cevap: Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

Teşşekkür ederim saygın arkadaşım ödevim için çok yararlı oldu bu dünyada senin kadar bilgin bir kişi yok seninle gurur duyuyorum.
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 20.05.10, 11:27
Nüvekolik
Ziyaretçi
 
İletiler: n/a
Smile Cevap: Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

Allah RAZI Olsun kaç gündür arıyorum adam eden tek site bu helal olsun
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 20.09.11, 15:55
Acemi
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
İletiler: 1
fatihsaim doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

allah sizden razı olsun bu ödevi hiçbir yerde bulamadım bu siteyi herkese tavsiye ederim
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 26.09.11, 09:32
Acemi
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
İletiler: 10
patriakri doğru yolda ilerliyor.
Standart Cevap: Almanya-Almanya'nın nüfusu-yüzölçümü-tarihi-anayasası-Ülkeler Coğrafyası

Tebrikler.......

Konu patriakri tarafından (26.09.11 saat 09:36 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
almanya-almanya'nın, coğrafyası

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:59 .